Osnaživanje žena: Uručena 23 ugovora vredna četiri miliona dinara
NOVI SAD: Pokrajinska vlada je uručila ugovore vredne četiri miliona dinara, namenjene ekonomskom osnaživanju žena iz izbegličkih i raseljenih porodica na teritoriji AP Vojvodine.
Od 83 prijave, dodeljena su 23 ugovora, a pokrajinski sekretar za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova Predrag Vuletić kaže da će Fond narednim rebalansom budžeta biti povećan, čime će više žena dobiti pomoć. Novac je namenjen najviše za opremu i alat za pokretanje ili unapređenje posla. Konkursom su bile obuhvaćene opštine Novi Sad, Vrbas, Zrenjanin, Inđija, Srbobran, Pančevo i Stara Pazova.
Novac u iznosu 200 hiljada dinara po ugovoru dobile su 23 žene za pokretanje novog posla, ili kupovinu mašina i opreme za već postojeći posao. Slične programe već sprovodi Zavod za ravnopravnost polova, a od ove godine i Pokrajinska vlada. Verujemo da će to preći u praksu- ističe Vuletić i dodaje da će staviti akcenat na žene i kroz Fond za prognana i raseljena lica u narednim konkursima.
Direktor Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima Duško Ćutilo kaže je ova kacija veliki podsticaj ženskom preduzetništvu i da je interesovanje za bespovratnu pomoć bilo veliko.
Ove godine uveli smo nekoliko novih programa, među kojima je i ekonomsko osnaživanje žena. Pomoć je bespovratna, bilo da je u pitanju započinjanje posla ili njegovo unapređenje i sigurno će podstaći žene da se bave samostalnom delatnošću, kaže Ćutilo i dodaje da su završena tri konkursa: za dodelu građevinskog materijala, adaptaciju i započetu izgradnju objekata koji su u vlasništvu izbegličkih porodica, kao i ekonomsko osnaživanje izbegličkih porodica u oblasti poljoprivrede (kojim su dodeljeni plastenici, oprema za navodnjavanje, priključne mašine, opreme za pčelarstvo i drugo), i novčana pomoć za studente. Prema njegovim rečima, sto najboljih studenata krajem maja dobiće jednokratnu novčanu pomoć od 30 hiljada dinara.
Nada Bibić iz Elemira, izbegla iz Nove Gradiške u Hrvatskoj, kaže da joj novčana pomoć puno znači.
Držim prodavnicu zdrave hrane, jedinu u našem selu, i time sam počela da se bavim prvenstveno zbog zdravlja ljudi. Sve je više bolesti, te ima potrebe za takvom ishranom. Pošto prodajem robu u rinfuzi, novac sam dobila kroz robu, pa planiram da proširim posao, kaže Nada Bibić, a njen posao će značiti mnogima u Elemiru.
Draginja Dujaković iz Novog Slankamena vlasnica je brze hrane, zbog koje je dve godine radila dva posla, kako bi mogla da pokrene sopstveni biznis zajedno s porodicom.
Sada poslujemo već dve godine i dobili smo novac u opremi, odnosno novu pica-peć, stolove i stolice, profesionalni mikser za testo, te ćemo otvoriti i piceriju koju Novi Slankamen nema, ali i praviti kuvana jela, kaže Dujaković, koja jedina ima prodavnicu brze hrane u svom mestu.
Ona napominje da će Slankamen biti turističko mesto, što je još jedan plus za nju.
Daliborka Dragičević koja sada živi u Veterniku dobila je novac kako bi otvorila krojačku radnju.
Iz Hrvatske sam došla 1995. godine u Kragujevac, a zatim 2000. u Veternik. Trenutno sam nezaposlena, ali sam krojač-konfekcionar po struci i sada ću otvoriti svoju radnju. Ovo mi mnogo znači. Prvi put sam konkurisala i nešto dobila, zahvaljujem se na pomoći, kaže Dragičević.
Projekat Fonda za pružanje pomoći izbeglim, prognanim i raseljenim licima u Vojvodini realizuje se prvi put i deo je nacionalne strategije za unapređenje položaja žena i poboljšanja rodne ravnopravnosti.
Maša Stakić