U Srbiji novozaraženih 351, a preminulo još 11 osoba
U Srbiji je u poslednja 24 sata registrovan još 351 novooboleli od virusa korona, a preminulo je još 11 osoba, saopštio je pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković na konferenciji za medije u Palati Srbija.
„Na respiratorima se nalazi 169 osoba. U Srbiji je od početka epidemije registrovano 19.334 potvđena slučaja kovid 19. U poslednja 24 sata testirane su 8.393 osobe. U Srbiji je ukupno testirano 515.395 osoba, a ukupan broj preminulih je 429. U poslednja 24 sata hospitalizovano je 234 pacijenata, a ukupno je hospitalizovano 4.667 pacijenata sa kovid infekcijom“, dodao je Gojković.
BEOGRAD: Pokrajinski sekretar za zdravlje Zoran Gojković rekao je danas da podaci pokazuju da se događaji od pre nedelju dana izuzetno nepovoljno odražavaju na stanje kakvo je danas i da su protesti verovatno doprineli porastu broja zaraženih ove nedelje.
S tim u vezi naveo je primer Novog Sada, ukazujući da je na dnevom nivou od juče broj novozaraženih preko 80, a da je do prošle nedelje bio između 50 i 60.
Gojković je to rekao na konferenciji za štampu Kriznog štaba, upitan da li postoje podaci o vezi protesta i rasta broja novozaraženih.
Pomoćnica direktora Instituta „Batut" Darija Kisić-Tepavčević kazala je da je u ovom trenutku i u Beogradu za oko 30 odsto mlađih više pozitivno testiranih na korona virus.
Ona ukazuje da niko ne može pouzdano da da informaciju da li se radi o povezanosti sa nekim događajem, ali, pošto su bila zabranjena sva okupljanja od više od 10 osoba, nije bilo većih proslava, kafići su radili skraćeno, onda je svako drugo okupljanje bez maski bilo potencijalno mesto zaražavanja.
Gojković je podsetio da je prošle nedelje sugerisano da će biti povećanje broja obolelih ove nedelje.
On je rekao i da je jasno da se distribucija zaraženosti korona virusom pomera prema mlađima, što govori u prilog tome da oni imaju više kontakata i manje poštuju protivepidemijske mere.
Rekao je da je opasno i čega se struka najviše boji da mlade osobe, koje sada učestvuju u 65 odsto ukupnog broja obolelih, ostvaruju kontakte sa svojim roditeljima, bakama i dekama, pa će to voditi ka povećanju broja starijih obolelih koji mogu imati ozbiljne posledice.
Prema njegovim rečima slični su podaci i za Beograd.
Rekao je da sve veći broj mladih završava na respiratoru i tragično završe žzivot.
„To je još jedna opomena da moramo da se maksimalno uozbiljimo, poštujemo sve mere. Samo ako poštujemo sve tri mere bez izuzetaka doćićemo u situaciju da ovu tendenciju broja obolelih smanjimo i da počne njegova silazna putanja“, dodao je Gojković.
Pokrajinski sekretar za zdravstvo Zoran Gojković izjavio je danas da su bolnički kapaciteti u kojima se leče pacijenti zaraženih virusom korona, blago rečeno, prenapregnuti, a medicinski kadar preopterećen i preumoran.
"Kapaciteti u zdravstvenim ustanovama su popunjeni skoro do maksimuma. Ne možemo da otvaramo nova odeljenja, ne možemo praviti bolnice za jedan dan...", ukazao je Gojković.
Na konferenciji za medije, Gojković je kazao da država uporno otvara od pojednih bolnica kovid bolnice ili kovid odeljenja za lečenje pacijenata, te napomenuo da i tome ima kraja.
"Nemamo ni toliko lekara, koji mogu u kontinuitetu da rade kao što rade naši lekari već pet meseci", kaže Gojković i ukazuje da neće biti dovoljno lekara koji će nam pružiti pomoć, ukoliko građani ne poštuju mere zaštite.
Ističe da je sve više bolesnika sa teškom kliničkom slikom i da zahtevaju kiseonik ili respirator i 24-časovni nadzor i negu.
"Većinom su teški pacijenti, njima je potrebno 24 časa nadzor lekara. Zato nam je potrebna dobro opremljena bolnica sa kiseoničnim izvodima da bi se pružila pomoć tim teškim pacijentima", rekao je Gojković.
"Morate da shvatite da smo na prekretnici vezano za zdravstveni sistem Srbije", rekao je Gojković.
Apelovao je na građane da budu odgovorni i da se pridržavaju preventivnih mera i tako zaštite, ne samo sebe, već i zdravstvene radnike i čitav zdravstveni sistem.
Dodaje da su procene, ako se gradajni pridržvaju mera, da će već u narednih 7 do 10 dana, broj zaraženih početi da opada.
Zamenik direktora Instituta "Batut" Darija Kisić Tepavčević navela je da je ukupno hospitalizovano 4.667 i da svi oni imaju srednje tešku ili tešku kliničku sliku.
Navela je da je, na primer, u KBC "Zvezdara" smešteno 337, u KBC "Zemun" 380, u KBC "Dr Dragiša Mišović" 275, što pokazuje koliko su kapaciteti napregnuti.
Zoran Gojković veruje da ćemo, zahvaljujući dobroj spoljnoj politici zemlje, sigurno biti jedna od prvih zemalja koja će imati mogućnost da primeni dobru, sigurnu vakcinu.
Gojković je ukazao da nije tajna da više država, ozbiljnih farmaceutskih kuća, radi na vakcini protiv korona virusa.
„Mi naravno aktivo sarađujemo sa svim zemljama koje rade i koje pokušavaju da nađu lek, vakcinu. Imamo kontakte i sa engleskim firmama, kolegama u Velikoj Britaniji, SAD, Kini, i u zavisnosti od toga morate shvatiti da je važno stati prvi u red kada bude gotova vakcina“, rekao je Gojković.
Podsetio je da je po istom principu Srbija uspela u martu, kada sve pare ovog sveta nisu mogle u tom trenutku da obezbede zaštitnu opremu i lekove, već samo lična poznatstva i dobra spoljna politika, da nabavi sve što je bilo potrebno.
Dr Darija Kisić-Tepavčević ukazala je da su sve vakcine koje se pominju još uvek samo potencijalne vakcine i nijedna nije prošla sve faze testiranja.
„Jasno je da, kao i uvek do sada, nikada nijedna vakcina u našoj populaciji neće se primenjivati ako ne bude ispunjavala sve kriterijume maksimalne bezbednosti i efikasnosti“, podvukla je Kisić-Tepavčević.
Istakla je da Srbija prati najsavremenije tokove i da će sigurno biti jedna od zemalja kojoj će vakcina biti dostupna čim prođe sve faze istraživanja.
(Tanjug)