U Srbiji novih pet preminulih, testirano 645 a 148 pozitivno na Kovid 19
U Republici Srbiji je do 15 časova 4. aprila 2020. godine registrovano ukupno 1.624 potvrđenih slučajeva COVID 19.
Od poslednjeg izveštaja do 15 časova testirani su uzorci 645 osoba od kojih je 148 pozitivno. Hospitalizovano je ukupno 1.046 pacijenata, od toga njih 69 je na Beogradskom sajmu.
Na respiratoru je ukupno 89 pacijenata.
Na Sajmu je 69 pacijenata testirano, od kojih je 38 bilo negativno. Oni će u narednih 48 sati ponovo biti testirani i ukoliko rezultat i drugog kontrolnog testa bude negativan, biće otpušteni kućama.
Do 15 časova u Srbiji je ukupno testirano 6.401 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja.
Na žalost od prethodnog izveštaja imamo i novih pet (5) smrtnih slučajeva, odnosno ukupno 44.
Preminulo je pet (5) osoba muškog pola, prosek njihovih godina je 63,2 i svi oni su imali komorbiditete, odnosno više drugih bolesti koje su doprinele neželjenom ishodu bolesti.
Stevanović: Uspeli da držimo stvari pod kontrolom
Uspeli smo da držimo stvar pod kontrolom i da dobijemo jos jedan dan, rekao je danas direktor infektivne klinike KC Srbije Goran Stevanović, potvrđujući podatke objavljene na sajtu COVID19 o novim obolelim i zrrtvama korona virusa.
U Srbiji je u prethodnih 24 sata zaraženo je još 148 osoba, a preminulo još pet pacijenata, tako da je do sada ukupno od korona virusa umrlo 44 ljudi, saopštio je Stevanović.
On je rekao na konferenciji za medije da je ozbiljan i težak dana iza nas i da do sada imamo ukupno 1.624 pozitivnih slučajeva na korona virus.
Od poslednjeg izveštaja je testirano još 645 osoba i pozitivno je 148.Hospoitalizovano je 1.046 pacijenata, dodao je Stevanović.Kaže da se na respitaoru nalazi 89 osoba.
U Srbiji je do sada testirana ukupno 6.401. osoba.
"Uspeli smo da držimo stvar pod kotnrolom i da dobijemo jos jedan dan", rekao je on i istakao da nisu uvedene mere da bi pomenute cifte bile 10 puta veće.
"I dalje nas brinu ove cifre, ali ako svi uložimo dovoljno napora imamo sanse sa zavrsismo ovo uspešno", dodao je on.
Jovanović: Epidemiološka situacija u staračkim domovima pod kontrolom
Dirketorka instituta „Batut“ Verica Jovanović upitana za situaciju u dva staračka doma – „Doživeti stotu“ i „Stara pruga“ - naglasila je da je epidemiološka situacija u domovima pod kontrolom.
Jovanović je, na konferenciji za štampu, ukazala da se radi o vrlo važnim ustanovama, koje pripadaju sektoru za rad i socijalnu zastsitu, a koji pružaju zdravstvenu pomoć.
"Nega korisnika tih smeštaja je od velikog značaja i u najvećem procentu je zdravstvena. Gradski zavod je nadležan kada je reč o primeni preventivnih mera. Uključeni smo u praćenje epidemiološke situacije. Mere koje preporučujemo su na snazi. Sve što je trebalo pružiti je preduzeto“, podvukla je ona.
Jovanović je ukazala da sve ustanove koje pružaju zdravstenu zaštitu moraju da primene sve mere koje su predviđene za takve institucije.
Naglasila je da se ne odstupa ni od kakvih mera koje se primenjuju u tim institucijama, a s obzirom da se radi o kolektivnom smeštaju primenjuju se mere izolacije, odnosno izoluju se pozitivni na koronu.
Što se testiranja u ove dve ustanove tiče, rekla je da se ona sprovode prema indikacijama i kriterijumima koje definiše Gradski zavod, i dodala da u ovom trenutku ne može izneti precizne podatke.
Stevanović: U bolnicama preraspodela kadrova i sredstava prema potrebama
Direktor Infektivne klinike KCS Goran Stevanović izjavio je da se kadrovi u bolnicama, kao i sredstva, preraspodeljuju tamo gde je najpotrebnije i najugroženije, bez obzira koji je razlog doveo do toga.
"Raspodeljujemo kadar prema potrebama bolnice - da li je to povećan broj bolesnika, da li je povećana drugačjia struktura bolesnika, da li je to ispadanje dela kadra iz bilo kog razloga...", rekao je Stevanović na pres konferenciji odgovarajući na pitanje novinara o zaraženosti lekara.
