S elektronskom knjižicom sigurno do lekara
Repubički fond zdravstvenog osiguranja obezbedio je skoro 8.000 čitača elektronskih kartica, sistem funkcioniše i nijedan osiguranik s elektronskom karticom ne sme da bude vraćen
sa šaltera bilo koje zdravstvene ustanove, izjavila je v.d. direktora RFZO Verica Lazić.
- Ko ima novu karticu, na njoj su svi podaci osiguranika, a ustanove imaju alate da provere validnost elektronske kartice. Osim toga, šalterski radnik to može da proveri preko veb servisa, sajta, ili samim kontaktiranjem naše ispostave. Na direktorima zdravstvenih ustanova je da organizuju posao i da šalterski radnici ne vraćaju osiguranike s novim karticama - rekla je Lazić na RTS-u, reagujući na žalbe građana. Naime, mnogi pacijenti s novim, elektronskim knjižicama vraćani su sa šaltera zdravstvenih ustanova jer, po tvrdnjama radnika, domovima zdravlja i bolnicama još nisu stigli čitači kartica, pa nisu mogli da unesu informacije o pacijentu. Tako su pacijenti prinuđeni da uz nove kartice nose i stare, koje im očitavaju na starim bar kod čitačima.
Verica Lazić naglašava da sistem funkcioniše i da “mora da funkcioniše” i podvlači da je RFZO blagovremeno, tokom 2015, obaveštavao sve direktore zdravstvenih ustanova kako funkcioniše sistem elektronske zdravstvene kartice, a da su zaposleni u Fondu obučavali šalterske radnike u svim ustanovama, tako da, smatra Lazić, sistem zaista mora da funkcioniše.
- Na direktorima zdravstvenih ustanova je da organizuju posao i da šalterski radnici ne vraćaju osiguranike s novim karticama. Nijedan osiguranik s elektronskom karticom ne sme da bude vraćen sa šaltera bilo koje zdravstvene ustanove - istakla je Lazić.
Podsetimo, širom Srbije u filijalama Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje na šalterima za zamenu starih papirnih, novim plastičnim - elektronskim zdravstvenim knjižicama, velike su gužve. Stvaraju se u posebno u većim gradovima. Iskustva Novosađana govore da se samo na predaju potvrde o uplati obaveznih 400 dinara za izradu nove, čeka po četiri - pet sati. Oni koji to urade sada, knjižicu će moći da podignu za oko dva meseca. RFZO se obratio Ministarstvu zdravlja još u novembru 2015. ciljem da zakonom propisani rok za zamenu bude produžen. Iako je u odgovoru Ministarstva zdravlja iz novembra 2015. Republički fond za zdravstveno osiguranje informisan da će rok za zamenu isprava zdravstvenog osiguranja biti produžen do 31. decembra 2017, ta odluka još uvek nije doneta. Da bi rok za zamenu knjižica bio produžen, Ministarstvo zdravlja moraće da izmeni Zakon o zdravstvenom osiguranju.
V.d. direktora RFZO Verica Lazić smatra da je “negativna kampanja tokom 2013.” destimulisala osiguranike RFZO da blagovremeno zamene knjižice, tako da čekaju poslednji momenat, ali je dodala da je radno vreme šaltera produženo u ispostavama gde su gužve, odnosno u ispostavama Novi Begorad, Voždovac, Zvezdara, Stari grad, kao i u Nišu, Kragujevcu, Novom Sadu. Nove elektronske zdravstvene kartice mogu se dobiti na 180 lokacija RFZO u Srbiji, a svi direktori filijala produžiće radno vreme u skladu s potrebama.
V. C.
Nove isprave ima tek trećina Srbije
Elektronske zdravstvene knjižice trenutno ima samo trećina od oko sedam miliona osiguranika, rok za zamenu starih ističe 31. decembra, a Ministarstvo zdravlja još ne odgovara na pitanje hoće li rok biti produžen. U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje, ipak kažu da niko neće ostati bez zdravstvene usluge i posle 1. januara, odnosno da će stare zdravstvene knjižice važiti do datuma do kog su overene.