Transplatacija rožnjače i u Kliničkom centru Vojvodine
NOVI SAD: Vojvođani kojima je neophodna transplantacija rožnjače više neće morati da idu u druge ustanove u našoj zemlji ili u inostranstvu, jer od nedavno ovu operaciju izvode i lekari Klinike za očne bolesti Kliničkog centra Vojvodine.
Nedavno su urađene dve transplantacije rožnjače, a u ovoj ustanovi kažu da je ova operacija jedini način da pacijenti ponovo progledaju i osim što im se popravlja vid, nakon intervencije im se popravlja i kvalitet života.
Pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine zadužena za zdravstvo profesorka dr Edita Stokić, kaže kako duži niz godina postoji potreba da se transplantacija rožnjače uvede, pored ostalih transplantacija, u rutinski hirurški rad najveće pokrajinske bolnice.
Uvođenjem ove metode omogućavamo našim pacijentima adekvatno lečenje, odnosno povraćaj vida koji je nastao zbog bolesti rožnjače. Naši osiguranici više neće morati da se upućuju za ovu intervenciju u druge ustanove, a biće znatno smanjen i broj onih koji duže čekaju na ovu operaciju, kazala je dr Stokić i napomenula kako je oprema neophodna za transplantaciju rožnjače nabavljena krajem prošle godine, zahvaljujući Pokrajinskom sekretarijatu za zdravstvo.
Uporedo s nabavkom opreme tekla je i edukacija tima Klinike za očne bolesti u Kliničkom centru Srbije i inostranstvu.
Upravnik Klinike za očne bolesti profesor dr Vladimir Čanadanović objašnjava da je transplantacija rožnjače operacija gde se zamućena i neprovidna rožnjača zamenjuje zdravom, doniranom rožnjačom.
Klinički centar Vojvodine može da se pohvali širokim opusom transplantacionih procedura, u kojem su transplantacija jetre, bubrega, rožnjače, kostne srži, kože i koštanih elemenata, navodi dr Nikolić.
Ova transplantacija je u zemljama razvijenog sveta najčešća od svih transplantacionih hirurških intervencija. Uspešnost transplantacije veća je od 90 odsto, jer rožnjača nema krvnih sudova, pa je imunološki privilegovano tkivo. Zbog toga smo veoma ponosni na to što se ova hirurška procedura, nakon veoma dugog vremena, ponovo radi na Klinici za očne bolesti KC Vojvodine, naveo je dr Čanadanović.
Prema njegovim rečima, Klinika ima obučen tim za transplantaciju, kao i adekvatnu opremu, te će u narednom periodu moći da zbrinu pacijente kojima je transplantacija rožnjače jedini način da ponovo progledaju.
Naši pacijenti više neće morati da se obraćaju za pomoć u druge ustanove. Svako zamućenje rožnjače koje ugrožava njenu prozirnost i smanjuje vidnu funkciju pacijenta indikacija je za keratoplastiku. Zamućenja su obično posledica degenerativnih oboljenja, bulozne keratopatije, ožiljaka nakon infekcije ili trauma, posledica nekog drugog hirurškog lečenja oka, napomenuo je dr Čanadanović.
Operacija se radi u lokalnoj ili opštoj anesteziji, u zavisnosti od procene hirurga i anesteziologa, i prosečno traje oko sat vremena. Period oporavka je dug i zahteva redovno praćenje operisanih pacijenata. Lokalna terapija je u obliku kapi i masti koje pacijent ukapava na osnovu saveta hiruga. Nekoliko meseci posle operacije pacijent može da se vrati normalnim životnim aktivnostima.
Nakon operacije i perioda oporavka, kod većine pacijenata dolazi do poboljšanja vidne funkcije i kvaliteta života. Ipak, nekada posle transplantacije može da se javi odbacivanje transplantata ili se na transplantatu javi recidiv osnovne bolesti, koja je i ranije dovela do njenog zamućenja. U ovakvim slučajevima moguće je ponoviti transplantaciju. Zbog toga operisani pacijenti zahtevaju adekvatno i dugotrajno praćenje, dodao je dr Čanadanović.
Donatorstvo organa svog bližnjeg za transplantaciju teška je odluka za svaku porodicu, posebno osetljiva kategorija u tom smislu je doniranje rožnjače. Neretko porodice koje i doniraju organe za transplantaciju, ne žele da doniraju rožnjaču, smatrajući da takav akt naružuje pokojnika, ukazuje dr Nikolić.
Upravnik Urgentnog centra i član Tansplantacionog tima KCV docent dr Dragan Nikolić kaže kako sve hirurške procedure koje su uvedene u Kliničkom centru Vojvodine podrazumevaju najviši hirurški standard i postaju redovna procedura u lečenju pacijenata. Uvek postoji težnja da se nakon uvođenja hirurške procedure podigne još više standard zdravstvene usluge i postane referentna ustanova za datu proceduru u ovom delu Evrope.
Brojne su bolesti oka koje dovode do nefunkcionalnosti rožnjače i praktično invaliditeta pacijenata. Kod većine od njih transplantacija rožnjače je i jedini način uspešnog lečenja oboljenja. Stoga se potreba za transplantacijom rožnjače kao jedini vid lečenja pokazala kao neophodno potrebna, smatra dr Nikolić.
LJ. Petrović