MUP: Nulta tolerancija prema diskriminaciji LGBT osoba
BEOGRAD: U Srbiji se diskriminacija, mržnja i nasilje prema LGBT osobama ne tolerišu, a partnerstvo policije i LGBT zajednice dopinelo je da se bezbednost i poštovanje ljudskih prava te populacije unapređuju iz godine u godinu, poručila je danas državna sekretarka u MUP Biljana Popović Ivković.
Na otvaranju dvodnevne konferencije “Zajedno protiv diskriminacije”, Popović Ivković je rekla da je Srbija danas, u odnosu na neka prethodna vremena, daleko otvorenija prema LGBT zajednici.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je u potpunosti posvećeno saradnji i preduzima sve zakonske mere kako bi pripadnike LGBT zajednice zaštitilo i učinilo da se oni osećaju bezbedno, kaže Popović Ivković i ističe da su svim građanima zagarantovana jednaka prava i slobode, te da je svaki vid diskriminacije apsolutno nedopustiv.
U okviru projekta “Zajedno za unapređenje položaja LGBT osoba u Srbiji”, koji sprovodi Udruženje građana Labris, u sedam gradova u Srbiji formirane su lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i podršku LGBT osobama, a u tim telima predstavnike ima i MUP.
Time želimo da pružimo punu podršku LGBT osobama, ali i da damo svoj doprinos u izgradnji društva u kome su pluralizam, tolerancija, solidarnost i borba protiv diskriminacije najznačajnije vrednosti, naglasila je Popović Ivković.
Kako je navela, jedan od prioriteta MUP je rad policije u zajednici i istakla da će kroz jačanje međusobnog poverenja biti identifikovani i rešeni bezbednosni problemi.
Ona je pozvala organizacije civilnog društva i LGBT populaciju da nastave uspešnu saradnju i zajednički daju doprinos unapređenju ljudskih prava.
Navela je navela da su u policiji uvedeni oficiri za rad sa LGBT zajednicom u svim gradovima i da se redovno radi na edukaciji zaposlenih na ove teme, te istakla da je lični angažman Biljane Popović Ivković doprineo boljem razumevanju čitavog sistema policije i LGBT zajednice.
Kaže da su u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Pančevu, Kragujevcu, Nišu i Novom Pazaru formrane lokalne mreže za prevenciju diskriminacije i zaštitu LGBT osoba, te da su ti gradovi u regionu prvi po tome da su multisektorski umrežene institucije koje rade na poboljšanju položaja LGBT zajednice na lokalu.
Najveći optor, nažalost, jeste u sistemu obrazovanja gde preporuke Poverenice za zaštitu ravnopravnosti još nisu usvojene ni sporedene, kaže Vasiljević.