SAJAM KONTEH U HOLU NOVOSADSKOG FAKULTETA TEHNIČKIH NAUKA Uvođenje akademaca u poslovni svet (VIDEO)
Kako bi stupile u kontakt studentima i pronašle najbolje kandidate koji će nastaviti da se razvijaju uz njih, tridesetak kompanija predstavilo se danas u holu Fakulteta tehničkih nauka (FTN) u Novom Sadu na Sajmu poslovnih mogućnosti i stručnih praksi KONTEH, koji se održava i sutra između 9 i 17 sati.
Svake godine Sajam poseti više od 15.000 akademaca, a trećina ostavi biografiju u CV bazi kojoj imaju pristup svi izlagači. Neretko biva da se kasnije upravo oni nađu s druge strane štanda, u čemu jeste čar ove manifestacije, smatra glavni organizator 17. po redu KONTEH-a Anja Marinković iz Udruženja studenata elektrotehnike Evrope EESTEC.
– Ovakav oblik sajma predstavlja kompletnu platformu za uvođenje studenata u poslovni svet, ali nije samo prilika za pronalaženje radnog mesta i prakse, već i za rađanje ideja, stvaranje profesionalnih mreža, razvoj ključnih veština, te uvid u aktuelne trendove i potrebe tržišta rada. KONTEH funkcioniše kao most između obrazovanja i industrije, olakšavajući kompanijama saradnju sa mladima. Ovaj događaj podstiče inovacije i doprinosi razvoju lokalne zajednice, čineći Novi Sad atraktivnijim za investicije i poslovne projekte – dodala je Marinkovićeva na konferenciji povodom Sajma poslovnih mogućnosti i stručnih praksi.
Ove godine je Sajam pod ekskluzivnim pokroviteljstvom decenijskog saradnika „Šnajder elektrika”, jer je to jedan od najboljih načina da predstave mentorski rad sa talentovanim mladim osobama, smatra direktor sektora energetike i servisa za oblast Jugoistočne Evrope iz te kompanije Dragoljub Damljanović.
– Želimo da pokažemo kako i u Srbiji mogu da rade na najsavremenijim tehnologijama, u inspirativnom okruženju. Da rade za ceo svet, a da mogu biti kod kuće, sa svojom porodicom. Smatram da je veoma važno zapošljavati juniore, jer to donosi novu energiju i priliv svežih ideja u tehnološki svet. Od 1.000 ljudi u našoj firmi, za preko 400 njih ovo je prvo radno mesto. Ove godine treba da zaposlimo novih 150 inženjera, a imamo ambiciozne planove i kada je u pitanju uvođenje novih proizvoda u potfolio – rekao je Damljanović.
Pošto je na trećoj godini smera računarstvo i automatika, Aleksandra Ivanovića najviše interesuje praksa, a i svaka prilika da popriča sa osobama iz ove profesije, kaže, pruža mu neku vrstu iskustva, budući da se susreće sa ljudima koji su prošli isti put.
– Zasad su mi posebnu pažnju privukle kompanije RT-RK i „Šnajder elektrik”, mada nisam stigao sve da obiđem – dodaje Aleksandar. – Svaka firma ima kvalifikacione krugove za praksu, ali i posao, pa se tek tad može oceniti koliko su kriterijumi visoki. Imamo dosta kolega sa četvrte godine i svi su uglavnom zadovoljni, kažu da im firme stvarno daju priliku i da nauče i da pogreše, a sve u cilju napretka. Idealno radno mesto bi mi bilo među kolegama koje su sličnih interesovanja kao ja i sa mentorom koji je specijalizovan za oblast u kojoj hoću da radim. U mom slučaju to su algoritmi za obradu slika ili, recimo, automobilska industrija i kamere koje prate šta se dešava u realnom vremenu, te na osnovu toga donose odluke umesto nas. Važno je i da su kolege tolerantne, jer nismo prošli na fakultetu sve što se traži u industiji, dok mi plata ne bi bila presudni faktor.
Studentkinja druge godine softverskog inženjerstva Mina Radenković takođe je došla na Sajam u potrazi za dobrom praksom.
– Uslovi su mi da traje dve-tri nedelje, da imam fleksibilno radno vreme, po mogućnosti da je praksa plaćena i da bude u skladu sa mojim interesovanjima koja planiram da razvijam. Prerano je za pitanje gde vidim sebe posle fakulteta, s obzirom na to da su sve moje dobre odluke bile ishitrene – dodaje, ističući kako je popričala sa predstavnicima kompanija TIAC, JetBrains, ICodeFactory, NovaLite i SYRMIA, ali joj je plan da obiđe svaki štand.
S. Milačić