Održan prvi Festival obrazovanja: O sticanju znanja iz prve ruke
NOVI SAD: Na prvom Festivalu obrazovanja, održanom u SPC Vojvodina, na Međunarodni dan studenata, u organizaciji Studentske unije Srbije predstavile su se obrazovne institucije državne i privatne, kao i one koje nude formalno, ali i neformalno obrazovanje.
Prema rečima PR festvala Isidore Bokan, na festivalu je učestvovalo četrdsetak izlagača koji su na postavljenim štandovima nudili štampane materijale, ali i živu reč o svojoj ponudi.
Ovde imamo najviše državnih fakulteta uz koje su prisutni i privatni, imamo i predstavnike fakulteta iz Rusije, kao i predstavnike neformalnog obrazovanje kao što su auto škole, škole jezika i kulturni centri, kaže Isidora Bokan, istakavši da je cilj manifestacije da se srednjoškolci četvrte godine, kao i studenti, što bolje upoznaju s mogućnostima studiranja u Srbiji, ali i u inostranstvu, kao i o načinima sticanja dodatnih, a neophodnih znanja za dalju karijeru.
Između ostalih, na Festivalu su svoje štandove imali Filozofski, Poljoprivredni, Prirodno-matematički i Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu, zatim Ruski dom, Kultrni centar Lab, nekoliko organizacija “vork i travel” tipa, Društvo za promociju prirode Srbije, “Skul of skils”...
Osnovni cilj je da mladima približimo što kvalitetnije informacije u pravo vreme, a to je kada se odlučuju šta će dalje u svom životu i obrazovanju, bilo da se opredle za nastavak studija u okvirima formalnog obrazovanja, bilo da se opredele da studiraju u inostranstvu ili ako žele da sačekaju s odlukom šta će da rade posle srednje škole. Da im pomognemo u donošenju jedne od najvećih odluka u životu, kaže koordinator Kancelarije za projekte Studentske unije Srbije Nikola Srdić.
Kao što se vidi, kazao je dalje, informacija ima dosta, kao i mogućnosti i važno je u njima se ne izgubiti.
S druge strane, mladi bi trebalo da se više angažuju na polju ostvarivanja i građenja karijere, da se malo više raspituju, da izađu iz kuće ili studentskog doma i posete i ovakvu manifestaciju, kaže Srdić.
Branislav Nikolić iz Romskog centra za demokratiju kaže da je to studentska organizacija koja se trudi da poboljša stanadard i kvalitete studija romskih studenata.
Veliki problem za romske studente je sticanje kompetencija i veština, s obzirom na to da su lošijeg materijalnog statusa. Tako, nemaju sertifikate o znanjima stranog jezika, vozačke dozvole, nemaju IT obuku, a sve je to danas neophodno. I sve to utiče i na njihovo studiranje i samopouzdanje. Mi se trudimo da im u tim oblastima što više pomognemo, kaže Nikolić.
U šetnji kroz štandove Festivala, o studiranju na Poljoprivrednom fakultetu UNS i onom što nudi čuli smo od docenta na Departmanu za veterinarsku medicinu Mihajla Erdljana, koji kaže da ovakve manifestacije svakako doprinose vidljivosti fakulteta.
Od Marine Sekulić iz Studentske unije Srbije saznajemo da ova organizacija nudi besplatno razne kurseve, među kojima su i kursevi jezika, a sve ih drže studenti ili diplomci. Volontiraju i oni koji trenutno nemaju posao, drže kureseve o tome kao se piše CV, projekti za EU fondove...
Zainteresovani sve informacijue mogu naći na našoj Fejsbuk stranici i mogu nam se pridružiti u Braće Joavndić 6 u Novom Sadu, njih upravo uređuju studenti skoro sa svih fakulteta, kaže Marina Sekulić.
Studentkinja psihologije Vanja Ostojić s koleginicama predstavljala je Filozofski fakultet i Klub studenata psihologije “Transfer”.
Tu smo da približimo zainteresovanima našu struku i studentima ukažemo na važnost psiholoških zananja i problema kada je reč o sticanju znanja tokom školovanja. Inače, na psihologiju se svake godine upisuje 80 brucoša, a često se javi i tri puta više zainteresovanih, što je veliki kompliment za našu struku i fakultet, kaže Vanja Ostojić.
V. Crnjanski