Ružić: Digitalizacija olakšala upis đaka prvaka
BEOGRAD: Za upis đaka u prvi razred osnovnih škola do sada se već prijavilo 14 odsto roditelja od ukupno 66.864 budućih prvaka, izjavio je danas ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić.
Onlajn prijavljivanje putem portala eUprave započelo je 22. marta, podsetio je Ružić dodajući da je zvanično zakazivanje počelo juče, 1. aprila.
Ružić je za TV K1 istakao da će se testiranje dece obavljati na tradicionalan način u skladu sa epidemiološkim merama, a da su zahvaljući procesu digitalizacije roditelji oslobođeni pribavljana dokumentacije.
Škole će, precizirao je Ružić, pribaviti i izvod iz matične knjige rođenih, uverenje o prebivalištu, uverenje o lekarskom pregledu, kao i uverenje o predškolskom obrazovanju.
"Roditelj je samo u obavezi da dovede dete u zakazano vreme i ponese ličnu kartu", navodi ministar.
Tekuća školska godina završava se za tri meseca, a Ružić smatra da se obrazovni sistem snašao odlično od početka pandemije virusa korona u martu prošle godine, kao i da je to uspešno urađeno upravo zahvaljujući procesu digitalizacije.
"Zahvaljujući digitalizaciji uspeli smo da organizujemo nastavu na daljinu, da pored sadržaja koji su dostupni na platformama imamo i sadržaje preko javnog servisa koji služe kao alat koji pomaže kada deca nisu u mogućnosti da prate onlajn. Pokazali smo adaptibilnost i visok stepen odgovornosti, kako učenika, studenata, tako i nastavnog i vannastavnog kadra i dokazano je da obrazovni sistem ima rezistentnost prema transmisiji prema virusu korona", kazao je Ružić.
Govoreći o nivou obrazovanja koje su učenici tokom prošle godine mogli da steknu, ministar kaže da je sinergija digitalne pismenosti dece i povećanje i edukacija nastavnog osoblja spram potrebe da se steknu te digitalne kompetencije nastavnika, dala "dvosmernu ulicu" gde oni koji izlažu i daju sadržaje deci umeju da koriste sve tehničke i tehnološke načine da to učine na pravi način.
Ružić ističe da je važno što je zdravstveni deo Kriznog štaba izašao u susret predlogu Ministarstva i omogućio da uz poštovanje epidemioloških mera učenici koji pohađaju onlajn nastavu mogu da dođu u školu u manjim grupama i da poprave ocene i da budu ocenjeni i da im se ocene zaključe.
Kako kaže, ne zna koliko će na današnjoj sednici Kriznog štaba u fokusu biti obrazovni sistem ali, naglašava, da od svih mera zavise budući koraci.
"Mi smo zbog dosadašnjih mera pomerili i probni završni test za osmake. Pratićemo čitavu situaciju, orijentisani smo na ono što zdravstveni deo Štaba predloži", kaže Ružić i podseća da je u Bosilegradu od prvog do četvrtog razreda dozvoljeno da deca od 1. do 14. aprila pohađaju nastavu onlajn upravo zbog loše epidemiološke situacije.
Kada je reč o epidemiji, Ružić ističe da broj zaraženih u obrazovnom sistemu nije alarmantan i u tom smislu navodi da se procenat obolelih među nastavnim kadrom kreće oko dva, tri odsto, a među učenicima i studentima ne prelazi 1,5 odsto.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić konstatovao je danas da postoji manja zainteresovanost studenata za vakcinaciju protiv virusa korona i apelovao na sve građane da se vakcinišu jer je, kako kaže, vakcina jedini način da se izborimo protiv te pošasti.
Ružić je za TV K1 naveo da je za prvih nedelju dana, od kada su otvoreni punktovi na kojima se samo vakcinišu studenti, vakcinisano oko hiljadu njih.
