U INĐIJI održano predavanje O PREVENCIJI NASILJA NAD STARIJIMA: Organizovao Crveni krst Vojvodine povodom obeležavanja Svetskog dana borbe protiv nasilja nad starijima u okviru projekta „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL“
Crveni krst Vojvodine je 13. juna u Narodnoj biblioteci u Inđiji, organizovao predavanje predsednice Gerontološkog društva Srbije Nataše Todorović na temu borbe protiv nasilja nad starijima.
Prisutni su mogli da čuju koje vrste nasilja nad starijima postoje, šta predstavlja najveći rizik, kao i procedure za prijavljivanje nasilja.
Prisutnima se obratila i sekretarka Crvenog Krsta Inđije Mirela Sedlan rekavši da je poseban akcenat stavljen na ruralne zajednice koje često imaju ograničen pristup zdravstvenim uslugama, pružajući im mogućnost da besplatno provere svoje zdravstveno stanje i dobiju savete o tome kako da se ponašaju kako bi svoje zdravlje uvek održavali na visokom nivou.
Volonteri Crvenog krsta Vojvodine aktivno su učestvovali u interaktivnim radionicama posvećenim Svetskom danu borbe protiv nasilja nad starijima u okviru kojih su pružali zdravstvene usluge i razmenjivali korisne informacije i iskustava sa starijim sugrađanima. Radionice su bile i prilika za lepo druženje mlađih i starijih sugrađana, te pružanje pažnje onima kojima je to najpotrebnije.
Predavanje u Inđiji pokazalo je snagu zajedničkog angažovanja civilnog društva, javnog sektora i lokalne zajednice u unapređenju kvaliteta života starijih osoba i izgradnji inkluzivnog društva koje poštuje svačija prava i dostojanstvo. U skladu sa misijom promovisanja ljudskih prava i zdravlja svih generacija, ovogodišnje obeležavanje ovog značajnog datuma imalo je za cilj unapređenje zdravlja i prevenciju svih oblika nasilja nad starijima.
Svetski dan borbe protiv nasilja nad starijima je globalna kampanja koja stavlja u fokus jedan od problema od globalnog značaja, kako u sferi ljudskih prava tako i javnog zdravlja i poziva na akcija u cilju unapređenja zaštite prava, zdravlja i dobrobiti starijih osoba. Ravnopravnost i uživanje svih zagarantovanih ljudskih prava ne ističu sa godinama života i ova kampanja treba da podseti na to da su starije osobe značajan deo svakog društva sa neotuđivim pravom da budu zaštićene od nasilja svake vrste.
Svetski dan borbe protiv nasilja nad starijima je inicijativa koju je započela Međunarodna mreža za borbu protiv nasilja nad starijima (INPEA) 2006. godine, a u Srbiji se obeležava od 2007. godine zahvaljujući inicijativi Crvenog krsta Srbije i podršci civilnog i javnog sektora. Od 2011. godine, ovaj datum, odnosno 15. jun kada se obeležava, je zvanično uvršćen u kalendar aktivnosti Ujedinjenih nacija, što dodatno naglašava njegov globalni značaj.
Aktivnosti obeležavanja Dana borbe protiv nasilja nad starijima, koje su se održale u Inđiji, deo su projekta „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL” koji je rezultat saradnje između Crvenog krsta Vojvodine, Crvenog križa Federacije BiH, Crvenog krsta Inđije i Fonda „Evropski poslovi” AP Vojvodine.
Projekat sufinansira Evropska unija u okviru finansijskog instrumenta pretpristupne pomoći (IPA II) kroz Program prekogranične saradnje Srbija – Bosna i Hercegovina 2014-2020. Ugovor za sufinansiranje sredstvima Evropske unije potpisan je sa Ministarstvom finansija Republike Srbije – Sektorom za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije.
Projekat „Zdravo starenje u prekograničnoj oblasti – HEAL“ obuhvata 12 opština i kantona u prekograničnom regionu, od kojih sedam pripada Republici Srbiji (Irig, Šid, Ruma, Inđija, Sremska Mitrovica, Pećinci, Stara Pazova), a pet Federaciji Bosne i Hercegovine (Tuzlanski, Posavski, Srednjobosanski, Zeničko-dobojski i Kanton Sarajevo).
Ukupna vrednost projekta iznosi 254.447,77 evra, od čega Evropska unija donira 216.280,60 evra, a cilj mu je unapređenje zdravstvenih usluga za starije građane u prekograničnom region.