Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OPREMANJE UČENIKA ZA NOVU ŠKOLSKU GODINU Evo koliko treba novaca za torbe, sveske i pribor

04.09.2023. 11:57 12:03
Piše:
Izvor: F. Bakić

Kućni budžet u mnogim domaćinstvima krajem leta dodatno je opterećen ukoliko ima đaka, kojima je potrebno kupti školski pribor i opremu, a poznato je da se kupovina pribora ne završava 1. septembra, kada počne školska godina, već se školski ranac puni dodatno, u zavisnosti od zahteva nastavnika.

Prema cenama u specijalizovanim radnjama, knjižarama i marketima za učenika mora se izdvojiti između 5.000 i 15.000 dinara.  Školske torbe i rančevi su svakako najskuplji deo opreme za polazak u školu. Cene se kreću od 1.350 dinara za one jednostavnog dizajna do 8.500 dinara za torbe sa točkićima ili ilustracijama iz poznatih crtanih filmova. Učenici, uglavnom, biraju modernije i kvalitetnije prizvode, a mlađi đaci sa različitim motivima. Većina sportskih srednjih ranaca u koje se može spakovati sportska ili oprema za fizičko vaspitanje košta od 2.500 do 4.500 dinara. Vreće u kojima đaci nose sportsku opremu ili patike prodaju se po različitim cenama, u zavisnosti od veličine, materijala, šara... One manje i namenjene mlađima su od 400 do 600, a one skuplje i malo veće su oko 1.000 dinara.

Sveske, koje su neizostavni deo pribora svakog učenika, mogu se naći na skoro svim prodajnim mestima, a cene se kreću od 39 do 269 dinara za male A5 formata, dok velike A4 formata koštaju od 79 do skoro 600 dinara. Za obične grafitne olovke je potrebno izdvojiti najmanje sedam i po dinara, ali i 185 dinara po komadu za olovke ukrašene raznobojnim šljokicama. Gumice za brisanje mogu se naći i za 19 dinara u Jevrejskoj ulici.

Cene setova drvenih boja, počevši od 12 komada do onih sa po 24 bojice, uglavnom se kreću između 250 i 480 dinara, dok je za kutije sa po 24 flomastera potrebno izdvojiti oko 500 dinara.

Razne vrste peratonica, od sasvim malih za samo nekoliko olovaka do onih punih pribora za pisanje i crtanje, koštaju od 174 do 3.390 dinara. Da bi se lekcije u knjigama podvukle različitim bojama, potrebni su markeri, a oni se mogu kupiti u rasponu cena od 50 do 200 dinara po komadu.


Đačke uniforme

Đačka uniforma se u osnovnim i srednjim školama u SFRJ koristila od 1950. do 1980. godine. Bile su jednostavnog kroja, uglavnom tamnoplave i ličile su na radni mantil ili tuniku. Osim kupljenih u tada poznatim robnim kućama, đaci su nosili uniforme koje su im šile mame, bake ili krojačice. Mada se u Srbiji više puta pokretalo pitanje treba li vratiti uniforme u škole, još uvek ništa nije rešeno, odnosno, učenici ne moraju da ih nose.


Dragana Milenković već je nabavila sveske za svoje ćerke, a kaže da rančeve i drugu potrebnu opremu uglavnom imaju od prethodnih godina. Ostalo, dodaje, dopuniće kada u školama deca dobiju informaciju šta im sve tačno treba. 

Osim osnovnog pribora i udžbenika, u knjižarama se mogu pronaći i raznobojni uvijači, geometrijski setovi, oprema za likovno i muzičko, a deci je obično potrebna i oprema za fizičko. Sredstva koja roditelji izdvajaju za sve ovo sigurno nisu mala, počevši od bloka za likovno koji je moguće kupiti za oko 100 dinara, kese za blok koja košta oko 70 dinara, cene setova tempera i vodenih boja bliže su cifri od 500 dinara. Geometrijski set od nekoliko lenjira, potreban za matematiku i tehničko, može se pronaći na sniženjima megamarketa i za svega 99 dinara. A za dodatnu preciznost pri tehničkom crtanju, šestare je moguće nabaviti po cenama između 80 i 1.500 dinara. 

N. Kostić

Recikliran i dugotrajan pribor umesto novog

Šarenilo školskog pribora može navesti roditelje na kupovinu koja će ih zaista mnogo koštati, pogotovo ako imaju više od jednog deteta. Ukoliko nešto nije prekopotrebno za početak školske godine, najbolji savet roditeljima jeste da odgode takvu kupovinu, jer je kancelarijski i školski pribor dostupan tokom cele godine.

– Počela je škola i čini nam se da je spisak potrebnih stvari svake godine sve duži – kaže osnivač Akademskog centra zaštite životne sredine i održivog razvoja i doktorand nauke zaštite životne sredine Vanja Petković. – Ali ukoliko razmišljamo i o očuvanju planete, nekoliko promena može učiniti povratak u školu manje opterećujućim i za planetu  i za novčanik. Rančeve i pernice uvek možemo razmeniti sa starijom braćom ili sestrama, a novac koji uštedite možete iskoristiti za kupovinu dugotrajnijih stvari.

Ona sugeriše da kupci istraže proizvođače pribora koji se može reciklirati i koji je netoksičan ili pogodan za višekratnu upotrebu. Da koriste olovke u boji, jer stvaraju manje otpada od markera.       

A. Č.

Autor:
Pošaljite komentar