On je naveo da, praktično, u svim bolnicama koje su specijalizovane za Kovid 19, u Beogradu, postoje kombinovani timovi, koji su iz svih drugih klinika, pa su tako na Infektivnoj klinici, osim na njoj zaposlenih, i anesteziološki tim KCS, kardiolozi, gastroenterolozi, dok su u KBC "Dragiša Mišović", takođe anesteziološki timovi povučeni iz drugih bolnica da bi bili na ispomoć.
"Preraspodeljujemo kadar i sredstva gde je najpotebnije i najugroženije", rekao je Stevanović.
Direktorka Insituta "Batut" Verica Jovanović je rekla, kada je reč o KBC "Dragiša Mišović", da trenutno ne može da kaže tačan broj zdravstvenih radnika koji su zaraženi, ali da su kapaciteti te klinike isti, te da je, i ako se dogodi da se kod neke osobe uvtrdi da je pozitivna proces izolacije i lečenja isti kao za sve građane, a njeno mesto se popunjava drugim kadrom.
"Za sve bolnice, ukoliko bi se postavila sumnja da se radi o slučaju gde se može očekivati Kovid 19, vrši se prerasporela kadrova iz bolnica. ''Dragiša Mišović'' je uvek spreman da izdrži sve potrebe kada je u pitanju hospitalizacija pacijenata. Kao i ostale klinike", rekla je Jovanović.
O testiranju na Sajmu
Pacijenti iz privremene bolnice na Beogradskom sjamu, kod kojih je nakon kontrolnog testiranja utvrđeno da su negativni na korona virus, u narednih 24 do 48 sati biće ponovo testirani i ukoliko rezultat i tada bude negativan, biće pušteni svojim kućama u samoizolaciju, rečeno je danas na konferenciji u Palati Srbija.
Direktorka Instituta za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut” Verica Jovanović je rekla da se u toj privremenoj bolnici trenutno nalazi 69 pacijenata i podsetila da je izvršeno kontrolno testiranje na korona virus.
Kako je pojasnila, pacijenti koji su negativni na korona virus će u narednih 24 do 48 sati biti ponovo testirani.
“To će biti drugi kontrolni uzorak i ukoliko rezultat i tada bude negativan, biće pušteni svojim kućama u samoizolaciju, koja traje dve nedelje”, rekla je Jovanović, odgovarajući na pitanja novinara.
Navela je da testiranje svih pacijenata na sajmu zavisi pre svega od datuma postavljanja dijagnoze pozitivnosti i da se, u skladu sa tim u razmaku od sedam do 12 dana, ukoliko nema kliničke slike, planira njihovo testiranje.
Direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije Goran Stevanović je rekao da se po protokolu na sajam upućuju isključivo osobe kod kojih je potvrđena kovid infekcija, ali da se, obzirom da je reč o privremenoj bolnici, tamo upućuju i ljudi koji imaju minimalne simptome i oni koji se nalaze pri kraju postupka lečenja.
“Oni se svi prate i svi će biti testirani nakon adekvatnog vremenskog perioda, što praktično zavisi od toga kada je uzet prvi uzorak”, rekao je Stevanović i dodao da prvi uzorak služi za postavljanje dijagnoze.
Kako je dodao, ako osoba nema nikakve znake komplikacija ili bilo kakve ozbiljnije znake najranije vreme uzimanja kontrolnog uzorka je između sedmog i 12 dana.
“Ako je taj kontrolni uzorak negativan, radi se novo testiranje u vremenskom intervalu od 24 do 48 sati. Tek kada su oba takva uzorka negativna pacijent može da bude otpušten”, rekao je Stevanović i dodao da to nisu naša pravila, već nešto što je propisala Svetska zdravstvena organizacija.
Stevanović o pacijentima sa Instituta "Dedinje"
U prethodna dva dana iz Instituta za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" nekoliko pacijenta prebačeno je u korona bolnice, rečeno je danas na konferenciji u Palati Srbija.
"U prethodnih 48 sati u specijalne bolnice za obolele od korona virusa rasporedili smo nekoliko bolesnika koji su bili hitno operisani u Institutu "Dedinje". Kod njih su se pojavili znaci povišene temperature i potvrđena im je kovid infekcija", rekao je direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije Goran Stevanović na konferenciji, odgovarajući na pitanja novinara.
Reč je o kardiohirurškim bolesnicima koji su, dodao je, raspoređeni na Infektivnu kliniku, KBC Zvezdara i u Zemunsku bolnicu.