Stotine hiljada usluga pruženo pacijentima u Vojvodini
Zdravstveni sistem u Vojvodini nije stao zbog epidemije novim korona virusom, rekao je pokrajinski sekretar za zdravstvo profesor dr Zoran Gojković i napomenuo kako je izuzetno ponosan na sve zdravstvene ustanove u Vojvodini i zaposlene u njima.
- Ogroman broj pregleda se obavlja i veliki broj usluga se pruža svim građanima Vojvodine. Samo u periodu od 1. do 17. aprila, u primarnoj zdravstvenoj zaštiti za 17 dana pruženo je 292,141 usluga nekovid pacijentima. I to je bilo 176.031 poseta izabranom lekaru, 11.931 specijalistički pregled, 1.323 rendgenska snimanja, 2.127 ultrazvučnih pregleda, 66.000 različitih laboratorijskih analiza, 5.156 poseta kućnih lekara, 8.400 pregleda službe hitne pomoći, 13.000 izlazaka direktno na teren hitne pomoći i 7.628 transporta sanitetskim vozilom – rekao je dr Gojković.
Prema njegovim rečima, ustanove sekundarnog i tercijarnog nivoa zaštite, uradile su 164.148 različitih usluga i to 17.899 ambulantnih pregleda, 2.340 pregleda onkoloških bolesnika, ne računajući Institut za onkologiju Vojvodine, 3.851 hitan prijem nekovid pacijenata, 129.318 laboratorijskih analiza, 6.426 pregleda, 330 ultrazvučlnih pregleda, 420 CT pregleda i urađene su 564 operacije.
Hitni slučajevi
- Kao hitni slučajevi primaju se pacijenti sa izolovanom grudno-hirurškom traumom, kao što su povrede grudnog koša, prelomi rebara, pneumotoraks i druge bolesti. U svim ovim slučajevima vodi se računa da pacijenti pre prijema prođu takozvanu „crvenu zonu“ u Institutu, zbog rigorozne kontrole u sprečavanju „unošenja“ virusa i zaštite ležećih pulmoloških, onkoloških i kardiovaskularnih bolesnika. Kontrolni pregledi se svakodnevno obavljaju u Dispanzeru za plućne bolesti gde rade specijalista pulmologije, pulmolog–onkolog u onkološkoj komisiji i grudni hirurg. Svi lekari su dostupni pacijentima i u razgovorima kontrolišu stanje pacijenta, daju savet o korekciji terapije, terminu kontrolnih pregleda i svemu ostalom što je potrebno – kazao je direktor Instituta za plućne bolesti Vojvodine profesor dr Ilija Andrijević.
Kada je reč o operacijama, u ovom Institutu se odvijaju hitne operacije i operacije za hitna stanja u pulmološkoj onkologiji, kao što su evakuacije masivnih pleuralnih izliva, pleurodeza i nema listu čekanja za operaciju bolesnika sa karcinomom pluća.
- U Institutu za onkologiju Vojvodine u Sremskoj Kamenici od 20. marta urađeno je 1.196 hemioterapija, dato je 6.106 zračnih terapija za 543 pacijenta, urađeno je 149 operacija, bilo je 2.178 ambulantnih pregleda, na onkološkim komisijama je bilo 1.159 ljudi, urađeno je 389 snimaka magnetnom rezonancom, 95 PET sken snimanja, 114 scintigrafskih pregleda, 12 terapija radioaktivnim jodom, 464 CT pregleda, 95 mamografija i 57 hirurških intervencija u dnevnoj bolnici. To su pokazatelji rada i ponosan sam na zdravstveni sistem Vojvodine i zdravstvene radnike, na naše epidemiologe, infektologe, anesteziologe, pulomologe, anestetičare, medicinske sestre, hirurge, onkologe – kazao je dr Gojković.
