Pašić: Za besplatne udžbenike 700 miliona dinara
BEOGRAD: Za besplatne udžbenike osnovaca iz socijalno ugroženih porodica za narednu školsku godinu Ministarstvo prosvete izdvojilo je 700 miliona dinara.
Već 12 godina, Vlada Srbije preko Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, obezbeđuje besplatno udžbenike za učenike iz socijalno ugroženih porodica.
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić kaže da pravo na besplatne udžbenike imaju učenici iz socijalnu ugroženih porodica (primaoci novčane socijalne pomoći), učenici koji osnovnoškolsko obrazovanje stiču po individualnom obrazovnom planu.
Zatim učenici sa smetnjama u razvoju i invaliditetom kojima su potrebni prilagođeni udžbenici, kao i đaci koji su u porodici treće ili svako naredno rođeno dete u sistemu obrazovanja i vaspitanja.
"Pravo na besplatne udžbenike ima oko 18 odsto učeničke populacije. Dobijaju se udžbenici za prvi i drugi ciklus osnovne škole i to je od 85.000 do 87.000 učenika, zavisi od kategorija koje su već navedene", rekao je Pašić za Tanjug.
Roditelji se za besplatne udžbenike prijavljuju školama, koje pak Ministarstvu prosvete dostavljaju podatke do 1. marta 2021. godine. Škola je dužna da blagovremeno obavesti roditelje, odnosno druge zakonske zastupnike učenika, prikupi dokumentaciju i u informacioni sistem unese tačne podatke o učeniku.
Pašić kaže da se od sredstava koji preostanu nabavljaju udžbenici i za školske biblioteke, te ukoliko se desi da neko od učenika nije na vreme konkurisao za besplatne udžbenike škole mogu na revers učenicima da ustupe komplete koje će na kraju školske godine da vrate.
Iz Ministarstva prosvete ukazuju direktorima škola da su prethodnih godina školske biblioteke dobijale udžbenike i da iz tih rezervi mogu da se formiraju kompletio koji mogu da se koriste.
"Ti udžbenici se izdaju na revers,vraćaju se školama i škole mogu da ih proslede drugim učenicima. Takođe, škole mogu da organizuju razmenu udžbenika između različitih razreda", rekao je Pašić.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, u školu od 1. septembra kreće 66.864 prvačića, a njihov upis počcinje od 1. aprila.
Pomoćnik ministra prosvete Milan Pašić kaže za Tanjug da je poslednjih nekoliko godina procedura upisa dece u školu olakšana, da roditelji više ne moraju da šetaju od šaltera do šaltera i prikupljaju dokumentaciju , već da se sve sada obavlja elektronski.
"Škola automatski preuzima celokupnu dokumentaciju - izvod iz matične knjige rođenih, potvrda o prebivalištu, uverenje o pripremnom predškolskom programu, lekarski pregled", kaže Pašić.
Ističe da roditelji koji na lekarski pregled vode decu u privatne ordinacije treba da uzmu potvrdu o pregledu i da je dostave školi.
Pojašnjava da će poslednje nedelje marta preko portala eUprava roditelji moći da zakažu termin koji im odgovara za odlazak u školu kada će moći da završe sve - dete obavi razgovor sa psihologom ili pedagogom, koji procenjuju spremnost deteta za polazak u školu, a roditelji obave upis.
Za roditelje koji žele da dete upišu u školu kojoj teritorijalno ne pripadaju u obavezi su da do 1. februara podnesu zahtev željenoj školi, a škola je u obavezi da do 30. aprila odgovori na zahtev roditelja.
U prvi razred polaze deca rođena od 1. marta 2014. godine do 28. februara 2015. godine.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Branko Ružić izjavio je da stanje u školama po pitanju korona virusa nije alarmantno, da postoji blagi porast u broju zaraženih, pre svega u srednjim školama, ali da to ne prelazi jedan odsto od ukupnog broja srednjoškolaca.
Ružić je za Tanjug naveo da je porast broja novoobolelih od korone posledica odmora na pojedinim destinacijama tokom državnog praznika, ali da to ne znači da je obrazovni sistem ugrožen.
"Naprotiv, obrazovni sistem je, kao i do sada, dokazao da je vrlo vitalan i da ume da odgovori na ove izazove", istakao je Ružić.
Dodao je da za to zahvalnost dugujemo pre svega deci, ali i prosvetnim radnicima i vannastavnom osoblju.
"Zahvaljujući njihovoj odgovornosti i spremnosti uspeli smo da sistem očuvamo i do dana današnjeg", istakao je Ružić.