Pašalić: Sve učestaliji i brutalniji napadi na novinare i udruženja
BEOGRAD: Zaštitnik građana Zoran Pašalić upozorio je da su napadi na novinare i novinarska udruženja sve učestaliji i brutalniji prethodnih nedelja, navodeći da kao vrhunac nasilja ocenjuje današnju blokadu RTS-a.
"Današnja blokada RTS-a kojoj su izloženi svi koji su se zatekli u zgradi je vrhunac nasilja do te mere da se novinarima ograničava ulazak i izlazak iz zgrade. Ovaj vid nasilja, koji dobija nove oblike, počeo je negiranjem prava na kritičko mišljenje i slobodu izražavanja i preduslov je za pojavu svake vrste isključivosti", naveo je Pašalić u saopštenju koe je dostavio medijima.
Javnost je, kako kaže, uznemirena netrpeljivošću i antagonizmom u društvu, a mržnja prema neistomišljenicima i polarizacija društva se prelila između ostalog i na novinare i eskalirala u direktne fizičke i verbalne obračune putem društvenih mreža.
"Privikavamo se na uvrede, pozive na linč i vređanja, svakoga dana sve bestidnije", ocenio je Pašalić i poručuje da će, iako je Nacrt zakona o Zaštitniku građana okončan, tražiti proširenje nadležnosti i u domenu zaštite novinare.
Pašalić upozorava da svaka vrsta napada na novinare predstavlja pretnju sa teško predvidivim posledicama po društvo, te zahteva od nadležnih da u slučajevima ugroženosti novinara, postojanja pretnji po bezbednost ili imovinu medijskih radnika, reaguju efikasno i odgovorno i na taj način utiču na stvaranje uslova u kojima će novinarima biti omogućeno da svoj posao obavljaju na dostojanstven i profesionalan način.
U međuvremenu on je pozvao sve novinare da se obrate instituciji Zaštitnika građana koja će pored zaštite raditi i na informisanju novinara na zaštiti bezbednosti i profesije, jer je prema evidenciji institucije u najvećoj meri ugrožena upravo novinarska profesija.
"Ne pristajem da pojedinačnim oglašavanjem okončavam rešavanje problema bezbednosti novinara, te sam sa medijskim udruženjima pre dve godine inicirao osnivanje medijske platforme za evidentiranje napada i pritisaka na novinare i medijske radnike, a zbog potrebe uspostavljanja efikasnijeg mehanizma zaštite njihove bezbednosti", izjavio je Pašalić.
Platforma bi, objašnjava, evidentirala svaki pojedinačni slučaj ugrožavanja bezbednosti i svaki oblik pritiska na novinare i medijske radnike i direktno doprinosila delotvornijem postupanju nadležnih državnih organa u slučajevima ugrožavanja bezbednosti novinara.
"Platforma je dobila podršku medijskih udruženja i asocijacija, koji su zajednički radili na definisanju Platforme i pratećeg Sporazuma i očekujemo da će uskoro zaživeti", izjavio je Pašalić.
U saopštenju Ombudsman navodi i da je samo u toku jučerašnjeg dana u instituciju Zaštitnika građana stigao veliki broj obraćanja, poput pritužbi redakcije Kurira i UNS-a, te napada i pretnji preko društvenih mreža koje su prijavili drugi novinari tražeći zaštitu te institucije.
Podseća da su tome prethodili napadi na novinare i redakciju N1, vređanje novinarke RTS-a, kao i sprečavanje novinarske ekipe Aldžazire da prisustvuje jednom medijskom događaju.