„Dnevnik“ je nedavno pisao i o stanju u sva tri kamenička instituta, u kojima se i dalje rade svi hitni slučajevi. U trenutku kada smo pisali o tome, u Institutu za kardiovaskularne bolesti zbrinjavali su sve hitne slučajeve kao što su akutni infarkti miokarda, teška srčana popuštanja, poremećaji ritma i sprovođenja koji zahtevaju hitnu ugradnju električnog stimulatora srca ili defibrilatora, zamene baterija i disekcije aorte, a svi ostali pacijenti se upućuju na kućno lečenje. Direktor Instituta profesor dr Aleksandar Reyek nam je tada rekao da zbrinjava životno ugrožene kardiovaskularne bolesnike, kod kojih su često prisutna i prateća oboljenja, kao što su šećerna bolest, bubrežne i respiratorne insuficijencije, raniji neurološki događaji i druge bolesti.
- Hitna stanja koja se zbrinjavaju su akutni infarkti miokarda, teška srčana popuštanja, poremećaji ritma i sprovođenja koji zahtevaju hitnu ugradnju električnog stimulatora srca ili defibrilatora, zamene baterija, disekcije aorte i druga hitna stanja. Takođe, sprovodi se i svakodnevna kontrola zaposlenih pri dolasku na posao, u smislu postojanja simptoma infekcije i povišene telesne temperature, te se u slučaju potrebe upućuju pod dalji epidemiološki nadzor – kazao je tada dr Reyek
Da se zračenje u Institutu za onkologiju Vojvodine odvija bez zastoja, potvrdio nam je tada i direktor ovog Instituta profesor dr Zoran Radovanović.
- Zračenje se obavlja bez zastoja na pet aparata u dve smene i dnevno se ozrači između 195 i 205 pacijenata. Oko 60 su hospitalizovani pacijenti a oko 140 dolazi ambulantno. Pored toga dnevno oko 60 pacijenata primi hemioterapiju u dnevnoj bolnici ili kroz višednevne protokole u bolnici – kazao je tada dr Radovanović.
Kada je reč o operacijama, dr Radovanović je objasnio da se one obavljaju u skladu sa epidemiološkom situacijom i ne operišu se pacijenti koji imaju dobroćudna oboljenja, dok se pacijenti sa karcinomima operišu. Pored toga dijagnostičke pretrage kao što su MR, CT i PET skener rade se tako što se pozivaju pacijenti po prioritetu i stepenu hitnosti dijagnostike, a onkološke komisije se obavljaju uglavnom subotom i nedeljom kako bi se smanjile gužve koje postoje radnm danom. Svi redovni kontrolni pregledi su otkazani, ali se obavljaju pregledi hitnih stanja i onkoloških pacijenata kojima je pregled neophodan radi zakazivanja operacije, donošenja odluke o terapiji ili dodatnoj dijagnostici.
U Institutu za plućne bolesti Vojvodine je reorganizovan rad, ali i dalje se u ovoj ustanovi svakodnevno zrači 30 pacijenata, a njih 20 dobija hemioterapiju. Hitni slučajevi se i dalje primaju, pa i operišu, a samo u jednoj nedelji telefonom i mejlom obave i po 500 razgovora sa pacijentima, kako bi se zbog korona virusa izbeglo njihovo dolaženje u bolnicu.
- Reorganizovane su pojedine službe, kako bismo na adekvatan i najbolji način odgovorili na novonastale izazove. Zbog toga su prijemna služba, grudno hirurška ambulanta i onkološka komisija privremeno izmeštene u objekat Instituta u Majevičkoj ulici, odnosno u „Dispanzer za plućne bolesti“. Na taj način smo obezebedili redovne kontrole ovim bolesnicima i sprečili njihov dolazak i kontakt sa pacijentima koji leže u Institutu – rekao je tada direktor Instituta za plućne bolesti Vojvodine profesor dr Ilija Andrijević.
I u uslovima epidemije postoje pacijenti kod kojih je indikovano bolničko lečenje. U skladu sa strategijom donetom od strane Sekretarijata za zdravstvo, pored hitnih pulmoloških pacijenata u ovom Institutu se hospitalizuju pacijenti sa upalom pluća kod kojih je prethodnim testiranjem isključena kovid -19 infekcija.
Ljubica Petrović