Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Šansa za materinstvo do 45. godine

01.08.2022. 14:29 14:32
Piše:
Foto: Genesis

Uredbom Vlade Srbije od nedavno je dozvoljena vantelesna oplodnja o trošku države za žene do 45 godina, umesto do 43, kao do sada. Ovom odlukom ženama je, u bračnoj ili vanbračnoj zajednici, omogućeno da vantelesnom oplodnjom (VTO) dobiju prvo ili drugo dete do svoje 45 godine. Parovi mogu da obave proceduru u nekoj od 13 privatnih ili sedam državnih zdravstvenih ustanova sa kojima RFZO ima zaključen ugovor, uz uslov da prethodno prođu Komisiju za VTO.

- Sve više je pacijentkinja koje imaju VTO sa 40 godina ili kasnije, tako da je zbog njihove brojnosti opravdano pomeranje starosne granice i mnogim parovima će ova odluka omogućiti da postanu roditelji. S druge strane, sa stručnog aspekta, znamo da uspešnost VTO naglo opada posle 40. godine, a još više nakon 45. godine, ali s tom činjenicom moraju parovi da budu upoznati i bez obzira na nisku uspešnost, moramo ih podržati i savetovati im strpljenje. Dakle, ne možemo govoriti o nekoj medicinskoj opravdanosti - kaže za „Dnevnik” specijalista ginekologije i akušerstva, supspecijalista steriliteta i fertiliteta iz Specijalne ginekološke bolnice „Genesis”, koja je  uključena u Nacionalni program VTO dr Božana Stepanov.

Kada pacijentkinja ostane trudna, bitno je da se ispita genetika ploda, pošto su češće hromozomopatije u starijim godinama, kao i da se sagledaju svi ostali rizici i u potpunosti da se terapijski zbrinu. Trudnoće uglavnom protiču uredno, ali su ipak češći spontani pobačaj, prevremeni porođaj, kao i pojava hipertenzija.

- Prema nekim statistikama, u Srbiji svaki peti par ima problem sa začećem. Čak 11 odsto žena koje su rodile jedno dete imaju problem da ponovo zatrudne. Sve više mladih parova, i mlađih od 30 godina, ima problem sa sterilitetom, i oni čine čak 30 odsto ukupnog broja parova koji su obuhvaćeni postupcima VTO - napominje dr Stepanov.

Ona dodaje kako je važan jubilej, 44 godine od rođenja prve bebe putem VTO u svetu, Velikoj Britaniji bio 25. jula. Nekadašnja Jugoslavija je, kao i Srbija danas išla i ide u korak sa savremenom medicinom, a u ovom konkretnom slučaju VTO.  Prva beba u našoj zemlji rođena je samo devet godina posle prve bebe u Velikoj Britaniji.

- I danas predstavljamo lidera u Jugoistočnoj Evropi kada je reč o kvalifikovanom kadru, a u korak smo sa svetom i u uvođenju novih tehnologija. Po uspešnosti procesa VTO ne zaostajemo za svetom i on je oko 40 odsto. Naša zemlja je jedna od retkih u svetu i koja na teret redovnog zdravstvenog osiguranja finansira neograničen broj pokušaja VTO za prvo dete - napominje dr Stepanov.

Smatra kako bi trebalo na vreme, u mladim godinama, proveravati pacijentkinjama ovarijalnu rezervu jajnika, selektovati one koje već imaju problem sa plodnošću u mlađim godinama ili imaju neka druga stanja i bolesti i na vreme ih upućivati u centre koji se bave dijagnostikom i lečenjem steriliteta. Napominje kako je Bolnica „Genesis“ od 2009. godine uključena u Nacionalni program BMPO, u kome je samo u poslednjih pet godina rođeno više od 1.000 naših beba.

- Predlagali smo brojne mere kao podršku parovima koji se leče od steriliteta, a koje smo uočavali kroz praksu. Tako smo i pre godinu dana doktorka Crnogorac i ja u ime bolnice „Genesis” uputile inicijativu Ministarstvu zdravlja da se jednom u dve godine, u okviru preventivnih pregleda, ženama koje imaju između 25 i 35 godina proveri aktivnost jajnika i antimilerijan hormon. I smatram da bi ovo trebalo da bude naredna mera države. Cilj je da se otkriju one žene koje imaju vrlo nisku ovarijalnu rezervu, odnosno smanjenu plodnost, te da se zatim upute u Centre koje se bave dijagnostikom i lečenjem steriliteta. Takvim pacijentkinjama će se obaviti dodatna dijagnostika i predložiti dalji postupci za očuvanje plodnosti, u zavisnosti od toga kada žena planira trudnoću i kakav joj je nalaz. Predložile smo i zamrzavanje jajnih ćelija na teret redovnog zdravstvenog osiguranja, kod mladih žena sa niskom ovarijalnom rezervom - istakla je dr Stepanov.

Leči se i muški sterilitet

Dr Božana Stepanov podseća da pored pomeranja starosne granice, RFZO finansira i neograničeni broj pokušaja VTO za prvo dete, muški sterilitet, kao i VTO za drugo dete i zamrznutog materijala. Pojednostavljene su i procedure za ulazak parova u postupke vantelesne oplodnje o trošku države.

 Ljubica Petrović

Piše:
Pošaljite komentar