Planinarsko–smučarsko društvo Železničar iz Novog Sada obeležava sedam decenija
Od kraćih šetnji po Fruškoj gori, takozvanog šumarenja, pešačenja sredom, vikendom, orijentiringa, planinskog trčanja, preko visokogorskih i alpinističkih akcija na najvišim vrhovima sveta, do trasiranja i obeležavanja staza, edukacije, jedinstvenog Fruškogorskog maratona... sve to je deo mozaika koji već 70 godina sklapa Planinarsko–smučarsko društvo Železničar iz Novog Sada.
Ove godine kolektiv obeležava jubilej od sedam decenija postojanja, tokom kog je stvoreno mnoštvo nezaboravnih uspomena, inspirativnih događaja i manifestacija koje su odolele vremenu i postale tradicija. Dugo traje priča jednog od najstarijih planinarskih društava u zemlji, još od 18. aprila 1951. godine kada je osnovano potpisima 74 člana. Usled pandemije koronavirusa Železničar nije mogao baš na rođendan da organizuje prigodnu svečanost, ali u planu je da se to uradi kasnije.
– Čekamo da se maksimalno poboljša epidemiološka situacija i dozvoli okupljanje, pa ćemo najverovatnije u septembru proslaviti sedamdeseti rođendan – kaže predsednik PSD Železničar Nedeljko Rodić. – Dodelićemo priznanja zaslužnim članovima i podsetićemo se svega što je bilo i šta je urađeno proteklih godina, a potom ćemo i malim svečanim koktelom obeležiti jubilej.
Do tada će klub nastaviti sa redovnim aktivnostima koje će biti podređene proslavi rođendana.
Kada je 14. novembra 1982. godine Železničar pokrenuo rekreativno–planinarsku akciju „Pešačimo u prirodi“ koja se redovno od tada održava svake nedelje, naš list je upoznao širu javnost sa događajem koji će uslediti, kao i svakim sledećim, pa je bilo ko mogao da se priključi šetnji. U tekstu je detaljno opisana staza ture duge oko 20 kilometara, ali i cilj ove nove akcije kluba, koja neprekidno traje već skoro 40 godina.
– Imamo naše tradicionalne akcije, pešačenje sredom, dve subotnje – Šumarenje i Upoznajmo Frušku goru i jednu koja se održava nedeljom, pod nazivom Pešačimo u prirodi, koja traje već četrdeset godina i nikada nije prekinuta – ističe Rodić. – Svakog meseca imamo objavljen plan akcija po Fruškoj gori, ali i van nje. Alpinistička sekcija obavlja svoj deo posla, kada je reč o obuci, kao i redovne aktivnosti na određenim planinama. Jedno smo od najaktivnijih društava u Srbiji, a i najbrojnije u Vojvodini, jer imamo oko 300 članova.
Železničar može da se pohvali i vrednim štivom pod nazivom „Planinarski vremeplov 1951–2005“ čiji su urednici Nada i Aleksandar Damjanović. Između korica je na 463 strana utkano i ovekovečeno prvih 54 godina delovanja kluba. Veliki posao je i sada, samo pred Nadom, jer je u izradi nastavak.
Železničar ima planinarski dom pod istim nazivom na Popovici, a vlasnik je i doma „Dr Radivoj Simonović“ kom su planinari dali to ime u čast Simonovića, zbog njegovog doprinosa planinarstvu na prostoru čitave bivše Jugoslavije. Uskoro će taj prostor, takođe na Popovici, postati Edukativni centar za mlade.
– Ove godine smo uložili dosta energije i sredstava da ga obnovimo i tu planiramo da držimo radionice, pre svega sa decom, osnovcima i srednjoškolcima – objašnjava Nedeljko Rodić. – Ideja je da kao mladi postanu planinari, da ih izvedemo u prirodu, naučimo osnovnim planinarskim aktivnostima, ali i da pravimo razne radionice sa studentima. Sklopili smo saradnju sa DIF–om, preko koje će studenti koji imaju u sklopu svojih predmete aktivnosti u prirodi, moći da rade razne edukacije i obuke u tom prostoru. Pokrenućemo polako i sekciju planinskog biciklizma. U toku su završni radovi i od 1. juna centar će biti otvoren. Želja nam je da dom bude info centar, u kom će svakome biti dostupne informacije o svemu što pruža Fruška gora.
– U pripremi je monografija za godine koje su usledile posle tog perioda, koja će biti završena ove godine, kada je sve u znaku sedamdesetog rođendana. Treću ćemo izdati za vek postojanja – kaže Rodić.
Materijala je bar uvek bilo na pretek, jer su članovi Železničara, kojih je 1989. godine bilo čak 750, svratili maltene u svaki kutak planete. Penjali su najviše vrhove Evrope i sveta, od Mon Blana, Elbrusa, Akonkagve, Kilimanyara, Damavanda, prelazili su transverzale, učestvovali su na orijentiring takmičenjima, trekingu... Fruška gora je, međutim, njihova kuća. Osim što poznaju sve staze panonskog bisera, vode i računa o njima, održavaju ih i obeležavaju. To se posebno radi pred Fruškogorski maraton najstariju manifestaciju tog tipa u Evropi, jednu od najmasovnijih u našoj zemlji, koja se 43 godine održava bez prekida, a organizator je Železničar. Pored toga, klub organizuje i Jesenji maraton, Noćni izazov i Porodičnu šetnju, pa samim tim članovi Železničara imaju dosta stvari na koje će se osvrnuti tokom obeležavanja jubileja, a na koje svakako mogu da budu ponosni.
Kristina Bugarski