OVA SRPKINJA JE STUDENT DECENIJE U FRANCUSKOJ Milićević: Srbija Anđelu čeka raširenih ruku i uvek je DOBRODOŠLA u svoju zemlju
VRNJAČKA BANJA: Ministar bez portfelja zadužen sa koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević danas se u Vrnjačkoj Banji sastao sa Anđelom Lazarević koja je u Francuskoj proglašena za studenta decenije.
Srbija Anđelu čeka raširenih ruku i uvek je dobrodošla u svoju zemlju, čim završi obaveze koje u svetu ima zbog stipendija koje je dobila. Mladi poput Anđele su najvažniji resurs koji Srbija ima, i najbolji ambasadori naše zemlje na univerzitetima širom sveta na kojima studiraju, rekao je Milićević, navodi se u saopštenju Kabineta ministra.
On je preneo strateško opredeljenje predsednika Srbije Aleksandra Vučića i Vlade da država učini sve kako bi se što više naših sunarodnika koji žive u rasejanju vratilo u maticu, gde će moći da ostvare siguran i stabilan život za sebe i svoje porodice.
Kako se navodi u saopštenju, Anđela Lazarević je poreklom sa Kosova i Metohije, a rođena je 2003. godine u Kraljevu gde su joj roditelji izbegli iz Peći.
Sa šest godina odselila se u Francusku, gde je završila osnovnu i srednju školu i za samo dve kalendarske godine uspela je da položi ispite sa šest godina Medicinskog fakulteta u Nansiju gde trenutno obavlja praksu na klinici za kardiovaskularne bolesti.
Uz asistenciju profesora već je obavila tri operacije na srcu i najmlađi je lekar u Francuskoj koji je radio operacije ovog tipa.
Pored medicine, ona paralelno studira i hemiju i fiziku, gde je na drugoj godini studija, a zbog svojih neverovatnih uspeha dobila je ponude za stipendije iz brojnih svetskih klinika i prihvatila je ponudu iz Švajcarske da od sledeće godine specijalizira kardiovaskularnu hirurgiju u Lozani, navodi se u saopštenju.
Ipak, dodaje se, želja joj je da se jednog dana vrati u Srbiju i znanjem stečenim u svetu pomogne svojoj zemlji.
Ona se posebno zahvalila ministru Milićeviću koji je prvi zvaničnik iz naše zemlje koji je razgovarao s njom i ponudio joj pomoć matične države.