Samit u Briselu: Države moraju da štite stare od nasilnika
NOVI SAD: U Briselu je održan sastanak evropskih eksperata povodom izrade preporuka za deveti skup Otvorene radne grupe za starenje, na kojem je učestovala i Nataša Todorović iz Crvenog krsta Srbije kao ekspert koji se bavi prevencijom nasilja nad starijima i ljudskim pravima starijih.
Na sastanku je učestovalo 36 predstavnika evropskih institucija, međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva i akademija.
S obzirom na to da se sa razvojem nauke produžava ljudski vek, razgovaralo se o palijativnoj nezi, pri čemu su eksperti preporučili Otvorenoj radnoj grupi za starenje na koji način je moguće obezbediti na pravima zasnovan pristup dugotrajnoj i palijativnoj nezi. Zatim, da se predlože mehanizmi koji bi omogućili zaštitu prava starijih da odlučuju o izboru načina lečenja i tome gde dobijaju tretman, kao i da se osigura da dugotrajna i palijativna nega za starije osobe bude na raspolaganju, pristupačna i kvalitetna, i to za svakoga, bez diskriminacije kroz davanje podrške palijativnoj nezi kod kuće. Učesnici su se složili da dugotrajnu i palijativnu negu ne treba posmatrati kao odvojene pojmove, već kontinuum koji se prirodno razvija kroz etape, baš onako kako ljudi i stare.
Diskutovalo se i o normativnom sadržaju i razvijanju potencijalnog međunarodnog standarda zaštite ljudskih prava starijih osoba u vezi sa ravnopravnošću i nediskriminacijom, kao i nasiljem, zanemarivanjem i zlostavljanjem. Razgovaralo se i o listi posebnih normativnih elemenata koji uključuju definiciju ravnopravnosti i slobode od zlostavljanja, kao i obaveze u vezi sa ljudskim pravima koja iz toga proizilaze.
Nataša Todorović je istakla kako države moraju imati sistemska rešenja za nasilje, zanemarivanje i zlostavljanje, da ta rešenja moraju biti pravovremena, kao i da je o tome neophodno edukovati profesionalce, članove porodice pa i same starije.
Ljubinka Malešević