Otvorena laboratorija za polimere na FTN-u
Studenti Mašinskog i Tehnološkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu dobili su jedinstvenu laboratoriju za polimere, u okviru Departmana za proizvodno mašinstvo Fakulteta tehničkih nauka.
Ovu proizvodnu jedinicu u malom, opremljenu automatizovanom linijom za injekciono oblikovanje plastike, svečano su otvorili pokrajinski sekretar za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zoran Milošević, dekan FTN-a prof. dr Rade Doroslovački, prodekan dr Dragiša Vilotić, direktor partnerske kompanije „Neofyton” Zoran Tadić, i profesorka Tehnološkog fakulteta dr Branka Pilić.
Prema mišljenju pokrajinskog sekretara za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost prof. dr Zorana Miloševića, jedno od temeljnih opredeljenja Pokrajinske vlade jeste udruživanje oko projekata koji stvaraju nove vrednosti.
- Kada direktno subvencionišemo neku aktivnost, to je lepa vest, ali kada neko iz privrede, u ovom slučaju eminentna kompanija „Neofyton”, uloži sredstva u nauku, odnosno u nastavu, to je izvanredna vest - kaže on. - Studenti koji će se obrazovati u ovoj laboratoriji biće nešto najvrednije u Srbiji. predstavljaće kreativnu industriju koja će konkurisati ne samo na našem tržištu, nego i na evropskom.
Dr Rade Doroslovački istakao je da se na FTN-u trenutno realizuju 62 međunarodna, 110 nacionalnih, 17 pokrajinskih stručnih projekata i 40 projekata saradnje s privredom i dodao da su dosad imali odličnu saradnju s kompanijama iz IT sektora, a sad su je proširili na oblast mašinstva, kao još jedne perspektivne proizvodne grane. Fakultet je obezbedio prostor i kompjutere, dok je novosadski „Neofyton” s „Engelom” iz Austrije i „Piovanom” iz Italije opremio laboratoriju najsavremenijim mašinama za preradu plastike i time stvorio uslove za kvalitetno obrazovanje budućih generacija mašinskih inženjera.
Da bez integracije nema uspeha, potvrdila je i prof. Branka Pilić, koja predaje i na Mašinskom i na Tehnološkom fakultetu.
- Ova saradnja je pionirski poduhvat koji i privreda može da prepozna - objašnjava Pilićeva. - Laboratorija za polimere pruža šansu malim i srednjim preduzećima, koja po prirodi stvari nemaju uslova za sopstvene razvojne centre, da nam se obrate kako bismo im uveli neke inovacije. Takvi projekti radili bi se u okviru doktorskih studija.
Direktor „Neofyton”-a Zoran Tadić objasnio je da je ideja o laboratoriji nastala pre dve i po godine, kada je razmišljao o tome kako bi njegova kompanija mogla barem malim segmentom da vrati državi ono što je uložila u njih.
- Upozoravali su me da akademsko vreme mnogo sporije teče nego biznis vreme i da program neće biti skoro realizovan - kaže Tadić. - Dve godine, koliko nam je trebalo, smatram veoma razumnim rokom da se sklope dogovori sa stranim partnerima, da se izgradi laboratorija i sve na pravi način integriše. Pošto je jedan od osnovnih elementa koji propagiramo razvoj novih tehnologija, ova oprema će biti na fakultetu naredne tri godine, nakon čega će biti zamenjena novom i još modernijom.
Laboratorija za polimere imaće i ulogu centra u kojem će se održavali seminari i treninzi za stručnjake u privredi.
S. Milačić