Nisu sve vode iste, važno je čitati deklaraciju
VRNJAČKA BANJA: Prirodne mineralne vode su najbolje, ali treba voditi računa o njihovom izboru, jer na srpskom tržištu postoje mnoge vode koje nisu najbolji izbor za najmlađe, izjavila je doktorka Gordana Peković Peruničić u Vrnjačkoj Banji, na Trećem kongresu pedijatara Srbije.
Istakla je da je mineralni sastav vode bitan i da je zato veoma važno čitati sta piše na deklaraciji flaširane vode.
"Treba obratiti pažnju na koncentraciju makroelemenata. Tu pre svega mislim na koncentraciju natrijuma koja mora da bude niža”, rekla je Peković Peruničićeva i dodala da su i ostali makroelementi, poput kalcijma, magnezijuma i kalijuma takođe značajni i da i njihova koncentracija treba da bude niža.
Ona je podsetila da postoji direktiva Evropske unije i UNICEF-a koja detaljno objašnjava kakva treba da bude flaširana voda koja može da se da deci u najmlađem uzrastu, počev od šest meseci pa nadalje.
Kako je istakla, smatra se da bebi koja sisa nema potrebe da se daje voda, ali da posle šest meseci roditelji treba da razmišljaju koju će vodu izabrati za svoje dete.
Treći kongres pedijatara Srbije okupio je veliki broj domaćih i stranih stručnjaka koji su saglasni da voda ima ključnu ulogu za funkcionisanje ljudskog organizma, te da samo prirodno mineralne arteške vode imaju specifična blagodetna svojstva i preporučuju se svim starosnim dobima, uključujući i decu u najranijem uzrastu.
Treći kongres pedijatara Srbije počeo je juče i trajaće do 23. septembra, a okupio je više od 400 učesnika, pedijatara i drugih lekara iz oblasti zdravstvene zaštite dece i omladine iz Srbije i susednih zemalja.
Na otvaranju, ministarka bez portfelja zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović održala je juče predavanje na temu uloge Saveta za prava deteta i mera Strategije Vlade Srbije u podsticanju rađanja.
Tom prilikom, istakla je da prava za dete i za bilo koga nikada nema previše, te da se uvek može govoriti o tome da ona mogu da se prošire.
Govorio je i predsednik Udruženja pedijatara Srbije Radovan Bogdanović, koji je poručio da se mora znati i stalno imati u vidu da je razvoj u ranom detinjstvu investicija za budućnost.