Ruski ambasador posetio arheološko nalazište u Čurugu
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko posetio je Čurug i arheološko nalazište „Boronj-Ciglana“ na kojem arheolozi Muzeja Vojvodine rade već gotovo dve decenije, a u poslednjih nekoliko godina sarađuju sa kolegama iz Rusije.
Tokom posete, ambasador Bocan-Harčenko istakao je da je prijatno iznenađen onim što je video i da ovakva saradnja ima lepu budućnost.
„Saradnja ove vrste je važna, jer za sigurnu budućnost neophodno je da se sazna istorija. Istorija je ono što nas povezuje i što nam daje mogućnost da gradimo dalje planove za budućnost“, podvukao je ruski ambasador u Srbiji.
„Istraživanja naše prošlosti veoma su značajna, naročito sada kada se istorija zanemaruje, odnosno kada se nameće verzija istorije koja odgovara moćnim državama. Zadatak i cilj ovih istraživanja je da se pokaže uloga Slovena u Evropi, u stvaranju, gradnji i razvoju evropskog života, posebno u ovom delu Evrope, a i šire“, naglasio je Bocan-Harčenko i dodao da u istraživanju učestvuju najznačajnije ruske arheološke institucije, kao što je Ermitaž.
Ambasadora je dočeo predsednik Opštine Žabalj Uroš Radanović, zajedno sa saradnicima, koji je poručio da će arheolozi uvek imati podršku lokalne samouprave.
„Saradnja arheologa sa lokalnom samoupravom datira još od 1997. godine, a svake godine potpisujemo ugovor o finansiranju, kako bi mogli da urade sve planirano na godišnjem nivou. Podržavam odličnu ideju da se u Čurugu napravi arheološki park, što ne postoji u Srbiji. To će nam biti jedan od glavnih fokusa za naredni period“, rekao je Radanović.
Arheolog Muzeja Vojvodine Stanko Trifunović objasnio je da Muzej Vojvodine tokom poslednjih 25 godina povezuje nekoliko strana.
„Uspeli smo da povežemo sve bitne institucije koje pomažu realizaciju arheološkog parka u Čurugu, počevši od Ministarstva kulture i Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, koji svake godine finansiraju ovaj projekat, kao i Opština Žabalj. Sa druge strane, povezali smo veoma važne institucije iz Rusije, kao što je Državni Ermitaž iz Sankt Peterburga. Osim ugovora sa Ermitažom, Muzej Vojvodine ima ugovore i sa Ruskom akademijom nauka, sa Institutom arheologije iz Moskve i sa Institutom istorije materijalne kulture iz Sankt Peterburga“, rekao je Trifunović.
Muzej Vojvodine na arheološkim nalazištima u Čurugu, koje svake godine istražuju, povezao je niz važnih faktora iz zemlje i inostranstva. Bave se istraživanjem na pet arheoloških nalazišta. Na nalazištu koje su posetili ovom prilikom letos su vršena zaštitna arheološka iskopavanja, zato što na lokalitetu radi i mesna ciglana. Ustanovljeno je da je lokalitet višeslojan, da ima slojeve iz četiri do pet različitih istorijskih perioda. Najstariji do sada su grobovi koji potiču iz drugog veka nove ere i pripadaju narodu Sarmata. Posle toga se nižu naselja iz različitih perioda.
M. Rašić