Razvoj glavna tema Međunarodne konferencije u VPŠ
Odnosi s Evropskom unijom, inicijativa Kine „pojas i put“, ruralni turizam i razvoj, privredni rast i konkurentnost, ekonomska politika i finansije, obrazovanje i preduzetništvo, neke su od tema o kojima je svoje naučno-istraživačke radove na Međunarodnoj konferenciji „Prvivredni razvoj i konkuretntnost evropskih zemalja: dostignuća izazovi mogućnosti“ u Novom Sadu, predstavilo više od 50 stručnjaka iz Rusije, Bugarske, Švajcarske, Kine, Turske, Velike Britanije, Italije, Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Makedonije i Srbije.
- Na ovom skupu bavimo se krajnje aktulenom temom – odnosom zemalja unutar Evropske unije, zemalja koje pokušavaju da postanu njene članice i zemalja koje to nikada neće biti. Okupili smo stručnjake iz više od 12 država, neke su članice EU, kao što su Bugarska, Hrvatska i Italija, kao i neke, kao što su Rusija i Švajcarska koje nemaju nameru da joj se priključe. Mi, ostali, čekamo u predvorju Evropke unije i nadamo se da ćemo izvući neke pouke iz svih tih različitih iskustava – kaže direktorka Visoke poslovne škole strukovnih studija u Novom Sadu dr Jelena Damnjanović. – Ovde okupiljeni stručanjaci najviše se bave aspektima „Novog puta svile“ - narastajućom ulogom Kine u svetskoj ekonomiji i aktuelnom pozicijom Evropske unije, kojoj Srbija i zemlje regiona teže. Posledica svega što se događa je stvaranje novog, multipolarnog sveta, i mi se zajedno trudimo da pratimo naučna i poslovna rešenja vezana za te procese – objašnjava Damnjanović.
Direktorka Turističke organizacije Vojvodine dr Nataša Pavlović, u ime institucije koja je i glavni partner i suorganizator konferencije u organizaciji Visoke poslovne škole, ističe da je i ovaj značajn skup svedoči o izuzetnoj sradanji Turističke organizacije i ove visokoobrazovne institucije, domaćina konferencije.
- Ovo je prilika da se razmene ideje i iskustva iz niza obalsti: od međunarodne trgovine, odnsa Evrope prema Novom putu svile, ruralnog turizma, za nas jako značajnog, IPARD fondova, do raznih drugih projekata iz oblasti turizma. Pored razmene naučnih saznanja i informacija, ovo je prilika i da ugostimo brojne naučnike koji su došli i da upoznaju Vojvodinu, da vide da ona zasta ima puno toga da ponudi – kaže Nataša Pavlović. - Ruralni turizam u Srbiji, posebno u Vojvodini, razvija se pionirskim koracima, u čemu ne zaostajemo za regionom. Statistika pokazuje da imamo sve veći broj noćenja i poseta turista. Vojvodinu je u prvih šest meseci ove godine posetilo 11 posto više turista nego prošle godine. Stranih turista bilo je više, čak za 17,5 posto u odnosu na prethodnu godinu.
- Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost kroz svoje projekte podržava razvoj strukovnih studija u Vojvodini, u čemu značajno mesto ima Visoka poslovna škola strukovnh studija u Novom Sadu. Podrška je omogućena kroz naše standardne konkurse, posebno u segmentu razvoja istraživačkih projekta, međunarodnih projekata kao što je ovaj, infrastrukturnih projekata, takođe – ističe pomoćnica pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučno-istraživačku delatnost Jelena Stanić Marić, koja je i otvorila ovu konferenciju.
Dr Miroslav Jovanović iz Instituta za globalne studije Univerziteta u Ženevi kao jedan od predavača plenarenog zasedanja konferencije, održao je predavanje na temu “Direktna strana ulaganja: Mogućnosti Puta svile”.
- Za Srbiju, kada je reč o ovom novom Putu svile, postoje izvaredne šanse. Ogromni kineski ekonomski rast tu zemlju čini velikim izvoznikom, ali i područjem s ogromnim tržištem. Ono sada ima više od 600 miliona potrošača koji imaju rastući dohodak i koji su probirljivi. To tržište mnogo je veće od celokupnog tržišta Evropske unije koje, nažalost, ima jako blagi ili uopšte nema rast. Za to vreme, kinesko tržište je u najvećoj i najbržoj ekspanziji. Vrlo brzo imaćemo još nekoliko stotina miliona potrošača. To nam pruža veliku šansu, pogotovo što je Kina prema Srbiji otvorena i izuzetno prijateljski raspoložena. Za ekonomsku saradnju Kina ne postavlja ama baš nikakave uslove, a daje podršku - objašnjava dr Jovanović. – Srbija kao izuzetno mala zemlja trebalo bi da se usredsredi na određene regione ili oblasti. Recimo, njihovi gradovi Šijan ili Tjensin imaju po više od 10 miliona stanovnika. Bolje bi bilo fokusirati se na određene gradove i tamo usmeriti naše proizvode koji oni traže. Na prvom mestu to su proizvodi prehrambene industrije i vinarstva. Pri tome, moramo znati da njihova platežna moć i ukus rastu i da ne može da im se prodaje bilo šta. To znači da treba stalno da se gleda na kvalitet koji mora biti vrhunski – konstatuje dr Jovanović.
V. Crnjanski