Petnaest godina primene obrazovnog programa Vikipedije u Srbiji
U susret obeležavanju 15 godina od pokretanja Obrazovnog programa Vikipedije u Srbiji, Vikimedija Srbije organizuje onlajn akciju uređivanja članaka povodom Međunarodnog dana studenata, koja će trajati od 15. do 22. novembra.
Povodom ovog jubileja valja istaći da je Vikipediju u nastavi do sada primenilo više od 70 škola i fakulteta u Srbiji. Samo tokom prošle školske godine u projektima Obrazovnog programa učestvovalo je više od 1.000 učenika i studenata širom Srbije. Važna činjenica je i da je Srbija bila prva zemlja u kojoj započela uvođenje Vikipedije u školsko i akademsko okruženje, a danas se ovaj projekat realizuje širom sveta.
Obrazovni program Vikimedija Srbije namenjen je svim obrazovno-naučnim institucijama u zemlji i za cilj ima širenje slobodnog i svima dostupnog znanja, kao i podizanje svesti o njegovom značaju. Osnovna vizija je da se Vikipedija i njoj srodni Viki projekti popularizuju i obogaćuju novim sadržajem u akademskom okruženju. Program je sačinjen od niza projekata koji su prilagođeni različitim ciljnim grupama, a koji se sprovode kroz obuke, seminare, uređivačke maratone i slično.
Vikimedija Srbije ovog novembra organizuje takmičenje na Vikipediji u okviru kog ćete zainteresovani imati priliku da pišu o građevinama sveta.Takmičenje „Građevine sveta“ traje do 1. decembra 2020, a učesnici će osim o impozantnim zdanjima, moći da pišu i o mostovima, spomenicima, tvrđavama i svim objektima od značaja. Članci mogu da se pišu isključivo za vreme trajanja takmičenja. Nakon završetka, članovi žirija će u roku od 10 do 15 dana da pregledaju i da ocene članke. Vikimedija Srbije je obezbedila nagrade za prva tri mesta, a pored toga dodeliće i knjige kao posebne nagrade. Svi učesnici dobiće posebnu spomenicu za doprinos takmičenju.
Ovaj program, u Srbiji realizuje se od 2005. godine, a prvi put se pominje na seminaru Katedre za računarstvo i informatiku Matematičkog fakulteta u Beogradu. Osnovni cilj projekta je da se Vikipedija uvede u obrazovni sistem Srbije putem pisanja referata i seminarskih radova na zadate teme iz određenog nastavnog ili fakultetskog predmeta. To podrazumeva upoznavanje učenika i studenata sa Vikipedijom i konceptom slobodnog znanja, kreiranje seminarskih radova koji će biti vidljivi, slobodni i svima dostupni, ali i podsticanje profesora za korišćenje modernog pristupa u nastavi.
Pored toga, Vikimedija Srbije realizuje i program stručnog usavršavanja nastavnika, koji je akreditovan kod Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja.
Vikimedija Srbije je nevladino, nestranačko i neprofitno udruženje, čiji su ciljevi promocija i podržavanje stvaranja, sakupljanja i umnožavanja slobodnog sadržaja na srpskom jeziku isključivo na neprofitan način, kao i ideje da svi ljudi imaju jednak pristup znanju i obrazovanju. Udruženje je registrovano u Srbiji i deluje kao jedini zvanični ogranak Vikimedije u Srbiji.
V. C.