Poverenici Civilne zaštite u stambenim zgradama
Od 20. novembra stupio je na snagu novi Zakon o smanjenju rizika od katastrofa i upravljanja vanrednim situacijama, koji je donela Skupština Srbije. Početkom primene novog Zakona prestaje da važi Zakon o vanrednim situacijama.
Novine su vezane između ostalog za izradu novih dokumenata, a to su Procena rizika od katastrofa, Plan zaštite i spasavanja... Dok Procenu rizika moraju da donesu Republika, Pokrajina, lokalne samouprave, privredna društva, zdravstvene ustanove sem apoteka, obrazovne ustanove, dotle Plan smanjenja rizika od katastrofa treba da donesu Republika, Pokrajina i lokalna samouprava.
Ovo su samo detalji koje o novom Zakonu pojašnjava predsednik Udruženja za vanredne situacije Republike Srbije iz Novog Sada dr Zoran Ignjić.
„Definisano je da procenu rizika izrađuju pravna lica koja upravljaju poslovnim, trgovačkim, sportskim, ugostiteljskim i smeštajnim objektima i objektima za razonodu kapaciteta više od stotinu lica. Ako objekat služi za boravak dece do 14 godina, onda nema odredbe o broju osoba za koji je namenjen, i takvi prostori moraju imati procenu rizika. Rok da se to uradi je šest meseci, a za plan zaštite i spasavanja devet meseci od donošenja zakona. Zakonodavac je propisao i visoke novčane kazne do milion dinara, ako se u tom roku ne uradi dokumentacija“, kaže Ignjić.
Procene i planove po novom zakonu moći će da rade samo ovlašćena pravna lica. Do sada je licence za taj posao dobilo oko 350 procenitelja, a po novim odredbama licence i ovlašćenja za izradu procene i plana važiće pet godina.
„Novina u zakonu je u tome što procenitelji rizika mogu polagati za licence tek po završenoj obuci. Ova mera je skroz opravdana, jer će se izbeći dosadašnja praksa da se izlazi na ispit bez bilo kakve obuke. Imali smo u praksi slučajeve da su Metodlogiju za izradu procene i plana mnogi tumačili na svoj način, i to se značajno odražavalo na kvalitet i rok izrade“, pojašnjava Ignjić.
Novim Zakonom aktuelizuje se priča o imenovanju poverenika Civilne zaštite i njihovih zamenika. Pooštreni su uslovi za odabir ovih ljudi, jer se traži da nisu osuđivani i da se protiv njih ne vodi krivični postupak. Po oceni stručnjaka iz Udruženja za vanredne situacije Republike Srbije, poseban problem biće obuka poverenika, jer to treba da radi Nacionalni trening centar, a zbog potencijalno velikog broja poverenika biće teško to i realizovati. Zakon kaže da će ubuduće sve stambene zgrade i mesne zajednice imati poverenika Civilne zaštite i zamenika.
Ž. Balaban