Osude za medijsko lešinarenje nesreće otete devojčice
BEOGRAD: Pojedini tabloidi su na naslovnim stranama današnjih izdanja objavili iskaz Ninoslava Jovanovića, uhapšenog otmičara dvanaestogodišnjice Monike Karimanović, sa brutalnim detaljima kojima se najgrublje narušavaju prava i dostojanstvo deteta.
Ninoslav Jovanović, koga zovu Malčnaski Berberin, oteo je Moniku Karimanović 20. decembra prošle godine na putu do škole, u mestu Suvi Dol kod Niša, a nakon pronalska devojčice 29. decembra organizovana je opsežna potraga za otmičarem koji je uhapšen 5. januara ove godine.
Naslovne strane današnjih izdanja pojedinih tabloida, u kojima se prenose izjave uhapšenog otmičara dvanaestogodišnje devojčice, naišle su na osude predstavnika institucija, Udruženja novinara Srbije i političkih stranaka.
Srpski telegraf izvinio se devojčici Moniki Karimanović (12) i njenoj porodici, a potom i javnosti zbog objavljivanja delova iskaza Jovanovića o zlostavljanju devojčice, saopštila je redakcija.
U saopštenju koje je potpisao glavni urednik Srpskog telegrafa Milan Lađević navodi se da namera redakcije nije bila da se pričini dodatna šteta žrtvi, već da se Ninislav Jovanović, koga zovu Malčanski berberin, ovoga puta ne izvuče za teška kricična dela, izađe na slobodu i ponovi isti zločin.
Ranije danas Ministarstvo kulture i informisanja oštro je osudilo naslovne strane sa sličnim sadržajima, uz ocenu da predstavljaju "dno medijskog nemorala i bestidnosti", najavu da će preduzeti sve mere iz svoje nadležnosti, te očekivanje reakcije Javnog tužilaštva.
Ministarstvo, kako se navodi, sa najdubljim gnušanjem ocenjuje da su pređene sve granice neljudskog postupanja u odnosu na interese maloletnog lica i njegovih roditelja, koji su već previše patili da bi im, dodaju, "neki medijski lešinari bez skrupula i protivno zakonu kopali po vrućim ranama".
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković takođe smatra istim povodom da su pređene granice profesionalne etike i najgrublje krše prava deteta.
Upozorila je da to može ostaviti dugoročno štetne posledice na razvoj i odrastanje devojičice, naročito u manjim sredinama, gde dete ostaje obeleženo za ceo život.
Janković je u saopštenju naglasila da objavljivanje detalja gnusnog zlodela ne predstavlja informaciju od javnog interesa, niti novinarstvo, već zloupotrebu medijskog prostora i kršenje Kodeksa novinara Srbije.
I Udruženje novinara Srbije je osudilo je današnje naslovne strane, kojima se grubo krši dostojanstvo i privatnost maloletne žrtve što je, ističe, zabranjeno zakonom i novinarskim kodeksom.
UNS je u saopštenju podsetio da je članom 79 Zakona o javnom informisanju i medijima propisano da se "opisom scene nasilja u mediju ili medijskom sadržaju ne sme povrediti dostojanstvo žrtve nasilja", a Kodeksom novinara Srbije da je novinar "dužan da poštuje i štiti prava i dostojanstvo dece, žrtava zločina…".
Demokratska omladina je, uz osudu postupka pojedinih listova, zatražila da svi oni celokupan prihod od prodaje današnjeg izdanja usmere na SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja i Centar za zaštitu protiv nasilja.
Dveri su saopštile da državne institucije i novinarska udruženja moraju hitno da reaguju na ovakve pojave i spreče plasiranje u javnost, kako navode, gadosti na kojima tabloidi žele samo da uvećaju svoj profit, a vlasnike i urednike najstrožije kazne.