Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Počelo čišćenje Potpećkog jezera od otpada

11.01.2021. 14:23 14:28
Piše:
Izvor: Potpećko jezero kod Priboja Foto Rina / printskrin

Čišćenje oko 7.500 kubnih metara otpada trebalo bi da potraje dve do tri sednice, u zavisnosti od vremenskih prilika.

POTPEĆKO JEZERO: Srbijavode i Elektroprivreda Srbije počele su danas čišćenje Potpećkog jezera od velike količine otpada, koji se, usled padavina krajem decembra, nakupio kod brane "Potpeć" na Limu.



Čišćenje oko 7.500 kubnih metara otpada trebalo bi da potraje dve do tri sednice, u zavisnosti od vremenskih prilika.



Direktor Srbijavoda Goran Puzović podsetio je da je 5. januara održan sastanak u Ministarstvu za zaštitu životne sredine, na kojem je dogovoreno šta je potrebno uraditi na Potpećkom jezeru, i da se danas, za sedam dana, pristupilo čišćenju.



"Na jezeru trenutno imamo 7.500 kubika otpada, koji je došao iz Srbije, delom iz Crne Gore. U naredne dve ili tri sedmice, mislim da ćemo sve uspeti da otklonimo", rekao je Puzović novinarima.



On je dodao ca će se nakon čišćenja jezera, razgovarati sa EPS-om u pokušaju da se postave neke barijere na uzvodnom delu Lima, kako bi se "uhvatio" otpad koji dolazi, što su kratkoročne mere.



Dugoročno, mora se naći rešenje u saradnji sa komšijama, BiH i Crnom Goron, da se donesu zajedničke operativne mere i da se problem rešava drugačija, rekao je Puzović.



On je istakao da je najvažnija edukacija građana, koji bi morali da sve što imaju u kući, garaži, u dvorištu, odnose na legalne deponije, kako nam jezera ne bi izgledala kao otpad.



"Ovo nije priroda, ovo je, većim delom, doneo čovek. Sve je došlo iz dvorišta. Moramo da edukacijom, postavljanem specijalnih kontejnera, na raznim mestima, ukažemo ljudima da otpad odlažu gde mu je mesto i da živimo zdravije", rekao je Puzović.



Dodao je da 80 odsto otpada predstavlja plastika, a manji deo drva.



"Tu su i šporeti, frižideri, šerpe, lonci.. šta je potonulo, proverićemo na leto, i šta je ostalo u slivu. Ali, plastika je dominantna, još je na površini i žurimo da pokupimo sa površine, dok nije potonulo", rekao je Puzović.



Dodao je da su danas na terenu EPS i Srbijavode sa opremom i mehanizacijom, dok će u narednim danima u akciju biti uključena i lokalna samouprava.



Državni sekretar u Ministarstvu zaštite životne sredine Aleksandar Janović ukazao je da je ovo jedan veliki problem, koji nije lako rešiv i nije od juče, već se javlja kada god padnu obilne kiše.



Zato će, ukazuje, morati da se rešava dugoročno, sa dve druge države, BiH i Crnom Gorom.



"Mi smo im poslali plan sporazuma i i čekamo da nam ko da odgovore. Nadamo se odgovoru uskoro, kako bismo pronašli dugoročno rešenje", rekao je Janović.



Istakao je da će nadležni u Ministarstvu, koji su tu tek tri meseca, alo ozbiljnije uzeti stvar u svoje ruke, kako bi se problem rešio, jer smeće, dodaje, u većini dolazi prekogranično, iz Crne Gore.



"Moraćemo da nađemo zajednički rešenja, da se prave barijere, brane da se taj otpad na nekih više lokacija razbije, da bi se skupljao", dodao je.



Janović je naveo i da je počelo mapiranje nesanitarnih deponija, duž vodotokova, te podsetio da je nedavno zatvorena nesanitarna deponija Stanjevina u Prijepolju.



On je najavio da će ove godine početi izgradnja transferne stanice u Novoj Varoši, te da je pre mesec dana prebačeno 96 miliona za sanaciju kližišta i povećanje tela regionalne deponije "Duboko" u Užicu.



"Deponije će ove godine biti prioritet, da probamo što više da ih zatvorimo", rekao je Janović.



Ekipe Srbijavoda i EPS-a čistiće i otpremati otpad iz Potpećkog jezera na regionalnu deponiju "Duboko" kraj Užica.

Autor:
Pošaljite komentar
Stigle mašine za čišćenje Potpećkog jezero

Stigle mašine za čišćenje Potpećkog jezero

09.01.2021. 18:28 18:34