Svakog dana jedna žena umre od raka grlića materice
NOVI SAD: Značajan broj žena u Srbiji suočava se s karcinomom grlića materice i procenjuje se da gotovo na svaka 24 sata jedna žena u Srbiji umre od posledica ove bolesti.
Godišnje u Srbiji oboli između 1.300 i 1.500 žena od ove bolesti koja zahvaljujući savremenim metodama rane diijagnostike može da se spreči ili vrlo rano otkrije, na samom početku bolesti, kaže za “Dnevnik Predsednik Udruženja ginekologa onkologa Srbije i lekar Instituta za onkologiju Vojvodine profesor dr Aljoša Mandić, povodom Evropske nedelje prevencije raka grlića materice koja se obeležava ove sedmice.
Ova bolest je u 98 odsto slučajeva povezana sa dugotrajnom infekcijom humanim papiloma virusima. Dr Mandić ističe da neretko ginekološka oboljenja predstavljaju stigme, te stoga žene nerado pričaju o problemima i simptomima koji mogu da budu posledica postojanja ginekoloških maligniteta.
Moramo prevazići takve stavove, svakodnevno širiti pozitivne poruke u cilju poboljšanja prevencije, ranog otrkivanja, preko skrining programa, pružanja adekvatnog tretmana i brige za obolele kako bi sve žene imale najbolje šanse za lečenje, bolji kvalitet života i preživljavanje od ovih maligniteta, napominje dr Mandić.
U Srbiji se karcinom grlića materice nalazi na četvrtom mesto po učestalosti posmatrajući ukupno sve karcinome kod žena. Visoka incidencija karcinoma grlića materice nas stavlja u sam vrh Evrope, ali isto tako i po smrtnosti. U razvijenim zemljama koje imaju razvijen skrining program, uz sada već standardnu primarnu prevenciju; primenu vakcinacije protiv najznačajnijeg faktora rizika, humanih papiloma virusa, pojava raka grlića materice svela se na oboljenje koje se ne nalazi među prvih deset. Zahvaljujući razvijenoj sekundarnoj prevenciji, poznatom Papanikolau citološkom razmazu, ono što se i otkrije su prekanceroze ili početni stadijumi što olakšava lečenje, ali i smanjuje neizvesnost bolnog puta kakvo je lečenje uznapredovalog oboljenja. Pored sekundarne prevencije, odnosno skrining programa, danas je standard u prevenciji preuzela i primarna prevencija, primenom profilaktičke vakcine protiv HPV. Visokorazvijene zemlje preporučuju HPV vakcinaciju kao standard u sprečavanju raka grlića materice, iako im rak grlića materice više nije značajan medicinski problem.
Svetska zdravstvena organizacija i Evropsko udruženje ginekologa onkologa ukazuju da bi se uz adekvatnu primarnu i sekundarnu prevenciju rak grlića mogao “iskoreniti” kao što je to uradila Australija, prva zemlja koja je za 10 godina uspela da učestalost raka grlića materice smanji na 1,1 odsto na 100.000 žena. Na žalost, u Srbiji se još uvek pacijentkinje u visokom postotku javljaju u uznapredovalom stadijumu bolesti, a vakcinacija nije još zaživela kao standardna metoda primarne prevencije, premda je svrstana u preporuke prema novom Pravilniku za vakcinacije, navodi dr Mandić.
Srbija ima kapacitete, obučene lekare da ostvare adekvatne preglede koristeći adekvatne dijagnostičke procedure. Sistem ginekološke službe je dobro razvijen jer se ginekolozi nalaze u domovima zdravlja kao prvim stanicama za poboljšanje, brigu i unapređenje zdravlja žena. Rak grlića materice je bolest koja može da se spreči ili rano otkrije. Potrebno je samo malo vremena da izdvojite i pokucate na vrata ordinacija vaših ginekologa, poručuje dr Aljoša Mandić.
U Vojvodini prema registru za maligne bolesti Instituta za onkologiju Vojvodine, rak grlića materice nije u porastu, ali nije ni u padu. Od novodijagnostikovanih oko 60 odsto je lokalno uznapredovalo što iziskuje zračnu terapiju i opterećuje zdravstveni sistem. Skrining program nije još uvek zaživeo u svim sredinama, a tamo gde se i pokušava organizovati odaziv žena je mali. Neophodno je da svi mi od pojedinca do društva kao celine informišemo i podižemo svest žena za potrebom za redovnim ginekološkim pregledima.
Potrebno je da zajedno kao jedno svesno društvo prevaziđemo stigme, osećaj srama, da kod naših pacijenata podignemo svest o važnosti redovnih pregleda i ranog prepoznavanja problema. Dakle, ovaj trud se ne traži samo od lekara, već od celokupnog društva zajedno s onima koji postavljaju prioritete, vezane za ulaganje u jednom društvu i državi. Udruženje ginekologa onkologa Srbije podržava ulaganje u zdravu populaciju, primarnu i sekundarnu prevenciju kao osnov smanjivanja preventibilne bolesti kakav je rak grlića materice i to nam treba biti prioritet u budućnosti, kaže profesor Mandić.
LJ. Petrović