Prva žrtva malih boginja u Srbiji; u Vojvodini devetoro obolelih
NOVI SAD: Trenutno u Vojvodini imamo devetoro obolelih od malih boginja, svi su dobrog opšteg stanja i većina njih je već završila bolničko lečenje, kaže za “Dnevnik” pokrajinski sekretar za zdravstvo docent dr Zoran Gojković, reagujući na vest da je u Beogradu od posledica oboljevanja od malih boginja preminuo tridesetogodišnji pacijent.
Pacijent je primljen na kliniku s upalom pluća, što je jedna od najčešćih komplikacija. Pored svih naših napora došlo je do potpunog otkazivanja plućne funkcije i smrtnog ishoda, rekao je direktor Klinike za infektivne i tropske bolesti dr Goran Stevanović i dodao da pacijent nije bio vakcinisan MMR vakcinom.
Trenutno imamo devetoro obolelih od malih boginja, od čega se njih troje razbolelo na teritoriji Vojvodine, a šestoro njih je epidemiološki povezano s obolelima u Beogradu i Centralnoj Srbiji. Imamo i još četiri osobe kod kojih postoji sumnja na bolest i koji se ispituju, kazao je sekretar Gojković.
Kako je naveo, svi oboleli su dobrog opšteg stanja i većina ih je napustila bolnice i nalaze se pd ndzorom epidemiološke službe.
Obuhvat vakcinom je sve bolji i pozivamo sve roditelje da vakcinišu decu, a vakcina im dovoljno u domovima zdravlja, poručio je dr Zoran Gojković.
Desilo se ono na šta sturka mesecima upozorava, izjavio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar i dodao da je pacijent, koji je umro na infektivnoj klinici od komplikacija malih boginja, primljen u tu zdravstvenu ustanovu 22. decembra.
Ministar je naglasio da je statistika takva da kada imate određeni broj obolelih da se dese i smrtni slučajevi.
"Koristim priliku da još jednom kažem da problem ne može da se reši dok se ne vakcinišemo. To je jedini način da ne dolazi do ovakvih stvari", rekao je Lončar novinarima u Beogradu.
On je apelovao na roditelje da vakcinišu svoju decu, da ne slušaju druge jer ne mogu očekivati da država bude čudotvorac i zaustavi epidemiju.
"Ukoliko deca nisu vakcinisana ovakve stvari su neminovne", zaključio je Lončar.
Za nepuna tri meseca u Srbiji je registrovano 668 obolelih od malih boginja, najmlađi pacijent imao je 2 meseca a najstariji 60 godina. Epidemiolog Instituta za javno zdravlje Srbije prof. dr Darija Kisić Tepavčević kaže da 91 odsto obolelih nije bilo vaksinisano ili im je nepoznat vakcinalni status.
U momentu kada je epidemija počela, kolektivni imunitet je bio nizak, oko 80 odsto, a u nekim krajevima još i niži. Sve to je doprinelo nastavku epidemije i širenju malih boginja, rekla je Tepavčević i dodala da se u poslednja tri meseca povećao broj vakcinisane dece MMR vakcinom, te da je sada u generaciji od 12 meseci do 14 godina, vakcinisano 91 odsto dece.
Postoje neki regioni gde je obuhvat niži kao što je Pčinjski okrug i Beograd, ukazala je Tepavčević i istakla da je najniži obuhvat na teritorijama koje su u nadležnostima Instituta za javno zdrzvlje Niš i Zavoda za javno zdravlje Novi Pazar, gde je obuhvat vakcinacijom oko 80 odsto.
Ukoliko se trend povećanja vakcinacije nastavi, očekuje da će se dostići nivo kolektivnog imuniteta od 95 odsto koji bi sprečio epidemijsko širenje bolesti kakvu imamo danas.
LJ. P.