MLADI POSEŽU ZA STEROIDIMA ZARAD DOBROG IZGLEDA Njihova (zlo)upotreba može da izazove i smrt Evo šta kažu stručnjaci
Učenici Tehničke škole „Mileva Marić Ajnštajn” imali su osam radionica na kojima se sa njima razgovaralo o opasnostima koje vrebaju od upotrebe steroida.
Radionice su održane u okviru projekta „Zdravi i snažni bez steroida” koje je organizovalo Savetovalište za mlade Doma zdravlja „Novi Sad” u saradnji sa Gradskom upravom za zdravstvo.
– Steroidi predstavljaju grupu lekova koja sadrži supstance slične hormonima. Anabolički steroidi, odnosno anabolički androgeni steroidi (AAS), jesu sintetički derivati muških polnih hormona. Steroidi su najpoznatiji lekovi koji se koriste kao doping. Koriste se za izgradnju mišićne mase, poboljšavanje fizičkih performansi i izgleda. Većina korisnika steroida su mlađe muške osobe, uglavnom sportisti. Dokazano je da češće koriste steroide sportisti u čijem sportu je potrebna veća izdržljivost, kao što su plivanje, biciklizam i trčanje – kaže za „Dnevnik” pedagog iz Savetovališta za mlade Jovana Bilak.
Adolescenti koriste steroide da bi ubrzali početak puberteta i fizičko sazrevanje, a oba pola ga koriste u svetu mode kako bi poboljšali svoj fizički izgled. Steroidi se uzimaju oralno u vidu tableta ili se daju direktno u mišić. Određen broj korisnika steroide koristi u kombinaciji sa stimulansima, antidepresivima, lekovima protiv bolova, antiinflamatornim lekovima...
– Kod zloupotrebe steroida dolazi do pojave akni po koži, naglog porasta i razvoja mišića („preko noći”), zadržavanja tečnosti, žutice (žuta prebojenost kože i beonjača), opadanje kose, nagle promene raspoloženja (od depresije do agresije). Pored nekontrolisane agresije i nasilničkog ponašanja, česte su patološke epizode ljubomore, paranoična razdražljivost i osećaj nepobedivosti i svemoći. Zloupotreba steroida kod adolescenata dovodi do usporenog rasta, uporne glavobolje, mučnine i povraćanja, bolova u kostima i problema sa urinarnim sistemom i sistemom organa za varenje – upozorava Bilak.
Jovana Bilak je objasnila da je doping svako nedozvoljeno korišćenje određenih lekova, pojedinih suplemenata i pribegavanje nekim metodama sa ciljem da se poboljša sportski učinak i rezultati.
– Neki lekovi ili suplementi (vitamini, minerali, proteini) iz apoteke ili supermarketa mogu da sadrže zabranjene supstance, čak i ako na etiketi piše da je proizvod u potpunosti prirodan – navela je Bilak.
Duža i nekontrolisana upotreba steroida može da dovede i do oštećenja jetre, kao što su ciroza, rak i žutica, kao i do oboljenja bubrega.
– Prekomerna upotreba steroida ili predoziranost mogu da dovedu do smrtnog ishoda – istakla je Bilak..
Steroidi mogu da imaju uticaja i na reproduktivni sistem. Kod muškaraca dovode do povećanja ženskih polnih hormona i do feminizacije, do uvećanja prostate, uvećanja grudi, steriliteta, atrofije testisa, seksualne disfunkcije i ćelavosti. Kod žena može da se javi poremećaj menstrualnog ciklusa, produbljivanje glasa, ćelavost, oštećenje fetusa, sterilitet, povećana maljavost, smanjenje dojki i oticanje genitalija.
– Suplementi su dodaci hrani koje unosimo u naš organizam jer ne možemo da ih dobijemo u dovoljnoj količini prirodnim putem iz svakodnevne hrane. Suplementi nisu zamena za obrok, nego njegov dodatak. Sportisti moraju da znaju da ih korišćenje suplemenata izlaže realnom riziku pozitivnog doping ishoda. Sportisti koji misle da im trebaju suplementi moraju prvo da se konsultuju sa sportskim stručnjacima kao što su sportski nutricionisti ili sportski lekari da bi bili posavetovani da li svoje potrebe mogu zadovoljiti putem pravilne ishrane – naglasila je Bilak.
LJ. Petrović