U Zavodu za zaštitu prirode izložba o alergenim biljkama
Edukativna izložba “Alergene biljke” otvorena je u petak u Pokrajinskom Zavodu za zaštitu prirode u Novom Sadu, a kako je objasnio autor izložbe, inače muzejski savetnik u Prirodnjačkom muzeju u Beogradu dr Marko Nestorović, koncipirana je u nekoliko celina kao što su istorijski tok shvatanja polenskih alergija, biološke i ekološke osobine polena, medicinski aspekt alergija…
Osim toga na izložbi su kroz postere, fotografije, herbarijumski materijal i uzorke iz prirode, na stručan ali i popularan način predstavljene biljke našeg okruženja koje izazivaju alergiju, kalendar prisustva polena u vazduhu i sezonska dinamika cvetanja alergenih biljaka po Srbiji.
- Svet veliku pažnju poklanja osobama koje pate od polenskih alergija ne bi li im se olakšao prolaz kroz taj deo godine, kada cvetaju alergene biljke – rekao je na otvaranju izložbu Marko Nestorović. - Saradnjom botaničara, farmaceuta, meteorologa, lekara i drugih struka, svuda se sprovode brojne kampanje i manifestacije na tu temu, te je i ova izložba jedan od načina upoznavanja javnosti sa tim problemom. Jedan deo izložbe je posvećen izuzetno ambroziji, kao najopasnijoj i najpoznatijoj alergenoj biljci. Izložbu prati i popularna monografija “Priručnik za alergene biljke”, u kojoj se nalaze objašnjenja data sa medicinskog i botaničkog aspekta. Predstavljeno je oko 80 biljaka, a svaka je ilustrovana fotografijom i kratkim objašnjenjem kako izgledaju, gde rastu, kada cvetaju kakav je polen i slično. U medicinskom delu se objašnjava kako se kod ljudi razvija alergija i kako se mogu štititi, dok je deo posvećen i homeopatiji, kao jedanom od atraktivnih metoda lečenja ljudi.
Preporuke kod alergije su da treba izbegavati izlazak iz kuće u periodu od 5 - 10 sati ujutru, kada je najveća koncentrcija polena u vazduhu. Treba držati zatvorene prozore stana i automobila u pokretu, kako polen ne bi ulazio, a slobodno vreme provoditi na mestima gde nema alergenih biljaka. Radove izvan kuće obavljati neposredno nakon kiše, kao i kasno poslepodne ili predveče zbog minimalne koncentracije alergena....
Prema njegovim rečima, proleće je godišnje doba kada priroda počinje da se budi, te koliko god taj proces izazivao lepotu u oku pojedinih posmatrača, tako sa druge strane za mnoge ljude počinju zdravstveni problemi uzrokovani osetljivošću organizma na polene biljaka. Po analizama Svetske zdravstvene organizacije vidi se da se poslednjih decenija naglo povećava broj osoba sa alergijskim reakcijama na polene.
- U toku vegetacionog perioda u Srbiji postoje tri maksimuma koncentracije polena u vazduhu - objašnjava naš sagovornik. - Prve biljke koje izazivaju alergije su drvenaste vrste poput leske, koja ima umereno izražena alergijska svojstva polena i cveta od februara do marta- Medveđa leska cveta od aprila do maja i takođe ima umerenu izraženost alergije, zatim tisa, poljski brest i slično. Zatim na scenu stupaju letnje alergijske reakcije na razne vrste trava u periodu od sredine maja do avgusta poput mirisavke, kod koje su alergijska svojstva polena vrlo izražena, a cveta od aprila do avgusta. Tu spada i divlji ovas, koji cveta od maja do jula, zatim popino prase, lisičiji rep, pirevina…
Medicina još uvek nije dala precizan odgovor zašto poleni utiču na neke ljude, a na druge ne. Smatra se da presudnu ulogu imaju geni, a da stres najverovatnije pojačava alergični napad.
- Simptomi polenske kijavice su vrlo karakteristični i izazivaju jak svrab u nosu i očima, ždrelu, grlu i nepcu, koje prati zapušen nos, a povremeno može da se javi povišena temperatura, zatim crvene i suzne oči, otok očnih kapaka.... - priča Nestorović. - Osoba koja pati od alergije dobija neprekidne nastupe kijanja, oseća glavobolju, depresiju i razdražljivost. U simptome kožnih reakcija spadaju osip, ekcem, dermatitis, koprivnjača i slično.
Prema Nestorovićevim rečima, ambrozija je najpoznatija i najopasnija alergena biljka na svetu. Poreklom je iz Severne Amerike, a prvi put na Balkanu je registrovana četrdesetih godina prošlog veka i do sedamdesetih godina nije predstavljala problem.
- Danas njen polen izaziva alergiju kod 10 odsto ljudi, a uzročnik je 50 - 60 odsto svih polenskih alergija – kaže naš sagovornik. - Ambrozija može da cveta do početka decembra, ako je lepo i toplo vreme u novembru. Smatra se da na našim prostorima raste oko 10 biljaka po stanovniku, a problem ambrozije će biti rešen onog momenta kada rešimo probleme zapuštenih i neuređenih mesta. Tako ćemo se najbolje zaštititi.
Izložba “Alergene biljke” će biti na raspolaganju građanima najmanje mesec dana. Posebno veliku zahvalnost dr Marko Nestorović je odao svom prerano preminulom kolegi Miroslavu Jovanoviću, koji je takođe bio autor izložbe.
Ivana Bakmaz