U Zavodu za udžbenike niže cene; najprodavaniji geografija, istorija...
NOVI SAD: Zbog nemogućnosti da se prosvetarima na licu mesta predstave nova izdanja, i to dve godine zaredom, misija Zavoda za udžbenike bila je da barem zadrži one koji su mu dosad bili odani.
– Zvali su nas na promocije samo u nekoliko škola, pa sve što se moglo poslati onlajn, mi smo poslali – kaže Dobrila Jovičić iz Zavodovog Sektora za marketing i prodaju. – Reklamne primerke novih kompleta imali smo u ograničenim količinama, te smo gledali da ih, eto, suprotno pravilima marketinga kojem je cilj da privuče nove kupce, dobiju nastavnici koji su ih koristili i prethodnih godina.
Za razliku od udžbenika namenjenih razrednoj nastavi, dodaje sagovornica, dobro se prodaju gimnazijske knjige za opšte predmete, kao i naslovi za medicinsku i ekonomsku struku.
– Od novih srednjoškolskih udžbenika imamo čitanke za prvi i drugi razred, a nakon mnogo godina fiziku i biologiju za medicinsku školu i, konačno, računovodstvo za ekonomsku. Veliki broj naslova za stručne škole nedostaje. Dešava se da profesori zatraže stari uybenik, a mi ga više nemamo ili imamo nekoliko komada. Pošto je doštampavanje malog tiraža skupo, intenzivno radimo na pronalaženju modusa koji bi bio povoljniji – objašnjava ona.
Budući da nije promenjen Zakon o udžbenicima, a u postojećem nije predviđena realizacija naslova za dualno obrazovanje, čak je predloženo da aktivi srednjih stručnih škola budu izdavači priručnika za ovakve profile, dodaje rukovodilac novosadskog odeljenja dr Romanca Jovanović.
Kada je u pitanju nastavno štivo za osnovce koje izdaje Zavod, najviše se traže geografija, istorija, fizika, ali srpski slabo.
– Prilikom procene šta se isplati, udžbenik tehnike i tehnologije, informatiku 6 i 8 te matematiku 4 i 8 nismo ni slali na odobrenje – priznaje Dobrila Jovičić. – Biologija nam je kasnila, ali smo sada ođednom dobili odobrenje za sve godine, pa opet imamo vertikalu. U septembru će ući u skupštinsku proceduru usvajanje Zakona o udžbenicima. Nacionalni komplet koji čine istorija, srpski i geografija za osnovnu i srednju školu, a onda i na jezicima manjinskih nacionalnih zajednica, obezbedio bi nam kakav-takav opstanak. Postojala je ideja da se u tom kompletu takođe nađu muzičko i likovno, ali videćemo šta će biti s time. Radna grupa se oformila u aprilu, dok je u junu bilo planirano da se raspišu konkursi za te udžbenike i da u novembru-decembru autori krenu s radom kako bi sve bilo spremno za školsku 2022/2023. Međutim, zbog kratkog roka i potrebe da se pojačaju urednički timovi, bojim se da će projekat biti prolongiran za još godinu dana. Doduše, urednik istorije Nebojša Jovanović kaže da su spremni. Udžbenik iz tog predmeta se menja iz korena budući da su dosad nastavne jedinice organizovane tematski, a sad bi trebalo da prate hronologiju.
Kako kaže sagovornica, više godina zaredom Zavod nije menjao cene, čak ih je ove jedini snizio, a pojeftinjenje se odnosi na naslove ponuđene na sajtu besplatna biblioteka Fondacije „Alek Kavčić”.
– Išli smo bukvalno do toga da nemamo zaradu, a osim toga dali smo mogućnost da se besplatno skinu PDF-ovi nekih uybenika. Akcija Fondacije, ali i pojavljivanje filma „Dara iz Jasenovca”, pomogli su Zavodu, kao jedinom državnom izdavaču, utoliko što se u društvu počelo više razmišljati o potrebi da imamo nešto jedinstveno, nacionalno. Sve države u okruženju koje vode računa o obrazovanju, iako su uvele konkurenciju, shvatile su da to nije najbolje rešenje, te su vratile nacionalnog izdavača. Osim toga, ovi uybenici moći će da se nasleđuju, što je, pored nižih cena, jedan od glavnih zahteva kada pričate sa roditeljima. U trenutnom poretku, kad dete promeni školu, mora neretko da promeni i čitav komplet skupo plaćenih knjiga. Konkurencija je bar duplo povećala maloprodajne cene jer su tiraži opali. Dok smo bili sami, udžbenik je koštao maksimalno 350 dinara, a sada komplet za 7. razred, koji je i najskuplji, iznosi šesnaest-sedamnaest hiljada, od čijeg god izdavača da je.
Na pitanje kakvim se kriterijumima vode nastavnici prilikom izbora udžbenika, njen utisak je da je to mogućnost da sebi olakšaju rad, ali i da povećaju kako lični dohodak, tako i školski buyet.
– Čini mi se da profesori ne bi sami izabrali Zavodova izdanja, ali su to učinili pod pritiskom roditelja nakon akcije Fondacije „Alek Kavčić” – kaže ona, napominjući da čuje kako od ostalih izdavača i dalje dobijaju vredne poklone, od putovanja na Zlatibor do rakije „kletovače”, upakovane simbolično u kutiju nalik knjizi, i kafe sa prepoznatljivim logotipom. –Sudeći prema njihovim komentarima, uopšte nije u pitanju kvalitet naših udžbenika. Često nisu zadovoljni izabranim materijalom za rad, koji više liči na slikovnice nego na nastavno štivo, pa od nas traže besplatne primerke da bi mogli da održe čas, a posebno su nezadovoljni sadržajem za srpski jezik.
Tekst i foto: S. Milačić