Stručnjaci sa PMF-a objašnjavaju ŠTA SU SUPERĆELIJSKE OLUJE, kada nastaju i koliko traju
Ovih dana se u medijima spominje termin “superćelijske oluje” koji zvuči zastrašujuće i apokaliptično.
Kako bismo imali saznanje o tome iz „prve, naučne ruke“, evo objašnjenja prof. dr Zorice Podraščanin sa Departmana za fiziku, novosadskog Prirodno-matematičkog fakulteta.
“Superćelijske oluje nastaju kada postoji ekstremna termička nestabilnost atmosfere.
Ove oluje mogu nastati bilo gde u umerenim geografskim širinama. Praćene su intenzivnim padavinama i gradom. Superćelije su mnogo veće od pojedinačnih ćelija.
Za raliku od pojedinačnih ćelija, superćelija ima jednu struju usmerenu naviše i dve struje usmerene naniže. Promene u pravcu vetra u nižim i višim slojevima ove strukture su jako velike i razdvajaju struju koja se kreće naviše i struje koje se kreću naniže. To omogućava super ćeliji da stalno razvije snažnu i izdržljivu struju usmerenu naviše. Ovo je glavni razlog zašto su ovakve super ćelije dugotrajne i intenzivne. Superćelijske oluje mogu trajati i to 12 sati i mogu biti vrlo opasne. Skoro uvek su praćenje snažnim vetrovima i velikom količinom padavina, te vrlo često izazivaju tornado.“
Struka je svesna da se ovakvi fenomeni moraju pažljivo pratiti i dalje istraživati, s obzirom na to da ove oluje mogu imati implikacije na klimatske promene.