STUDENTSKA KARTICA KAO IDENTIFIKACIONI DOKUMENT NUDI I MEĐUNARODNE POGODNOSTI Pravo na izradu uz dom ili ishranu
Studentska kartica je obavezan identifikacioni dokument za studente koji koriste usluge smeštaja ili ishrane u restoranima, u organizaciji Studentskog centra Novi Sad, navodi se na sajtu tog centra.
Svaka studentska kartica sa elektronskim čipom ima rok trajanja od dve godine, te, da bi student i u drugoj godini koristio karticu, neophodno je da ostvari pravo na smeštaj i/ili ishranu za tu školsku godinu i tako će moći da reaktivira karticu. Studenti koji poseduju karticu mogu koristiti uslugu ishrane u studentskim restoranima Studentskog centra Novi Sad, ali im je ona i legitimacija za lekarski pregled, koji treba da se obavi prilikom useljenja u studentski dom, s obzirom na to da se podaci o pregledu upisuju na čip studentske kartice.
Izdavanje studentskih kartica
Studentske kartice mogu da se izrade na blagajni ishrane, kada studenti preuzimaju Zahtev za izdavanje kartice. Popunjen Zahtev se overava na fakultetu ili visokoj školi koju je student upisao, a zatim se predaje na Blagajni ishrane, uz indeks na uvid. Studenti sami snose troškove izrade kartice, a uz to uplaćuju i žeton za pribor za jelo, koji važi tokom celog školovanja. Studentska kartica se preuzima u roku od dva dana i može se odmah koristiti. Drugo mesto izrade kartice je Služba smeštaja, za studente koji ostvare pravo na smeštaj u studentskom domu. Prilikom preuzimanja ugovora za smeštaj, studenti dobijaju i Zahtev za izdavanje studentske kartice, popunjavaju ga i predaju službeniku Službe smeštaja. Zahtev u ovom slučaju nije potrebno overiti na fakultetu, a kartica će biti izrađena i moći će se preuzeti, u najvećem broju slučajeva, istog dana. Student plaća troškove izrade studentske kartice, zajedno sa ostalim troškovima za useljenje, na Blagajni Službe smeštaja.
Takođe, u svim studentskim domovima novosadskog Studentskog centra postoji kontrola prolaska koja se odnosi na studente koji su smešteni u studentskim domovima, te stanari otvaraju karticom vrata doma u kome su smešteni, piše dalje na sajtu. Ostali posetioci moraju da se evidentiraju kod recepcionara. Osim toga, studentska kartica ima i nekoliko benefita, a jedan od njih je osiguranje od posledice nezgode u zemlji, koje važi 365 dana u godini, kako u studentskom domu i restoranu, tako i na fakultetu i bilo kom drugom mestu. Ona obezbeđuje i putno osiguranje, koje pokriva troškove lečenja u svim zemljama sveta za neograničen broj putovanja.
Studentska kartica podrazumeva i međunarodno verifikovane licence, jer sadrži i međunarodne kartice ISIC i EYCA. Studenti koji imaju tu karticu imaju veću mogućnost mobilnosti mladih kroz učešće u različitim projektima, seminarima i konkursima širom Evrope, a uz to nudi više od 150.000 popusta, u preko 132 zemlje sveta, navodi se na sajtu Studentskog centra Novi Sad. A da bi studenti ikoristili pravo na sve popuste i pogodnosti, neophodno je aktivirati ISIC, odnosno EYCA studentsku čip karticu na portalu njnjnj.mojakartica.rs. Kartica omogućava i pogodnosti na „Njork&Travel” program.
Evropski omladinski centar (EOC) je nosilac licence za razvoj i promociju međunarodnih projekata Evropske omladinske kartice (EYCA) i Internacionalne Studentske Identifikacione Kartice (ISIC) sa ciljem pospešivanja informisanosti i mobilnosti mladih. Projekti se sprovode u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Ministarstva omladine i sporta, uz podršku Vlade Republike Srbije, a na međunarodnom nivou su podržani od strane Uneska, Saveta Evrope i Evropskog parlamenta.
Studentima je svakog dana na raspolaganju Korisnički servis za sva pitanja o ISIC i EYCA karticama, osiguranju, aktivaciji, popustima i pogodnostima od 8 do 16 sati i to putem mejla infomojakartica.rs ili na broj telefona 011 33 49 877. Informacije su dostupne i na sajtu njnjnj.mojakartica.rs.
I. Bakmaz