PUNA ŠKOLA VRATA, NIOTKUDA ĐAKA Prazne klupe čekaju jednu učenicu
Roditelji đaka prvaka privode poslednje pripreme kraju, kako bi nihovi mališani koji započinju novo životno doba spremno dočekali prvi školski dan.
Svakako je to dan uzbuđenja, pomešanih emocija, kako za njih same, tako i roditelje, pa se prvog školskog dana i oglašavanja zvona svi uvek rado sećamo.
To međutim, neće biti slučaj sa svakom školom...
Od ove kalendarske godine u područnoj Osnovnoj školi "Sima Roškić" u selu Leskovo kod Majdanpeka, neće biti u prilici da se u školskom dvorištu začuje dečija graja. U klupama neće sedeti ni prvaci a ni ostali osnovci, jer ovo selo trenutno nema đaka.
- Ovde sam krenula da radim pre 26 godina. Družila se i sa učiteljicama i decom. Ispratila sam mnoge generacije, dočekivala nove. Bilo je svega. Na selu je drugačije. Nije kao u gradu, ali deca su volela da idu u školu. Mi nemamo grejanje. Ovde je bubnjara na drva, deca se igraju na snegu, sušimo ih pored peći na drva, ali sve to ima svoju draž.
- Međutim, iz godine u godinu, sve ih je manje i manje, jer mladi odlaze za poslom u duge sredine i ovde je danas ostala samo stara populacija. Dece nema. Ne samo prvaka, nego nema osnovaca i škola će morati na neko vreme da se zatvori . To me strašno rastužuje. Moram u drugo selo da odlazim da radim, a kad pogledam u ovom pravcu i čujem samo tišinu, uhvati me tuga. Jer, nekada smo svi ovde bili kao porodica. Učiteljica je pre desetak godina putovala iz Zaječara. Rano je dolazila, nema prevoza prespava sa mojom decom, pa tek nakon nastave sledećeg dana odlazi u Zaječar - priča za Telegraf.rs Dragoslavka Belić, pomoćni radnik područne škole u Leskovu.
Milena Belić, koja je i sama nekada pohađala ovu seosku školu sa radošću priča i seća se lepih školskih dana provedenih u ovoj ustanovi.
Danas nema nijednog đaka, a sva je prilika da će njena ćerkica Maša sledeće godine, biti jedini đak prvak.
Do tada će škola biti zatvorena.
- Moja Maša će sledeće godine krenuti u prvi razred. Škola će se tada otvoriti, ali kako će ona sama, ne znam. Ni, da li je pametno da putuje u susedno selo, niti da ovde bude sama sa učiteljicom. Kako će bez drugara, sa kim će na odmor, da se poigra, ne znam. Jako je teško. Ni sada nema sa kim da se druži jer u selu nema dece. Samo sa mlađim bratom - priča majka ovog budućeg jedinog prvaka u Leskovu.
Da ovaj slučaj zatvaranja škole u Opštini Majdanpek nije jedini i usamljen, već da se sa ovim problemom bore i u drugim gradskim sredinama Borskog okruga, potvrdila nam je i Milena Janković, direktorka OŠ "Miladin Bučanović u Vlaolu, kojoj je osnovna škola u selu Leskovo pripadajuća, a u koju se ove godine upisalo svega tri prvačića.
- Migracija je učinila svoje, svi odlaze za poslom, da li u druge gradove ili u Majdanpek i Bor odkad je rudnik počeo da zapošljava ljude, ali to je glavni razlog što na selu mladi ne ostaju, pa zato nema ni đaka. U matičnoj školi "Miladin Bučanovič" u Vlaolu trenutno ima svega tri prvaka. U Rudnoj Glavi sa područnim školama 15, u Majdanpeku dve osnovne škole prednjače, ima 72 prvaka, dok u Donjem Milanovcu sa područnim školama ima 18 đaka prvaka.
- Od toga, ove godine samo u gradskoj školi u Milanovcu ima svega šestoro dece koja kreću u prvi razred i to je zabrinjavajuće. Problem je i sa nastavnim kadrom, jer se javlja tehnološki višak, i ljudi ostaju bez posla. Mi smo taj problem rešili, ali u drugim mestima je tako - napominje Milena Janković, direkotrka OŠ "Miladin Bučanović", u Vlaolu.
Inače, na području Opštine Majdanpek u pet osnovnih škola u novoj školskoj godini u klupama će sedeti ukupno 108 đaka prvaka.
Telegraf