Novosadski MKC Petefi Šandor: Naša vrata su svima otvorena
NOVI SAD: Mađarski kulturni centar „Petefi Šandor” s novosadskog Telepa već 68 godina neguje tradiciju i kulturu mađarske nacionalne zajednice.
Centar je i do sada je imao lepe i prostrane prostorije, ali uskoro će počiti renoviranje objekta pa će članovi brojnih sekcija u osveženom i još prijatnijem ambijentu pripremati nastupe, izrađivati ručne radove, baviti se slikarstvom...
Predsednica MKC „Petefi Šandor” Melinda Ladišić kaže da je najponosnija na mnogobrojne sekcije koje kulturni centar nudi članovima svih uzrasta. Subotom iskusni pedagozi organizuju dečje radionice na kojima se mališani bave slikarstvom, glumom, vežbaju govor i neguju maternji jezik, mađarsku tradiciju i običaje. Osim toga, prepoznatljivi su po sekciji ručnih radova „Mimoza”, slikarskoj sekciji „Peart”, koja postoji više od 20 godina, literarnim grupama za mlade, mešovitom horu koji se s raznih takmičenja gotovo uvek vraća s priznanjima.
Specifični smo po družionici „Daranji telepi taršalgo” (Darányi – telepi társalgó), koje nosi nekadašnji naziv Telepa – Daranjijevo naselje, a koja se održava svakog utorka. Reč je o sastnacima na kojima se diskutuje ili organizuju kratka predavanja o mađarskoj kulturi, umetnosti, književnosti i nauci, objašnjava Melinda Ladišić, dodajući da se u kulturnom centru obeležavaju i mađarski nacionalni i verski praznici, a u novembru čitava sedmica je posvećena je Danima Petefija.
Po rečima naše sagovornice, s obzirom na materijalnu situaciju, prioritet MKC-a je da sve sekcije nastava rada i negovanje tradicije i jezika. Kako kaže, njihova vrata su otvorena svakome ko želi da se upozna s mađarskim običajima, bez obzira na nacionalnost.
Važno je da roditelji uvide da se dete najbolje može upoznati s jezikom, kulturom i običajima u društvima i centrima poput našeg, ističe Melinda Ladišić.
Kako dodaje, stariji sugrađani češće dolaze u njihov kulturni centar jer im godi da budu među „svojima”, a osim toga žele da znanje i iskustvo, koje su sticili godinama, prenesu mladima.
Predsednica MKC „Petefi Šandor” Melinda Ladišić naglašava da deca u KUD-ovima dobijaju drugačije znanje i informacije nego što je to u mađarskim odeljenjima vrtića i škola ili kod kuće.
Deca u obrazovnim ustanovama u kojima postoji mađarsko odeljenje i kod kuće od svojih roditelja nauče osnovne stvari, a mi smo tu da to znanje nadograđujemo, kaže naša sagovornica.
Dobru saradnju, dodaje, imaju s vrtićem na Telepu, a mališani uživaju da prikažu svoje nastupe u njihovom kulturnom centru. Tokom godine organizujemo i recitatorsko takmičenje, na koje se prijavi više od stotinu dece, ne samo iz Novog Sada nego i iz drugih vojvođanskih gradova, a od naredne godine moći će da učestvuju i deca iz vrtića. Naravno, ne zaboravljamo ni osmake i srednjošklolce, za koje organizujemo proslavu mature, poručuje Melinda Ladišić.
Na taj način narodni običaji nastavljaju da žive i prenose se s kolena na koleno. Međutim, danas je teško privući mlade. Brz tempo života, jurnjava za poslom, mnogobrojne vannastavne aktivnosti učenika potisli su o odlazak u kulturno-umetnička društva u drugi plan, veli naša sagovornica.
Zbog toga Melinda Ladišić ne krije bojazan da će, ako se ništa ne preduzme, običaji i kultura brojnih nacionalnih manjina, a koje obogaćuju Novi Sad, polako nestati. Ipak, kako kaže, na kulturno-umetničkim društvima i centrima je da se udruže i bore da se to spreči.
Materijalna situacija nam ne dozvoljava da organizujemo velike smotre. Ipak, pre nekoliko godina bili smo domaćini susretu horova Vojvodine, kada smo, u saradnji s Katoličkom crkvom, ugostili 15 horova, priseća se Melinda Ladišić.
Prema njenim rečima, pre više od deset godina njihovo rukovodstvo je pokrenulo multukulturalni susret kulturno-umetničkih društava raznih nacionalnih manjina iz Novog Sada. Uspeli smo još nekoliko puta da organizujemo, međutim, u jednom trenutku, drugi KUD-ovi suočili su se s gubitkom članova, zbog čega se nisu mogli odazvati našem pozivu. Takve stvari su zabrinjavajuće i ne bi se smele dešavati, posebno u Novom Sadu i Vojvodini, koji su sinonim za multikulturalnost, kaže naša sagovornica.
Melinda Ladišić kao jedno od rešenja predlaže godišnji susret novosadskih KUD-ova. Po njenim rečima, bilo bi interesantno kada bi se takva manifestacija organizovala van prostorija tih društava da bi se žitelji Novog Sada, okolnih mesta ali i turisti mogli upoznati s bogatom kulturom nacionalnih manjina, a što bi svakako bi doprineo gradu.
S. Kovač
Projekat "Tolerancija i raznolikost udružene u zajednički život Vojvodine" realizuje "Dnevnik" uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i verske zajednice.