Nema dobrih studija bez učešća privrede
Privatno je obrazovanje u medijima uglavnom negativno prikazano, a dobri se primeri najčešće zaboravljaju, ocenili si učesnici skupa koji se bavio slikom privatnih
obrazovnih sistema u medijima. Ipak, zaključak je, od toga da li je ustanova privatna ili državna važnije je kakav kvalitet obrazovanja nudi.
Pomoćnik ministra prosvete Milovan Šuvakov rekao je da se poslednjih godina ruše akademske barijere zato što je Srbija postala deo evropskog obrazovnog prostora, na kome se potencira mobilnost studenata i nastavnika u cilju unapređenja kvaliteta.- To nas može podstaći da popravljamo rad naših obrazovnih institucija - rekao je Šuvakov, primetivši da se sve češće dešava da naši studenti odlaze da studiraju u drugim evropskim gradovima gde, kako je naveo, za približno iste troškove života dobijaju, po njihovoj proceni, bolji kvalitet. Na skupu u organizaciji Danas konferens centra, on je poručio da je važan kvalitet nastave i znanja, a ne da li je vlasnik privatni ili državni sektor.
Kada bismo imali razvijeniju privredu i tržište rada, i kvalitet obrazovanja bio bi presudan. Tada ne bi bilo važno odakle ko dolazi, da li iz državnog ili privatnog sistema, već koja znanja nosi.Rektor Univerziteta Singidunum Milovan Stanišić rekao je da uprkos pozitivnim promenama u poslednje vreme, ima dosta problema. Među njima, jedan od najvažnijih je odsustvo istaknutih privrednika u Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje, ali i u Komisiji za akreditaciju i proveru kvaliteta, gde od 15 članova samo jedan dolazi sa privatnog fakulteta.
- Takođe, među recezentima i evaluatorima nema predstavnika privrede i poslodavaca, a nastavni planovi i programi pripremaju se i akredituju bez onih koji će sutra zapošljavati mlade stručnjake i koristiti njihova znanja i veštine - ocenio je Stanišić.Primetna je i kriza nastavnog osoblja, odnosno, kako je rekao, suočeni smo s time da najbolji odlaze iz zemlje i rade neke unosnije poslove.
Stanišić smatra i da bi ciklus akreditovanja trebalo produžiti na sedam godina, dok profesorka Ana Trbović sa FEFA ukazuje na poštovanje pravila i etiku. Kako je primetila, neki fakulteti imaju akreditaciju, ali ne ispunjavaju uslove, a s druge strane plagiranje diplomskih i doktorskih radova je učestalo.
- Treba se boriti protiv toga jer to je protivzakonito, i studenti bi trebalo da se zalažu i bore za poštovanje pravila kada je u pitanju dobijanje diplome i tako daju doprinos unapređenju obrazovanja - smatra Trbović.
E. D.