REKORD "SRBIJAVOZA" Prevezli više od 7 miliona putnika; Za Egzit posebne pogodnosti; A ovo je sve u planu
Nacionalni železnički putnički operater, kompanija “Srbijavoz”, završila je 2023. godinu sa rekordnim rezultatima: više od 7,1 miliona prevezenih putnika i prvi put smo od osnivanja, 2015, postali profitabilna kompanija - kaže za “Dnevnik” v.d. direktor “Srbijavoza” Ivan Bulajić.
- Nastavljamo sa promovisanjem voza kao bezbednog, jeftinog, brzog i udobnog prevoznog sredstva. Ulažemo u modernizaciju železničkog saobraćaja i u ovoj godini očekujemo 18 novih flirtova - elektromotornih Štadlerovih vozova koji će doprineti značajnom podizanju kvaliteta železničkog saobraćaja. Svim radnicima obezbedili smo nova radna odela, a posvećeni smo i čistoći vozova, redovitosti... Kašnjenja su neuporedivo manja nego prethodnih godina i na prugama koje su konkuretne autobuskom saobraćaju, kao što su pruge prema Užicu, Vršcu ili Sremskoj Mitrovici.
Bulajić ističe da je na relaciji Beograd-Novi Sad i obrnuto u 2023. godini putovalo čak 3,5 miliona ljudi, te da je brza pruga svakako uticala na to da Beograd i Novi Sad budu još bliži. On dodaje da putnici ovu liniju koriste svakodnevno – kako zbog poslovnih obaveza, tako i iz privatnih razloga, turističkih obilazaka i tome slično, ali i da su se mladi vratili u vozove i iskusili sve čari modernog železničkog saobraćaja. O kaže da na ovoj relaciji dnevno ima 60 polazaka, te da je voz „Soko“ u velikoj meri doprineo popularizaciji voza, a cilj im je i da javnost sazna i za ostale redovne linije do Vršca, Valjeva, Užica, Zlatibora...
U segmentu komunikacije sa putnicima mnogo toga smo uradili, ali i ima još prostora za napredak – najavljuje Bulajić. – Nova aplikacija “Srbijavoza” olakšava informisanje o redu vožnje i samu kupovinu karata, a obezeđuje i popuste. Nije potrebno da fizički dolazite na stanicu, niti zovete kol centar da se informišete o redu vožnje, već to možete učiniti u svega nekoliko klikova na “Srbijavoz” aplikaciji. U planu nam je dodatno usavršavanje aplikacije preko koje bi putnici dobijali informacije i o eventualnim kašnjenjima vozova. Pošto u bazi imamo ko je kupio kartu za koji voz, to će nam omogućiti da pravovremeno šaljemo relevantne informacije putnicima koje su njima potrebne. U toku su i drugi projekti u ovoj oblasti koji će značajno unaprediti kvalitet naše komunikacije sa putnicima.
- I inicijativa “Dva muzeja povezana vozom” pokazala je značaj veze dva grada, a svakako je i dodatni podstrek za naše putnike i sve zaposlene u oblasti kulture i umetnosti, oblastima koje zbližavaju ljude na najplemenitiji način i duhovno ih obogaćuju. Naša kompanija, kao društveno odgovorna, posebnu pažnju poklanja zaštiti prirode. Kada smo saznali da se gnezda stepskog sokola nalaze na dalekovodima koji prate prugu Beograd-Novi Sad kojom saobraća voz “Soko“, ideja o njegovoj zaštiti se gotovo sama nametnula. U toku trajanja kampanje, „Sokolom za sokola”, gde ćemo od svake kupljene karte za voz „Soko“ odvajati jedan dinar, od prikupljenih sredstava kupićemo i postaviti deset gnezda, a na proleće planiramo i čišćenje njihovog staništa u opštini Alibunar. Posebnu zahvalnost dugujemo našim partnerima koji su podržali ovaj projekat, a unapred se zahvaljujemo našim putnicima jer verujemo da ćemo samo zajedničkim snagama u skoroj budućnosti imati više mladunaca ove jedinstvene ptice.
Osluškujemo interesovanja putnika i uvodimo vanredne vozove kad god se to ukaže potreba. Saradnja “Srbijavoza” sa festivalima u našoj zemlji počela je sa Egzitom – podseća Ivan Bulajić. – Interesovanje ljubitelja muzike tokom trajanja tog festivala za putovanje vozom se povećava svake godine, a 2023. je za ta četiri dana prodato više od 17.500 voznih karata. To nas je podstaklo da i za druge manifestacije uvedemo vanredne polaske i time omogućimo svima da se povoljno, brzo i bezbedno prevezu do kulturnih i muzičkih manifestacija i vrate nazad kući. Kada se osvrnemo na 2023, ne mogu da ne spomenem i reviju pod sloganom „Voz je ponovo u modi“, održanoj na stanici Beograd centar na Prokopu. Razlog zašto smo izabrali baš ovu velelepnu zgradu novootvorene stanice Beograd centar je renesansa železnice, povratak putnika u vozove i to posebno na relaciji Beograd-Novi Sad.
Naš sagovornik kaže da voz na relaciji Subotica-Segedin ponovo saobraća od 28. novembra prošle godine i za samo 40 minuta putnici mogu stići iz jednog u drugi grad. Do kraja ove godine, dodaje, uspotaviće se i linija Beograd-Subotica, što će građanima značajno olakšati put u Mađarsku. Kada je reč o liniji Beograd-Bar, uložiće značajna sredstva u modernizaciju vagona i lokomotiva koji saobraćaju na ovoj relaciji.
- Pokušavamo da model koji smo primenili jako uspešno na liniji Beograd - Novi Sad prenesemo i na ostale linije, gde god je to moguće. Ono što će za nas biti najveći napredak u obimu saobraćaja i obuhvatu ljudi kojima pružamo uslugu, ne računajući liniju Beograd - Subotica, biće linija Leskovac - Niš - Aleksinac, gde će voziti inter siti i regio vozovi. Trenutno se izvode radovi na delu te pruge od Niša do Brestovca i kada se završe imaćemo u dobrom stanju elektrifikovanu vezu između Niša i Leksovca što nam omogućava da uvedemo taj nivo usluge. Planiramo da uvedemo i linju Novi Sad - Bijelo Polje sa najnovijim vozovima.
Bulajić podseća da je kompanija obezbedila standardne popuste, ali da su prošle godine za korisnike penzionerskih kartica dali 30 odsto popusta na kupovinu karata, a za korisnike studentskih kartica je popust 20 odsto. Uz to, popust od pet odsto imaju svi koji voznu kartu kupe preko “Srbijavoz” aplikacije.
- Vozom “Nostalgija”, koji saobraća najatraktivnijom muzejsko-turističkom železnicom u Evropi - Šarganskom osmi- com, se tokom 20 godina prevezlo 1,3 miliona putnika. Tokom letnje sezone prošle godine je Mokru Goru ovim vozom obišlo oko 73.000 ljudi. Zimska sezona za „Nostalgiju” traje do kraja januara, a interesovanje za ovaj voz je konstantno. Nije novina, ali možda mnogi ne znaju, ovaj jedinstven voz može da se zakupi za potrebe izleta, ekskurzija, snimanja spotova, filmova i tome slično. O tome se svi mogu informisati na našem sajtu srbijavoz.rs.
Aleksandra Brzak