U desetak škola romski jezik uveden kao izborni
Mnoge osnovne škole u Srbiji već su uvele romski jezik kao izborni predmet, a anketiranje učenika o zainteresovanosti
se nastavlja. Problem na terenu predstavlja loš odziv roditelja na anketiranje o zainteresovanosti, ali i nedovoljan broj nastavnika.
To se moglo čuti na promociji projekta “Uvođenje romskog jezika sa elementima nacionalne kulture u osnovne škole u Srbiji”, koji finansira EU, a koji će trajati 20 meseci.
Uvođenje romskog jezika s elementima nacionalne kulture će se realizovati u najmanje 40 škola u kojima se nastava sprovodi na srpskom jeziku ili jeziku druge nacionalne manjine u Srbiji, dok će polaznici izbornog predmeta biti učenici romske nacionalnosti i svi drugi zainteresovani učenici.
Predstavnica ministarstva prosvete Jasminka Peruničić Alen rekla je da je prošle godine organizovan kurs za nastavnike romskog jezika i da je sertifikate dobilo 23 polaznika, koji su imali već završene nastavničke fakultete.
Ministarstvo je, kako kaže, uputilo dopis svim školskim upravama da se anketiraju roditelji i prikupe podaci o zainteresovanosti za uvođenje romskog kao izbornog predmeta u školama. Kriterijum za uvođenje je minimum 15. dece u odeljenju, a za uvođenje tog izabrabranog predmeta izjasnilo se 2.500 učenika.
- U više od 10 škola uveden je romski kao izborni predmet i to u školskim upravama Leskovac, Niš, Beograd, Zrenjanin - rekla je Peruničić Alen. Ona je dodala da se Ministarstvu prosvete u oktobru i novembru, već kada je počela školska godina, javilo šest škola koje su imale manje od 15 učenika, a želele su da uvedu izborni predmet - što im je dozvoljeno.
Ona je dodala da je još najmanje 15 škola izrazilo želju za uvođenjem, ali da nisu imali nastavni kadar.
Predstavnik delegacije EU u Srbiji Nikola Bizel rekao je da mnogo toga još treba uraditi da bi standard i život Roma bili na zadovoljavajućem nivou, kao i da će integracija Roma u društvo biti jedna o važnih delova priključenja Srbije EU, o čemu će se razmatrati u okviru poglavlja 23.
Koordinator projekta Ljuan Koko rekao je da će tokom projekta biti nabavljen i nastavni materijal za predmet Rimski jezik sa elementima nacionalne kulture i to bukvar, čitanka, slikovnica, radna sveska i Vodič za nastavnike romskog jezika.
E. D.
Priznat samo u Srbiji i Austriji
Romski jezik je priznat kao službeni jezik u Srbiji i u austrijskom Gradišću, dok još uvek nije u nekim drugim područjima gde Romi predstavljaju znatan udeo u lokalnom stanovništvu (na primer u Makedoniji ili Rumuniji).