Najboljim mladim naučnicama u Srbiji po 5.000 evra
BEOGRAD: Dobitnice nacionalnih stipendija u okviru međunarodnog programa "Za žene u nauci" ove godine su mlade naučnice Aleksandra Barać, Nevena Veličković i Emilija Stojanović, koje su za realizaciju svojih naučnih istraživanja dobile stipendije u vrednosti od po 5.000 evra.
One su na ceremoniji u Vladi Srbije nagrađene za izuzetan naučnoistraživački rad u oblastima mikrobiologije-infektologije, genetike i eksperimentalne i primenjene fiziologije sa sportskom medicinom.
Pomoćnica ministra za nauku u Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Marina Soković je podsetila da se program "Za žene u nauci" u našoj zemlji sprovodi već devetu godinu.
"Ministarstvo prosvete, u saradnji sa Komisijom Republike Srbije za saradnju sa UNESCO i kompanijom L''Oreal Balkan, vredno radi na ovom poslu i dodeljuje stipendije mladim naučnicama", rekla je ona.
Navela je da se ne vodi računa samo o ženama koje se bave naukom, već o naučnom statusu svih istraživača što, dodala je, pokazuju aktivnosti resornog ministarstva u prethodnom perodu, kao što je osnivanje Fonda za nauku.
Goran Milašinović iz Komisije Republike Srbije za saradnju sa UNESCO je rekao da oko trećina zemalja sveta sprovodi program "Za žene u nauci" i izrazio zadovoljstvo što je među njima i Srbija.
On je naveo da je ova nagrada značajno doprinela da se poboljša rodna ravnopravnost i ovogodišnjim dobitnicama čestitao i poželeo sve najbolje u daljoj karijeri.
Generalna direktorka L''Oreal Balkan Brigite Štreler je rekla da su nagrađene naučnice inspiracija za svakoga i da je njihova ljubav prema nauci i otkrićima više od nadahnuća.
"Hvala vam što ste deo inicijative ''Za žene u nauci'' koju su L''Oreal i UNESCO pokrenuli pre 21. godinu u Parizu, s ciljem da se postigne rodna ravnopravnost u nauci i da se ženama istraživačima pruži priznanje kakvo zaista zaslužuju", dodala je ona.
Među nagrađenima je Aleksandra Barać, doktor medicine i medicinskih nauka koja je zaposlena na Klinici za Infektivne i tropske bolesti Kliničkog centra Srbije i naučni je saradnik na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu.
Njena dosadašnja istraživanja su fokusirana pretežno na dijagnostiku i lečenje invazivnih, respiratornih i alergijskih gljivičnih bolesti, a kao rezultat sprovedenih istraživanja uvedeni su novi protokoli u kliničku upotrebu za detekciju gljiva u sinusima.
"Veoma sam srećna i ponosna što sam danas ovim povodom ovde, jer to vraća veru da se vredi baviti naukom", rekla je Barać i dodala da nagradu posvećuje svojoj ćerki Ani.
Nevena Veličković je docent za užu naučnu oblast Genetika na Departmanu za biologiju i ekologiju, Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, a glavna oblast njenog naučno-istraživačkog rada je primena genetičkih podataka u programima zaštite različitih biljnih i životinjskih vrsta i analiza prisustva i značaja različitih genetičkih varijanti kod kopleksnih oboljenja čoveka, kao što je kancer.
Emilija Stojanović pohađa dva programa doktorskih studija, na drugoj je godini smera Eksperimentalne i primenjene fiziologije sa sportskom medicinom na Fakultetu medicinskih nauka Univerziteta u Kragujevcu, kao i na završnoj godini Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu.
Profesionalno se bavila košarkom i bila član juniorske reprezentacije, a njena istraživanja na polju medicine sporta su bazirana na proceni fiziološkog opterećenja i fizičkih zahteva tokom takmičenja, ispitivanju idealnih nutritivnih strategija, kao i na unapređenju specifičnih testova za procenu agilnosti i aerobnog kapaciteta.
Završetkom devetog ciklusa programa, ujedno je otvoren i novi konkurs za prijavu za nacionalne stipendije "Za žene u nauci" za 2020. godinu koji je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina starosti, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.