Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Stiže vakcina protiv streptokokne pneumonije

26.12.2017. 08:48 08:53
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Nova vakcina protiv streptokokne pneumonije počeće da se daje od 1. marta, a dobijaće je deca rođena od 1. januara 2018. godine.

U Institutu za javno zdravlje Vojvodine kažu da je bakterija streptokokus pneumonija odgovorna za meningitis, infekcije krvotoka, upale pluća i druge bolesti, a vakcinacijom će se sprečiti teške forme bolesti, komplikacije i smrtni ishodi.

- Konjugovana polisaharidna vakcina koristi protiv oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije, bakterije koja je odgovorna za bolesti kao što su meningitis, infekcije krvotoka poput bakterijemije i sepse, kao i neinvazivna oboljenja kao što su upale pluća, infekcije disajnih puteva i upale uva - kaže primarijus dr Snežana Medić iz Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Vojvodine.

Invazivni oblici bolesti imaju težak klinički tok, često zahtevaju bolničko lečenje i imaju visoku smrtnost.

- Infekcije mogu da se jave u svakom uzrastu, ali su najčešće kod starijih od 65 godina i odojčadi. Lakše forme bolesti, posebno akutne upale srednjeg uha, češće se registruju kod odojčadi, bakterijske upale se najčešće javljaju kod dece do dve godine života, a meningitisi do navršenih pet godina života.

Poseban problem je rastuća otpornost streptokoke pneumonije na antibiotike, zbog čega terapija često nije delotvorna - objašnjava dr Medić.

Obavezna vakcinacija predviđena je kod dece uzrasta od dva meseca, pa do navršenih 24 meseca života.

- Obavezna imunizacija sprovodiće se kod odraslih osoba koje nemaju slezinu ili im slezina nije u funkciji, kod srpaste anemije, nefrotskog sindroma, HIV infekcije, transplantacije organa i tkiva, malignih oboljenja, stanja koja dovode do isticanja likvora, ugradnje kohlearnih implantata, stanja oslabljenog imuniteta, dece koja žive u kolektivnom smeštaju, lica starijih od 65 godina koji žive u kolektivnom smeštaju, nepokretnih štićenika u institucijama zdravstvene i socijalne zaštite - navela je dr Medić.


Vakcine u 28 zemalja

- Imunizacija pneumokoknom konjugovanom vakcinom u razvijenim evropskim zemljama dovela je do pada broja novoobolelih od invazivnih bolesti izazvanih ovom bakterijom. Štaviše, vakcinacija odojčadi i male dece indirektno je smanjila učestalost obolevanja kod starije dece i odraslih, jer je smanjen broj kliconoša koji su potencijalni rezervoari i prenosioci zaraze. Dvadeset osam država članica EU sprovodi obaveznu aktivnu imunizaciju dece do navršene druge godine života, dok 20 zemalja nudi različite vakcine za osobe starije od 50 godina ili za grupe rizika u određenim starosnim grupama. Od zemalja u okruženju, imunizaciju sprovode Mađarska, Rumunija i Bugarska, a od bivših jugoslovenskih zemalja Slovenija - navodi dr Medić.


Jačina vakcine zavisiće od uzrasta deteta, a revakcinacija se daje u razmaku ne kraćem od osam nedelja. Revakcinacija odraslih s određenim bolestima sprovodiće se nakon pet godina.

- Preporučena aktivna imunizacija osoba određenog uzrasta sprovodi se na osnovu preporuke lekara, uz prethodnu pismenu saglasnost lica koje se imunizuje, odnosno njegovog zakonskog zastupnika - objašnjava dr Medić.

Obavezna imunizacija protiv oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije počinje da se sprovodi od 1. marta 2018. godine, a odnosi se na decu rođenu od 1. januara 2018. godine. Obavezna imunizacija protiv oboljenja izazvanih streptokokusom pneumonije sprovodi se sa tri doze konjugovane polisaharidne pneumokokne vakcine u razmacima ne kraćim od četiri nedelje i treba da se završi do navršenih šest meseci života. Revakcinacija se sprovodi jednom dozom u drugoj godini života - kaže dr Medić i napominje da ukoliko se iz bilo kog razloga vakcinacija ne završi do šest meseci života, imunizacija će se sprovesti do navršenih 24 meseca života u skladu sa sažetkom karakteristika vakcine i stručno-metodološkim uputstvom.

LJ. Petrović

Piše:
Pošaljite komentar