Operacijom katarakte rešite se i dioptrije
Suočeni smo sa naslovima u medijima o listama čekanja u zdravstvu, a jedna od najčešće spominjanih operacija je operacija katarakte na koju se u državnim ustanovama čeka i do dve godine.
Nažalost radi se velikom problemu za starije osobe, jer kada oni primete simptome njihova katarakta je već uznapredovala, te kvalitet njihovog vida brzo i drastično opada, napominje vlasnik vodeće oftalmološke klinike u regionu Klinike Svjetlost prof. Nikica Gabrić.
„Svakim danom čekanja njihov vid postaje sve lošiji, a time i njihova sposobnost da samostalno obavljaju svakodnevne aktivnosti i postaju zavisni od pomoći drugih. Sama operacija sive mrene ili katarakte najčešća je operacija u oftalmologiji. Katarakta je zamućenje prirodnog sočiva koje dovodi do slabljenja vida, zamagljenog pogleda, pojavljivanja dvostrukih slika, otežanog čitanja i na kraju do smanjenja opšteg kvaliteta života. Operacijom katarakte odstranjuje se zamućeno sočivo i ugrađuje bistro, prozirno veštačko sočivo. Operacija traje svega 10 minuta, a radi se u lokalnoj anesteziji, kapljicama za oči i potpuno je bezbolna, sigurna i efikasna, a pacijenti odmah nakon operacije mogu da idu kući“, objašnjava sagovornik.
Katarakta je jedna od najčešćih bolesti osoba starije životne dobi. Javlja se kod 70 odsto osoba starijih od 75 godina. Katarakta može biti i posledica traume, metaboličke bolesti (dijabetes, galaktozemija), primene lekova (kortikosteroidi), a može nastati i kao komplikacija nekih drugih očnih bolesti (uveitis, glaukom) te se javiti u sklopu nekih sindroma (npr.Daunov sindrom). Jedan od problema s kojima se ljudi nakon 65. godine života suočavaju jeste taj da sa početnom kataraktom često ne mogu dobiti produženje vozačke dozvole, zbog pada vidne oštrine, čime im se bitno smanjuje samostalnost i mobilnost. Osim ugradnje standardnih monofokalnih sočiva koje omogućavaju rešavanje problema katarakte, ali ostaje potreba korišćenja naočara za čitanje, u Klinici Svjetlost ugrađuju posebna sočiva koje omogućavaju odličan vid na daljinu, blizinu i srednju udaljenost.
„U Klinici Svjetlost imamo visoke standarde preoperativne pripreme pacijenta, operacija i postoperativnog toka. Koristimo najviša dostignuća tehnologije i dizajna intraokularnih sočiva. Vreme provedeno u klinici za operaciju katarakte svedeno je na samo dva do tri sata. U Svjetlosti koja danas radi u Srbiji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Makedoniji i Crnoj Gori, hirurzi godišnje obave oko 4000 operacija katarakte“, ističe profesor Gabrić.
Za osobe koje nemaju kataraktu, ali su starije od 40 godina i žele da se reše dioptrije, potpuna nezavisnost od naočara ili kontaktnih sočiva može se postići samo ugradnjom multifokalnih ili intraokularnih sočiva s proširenim rasponom vida.
„Multifokalna intraokularna sočiva, zahvaljujući svom dizajnu, omogućavaju pacijentima da se oslobode svih pomagala za vid. Takođe, pacijenti koji imaju manji stepen slabovidnosti ili blaži oblik bolesti žute pjege mogu biti kandidati za rešavanje naočara uz pomoć ovih sočiva“, naglašava vlasnik i oftalmolog iz Klinike „Svjetlost“.
Oftalmološka Klinika Svjetlost među prvim je bolnicama u Evropi koja je počela s ugradnjom ovih intraokularnih sočiva s proširenim rasponom i nakon odličnih rezultata uveli su ih u svakodnevnu praksu i do sada više hiljada osoba na taj način oslobodili pomagala za vid. Više informacija na telefon: 021/661-00-00.
(Reklamni tekst)