Dodaje da od oko 100.000 studenata koliko ih je u Beogradu, polovina njih rođena u ovom gradu, pa da se jedan broj studenata vakcinisao u svojim rodnim mestima, ili pre nego što su otvoreni punktovi samo za njih.
"Primetno je da je ipak manja zainteresovanost studenata za vakcinaciju, ali i da ima dosta antivakserskih pokušaja koji su pogubni", kaže Ružić.
Za prosvetne radnike kojih se do sada vakcinisalo oko 44.000 od ukupno 150.000, Ružić kaže da je to dobar pokazatelj i da je realna cifra.
"To ide uzlaznom putanjom, vakcinacija je civilizacijska tekovina i jedini način da se izborimo sa pandemijom", poručuje Ružić.
Svetski dan autizma obeležava se danas, a ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić istakao je da je inkluzija dece sa autizmom i drugim smetnjama u razvoju jedan od prioriteta Strategije obrazovanja do 2030. godine.
Ružić je za TV K1 podsetio da zakonska regulativa za inkluziju takvih đaka već postoji i napomenuo da se ona svake godine unapređuje.
"Obrazovni sistem poznaje decu sa tim problemima i obaveza je da i toj deci omogućimo da stiču određeno obrazovanje na način koji je komplemetaran njihovim mogućnostima", kazao je Ružić.
Ove godine navršava se 13 godina od kako je na snagu stupila Konvencija UN o pravima osoba sa invaliditetom, a 12 godina otkako ju je Srbija ratifikovala.
Prema oceni Evropskog parlamenta i UN, osobe sa autizmom su jedna od socijalno najisključenijih grupa ljudi.
Ministar i funkcioner SPS-a Branko Ružić izjavio je danas da u seriji "Porodica" koja prikazuje događaje u vremehapšenja nekadašnjeg predsednika Srbije i SRJ Slobodana Miloševića ima simbolike, ali i relativizacije i stvari koje nisu utemeljene u činjenicama.
Ružić za TV K1 kao jedan od primera onoga što nije utemeljeno u činjenicama navodi scenu u kojoj Milošević stavlja pištolj pod vrat i ističe da to nije istina.
Takođe, primećuje i da u seriji nije prikazano da su iz tadašnje Skupštine Srbije ka vili Mir krenuli i radikali sa socijalistima kako bi pružili podršku Miloševiću.
"Nekima se daju karakteristike supermena, a nije u redu ni to što je Mira Marković prikazana tako da je bila poplašena. Ona jeste bila specifična, ali ne takva", kazao je Ružić.
Prema njegovom mišljenju, Boris Isaković je najbolje uradio glumački posao i "skinuo" predsednika Miloševića u potpunosti.
Kada je reč o događajima pre 21 godine, Ružić kaže da je bio ispred vile Mir sa Ivicom Dačićem i priseća se da je jedan fotoreporter bio pogođen u prst metkom, da je Živorad Igić preskočio ogradu, da tu bio i Bora Drakulović čiji je sin bio u JSO.
"Svi smo krenuli iz parlamenta Srbije da kao poslanici štitimo Slobodana Miloševića. Tih dana imali smo narodne straže", ispričao je Ružić.
Smatra da je dobro što se serija emituje, mada dodaje da je ipak možda prerano.
"Ovo treba da posluži kao orijentir kuda Srbija treba da ide dalje da ne bismo imali te tragedije. Kada ste predsednik, možete da napravite grešku, ali loše je da prekršite zakon i izručite nekadašnjeg predsednika Haškom tribunalu", kazao je Ružić.
Navodi da suđenje Miloševiću nije moglo u Srbiji da se organizuje jer je "nekome to trebalo" i ističe da je u stvari to trebalo kako bi se legitimizovalo bombardovanje SR Jugoslavije 1999. godine.
"Milošević je istorijska ličnost. Istorija će suditi o njemu. Niko ga ne može izbriati iz istorije, ali ni iz pamćenja. Bio je državnik. Treba biti objektivan, naravno da je bilo grešaka, ali nije ta vlast bila kriva za sve", kazao je Ružić.