Ministarstvo čestita Svetski dan slobode medija
BEOGRAD: Ministarstvo kulture i informisanja srbije čestitalo je svim novinarima i medijskim radnicima Svetski dan slobode medija, 3. maj, uz ocenu da sve relevatne institucije i pojedinci treba zajedno da se bore i zalažu za to osnovno pravo.
Ministarstvo navodi da je važno neprekidno isticati vrednosti osnovnih principa slobode medija, jer medijski radnici izveštavaju o svim pojavama i dešavanjima u društvu zbog čega je njihova uloga od velikog značaja.
U saopštenju se ističe da je novinarstvo prvenstveno lojalno građanima, te da su novinari obavezni da govore istinu i da pruže građanima pouzdane i proverene informacije.
Navodi se i da je sloboda medija, kao jedan od načina izražavanja javnog mišljenja, jedno od osnovnih ljudskih prava, koje ostaje neotuđivo i ključno za razvoj demokratije.
Ministarstvo je najoštrije osudilo pretnje, pritiske i ugrožavanja bezbednosti novinara i medijskih radnika, uz ocenu da je nedopustivu zastrašivanje predstavnika medija i njihovih porodica zbog činjenice da obavljaju svoj posao.
Navodi se i da je potrebno odati posebnu počast svim novinarima u Srbiji i svetu koji su žrtvovali i žrtvuju svoje živote, slobodu ili ličnu dobrobit tražeći istinu i pravdu.
Ovaj dan ujedno predstavlja i priliku da se potvrdi snažna posvećenost Srbije da unapređuje razvoj pozitivnog medijskog okruženja i ohrabruje razvojne inicijative svih zainteresovanih aktera u cilju unapređenja slobode izražavanja i medija, kaže se u saopštenju Ministarstva kulture i informisanja.
Pašalić: Obezbediti uslove novinarima za nesmetano bavljenje profesijom
Slobodni mediji i slobodna medijska reč temelj su demokratije i osnova jakih institucija, a demokratsko društvo nezamislivo je bez slobodnih i odgovornih medija, poručio je povodom 3. maja, Svetskog dana slobode medija, Zaštitnik građana Zoran Pašalić.
Obaveza države je, kako je istakao, da zaposlenima u medijima obezbedi uslove za nesmetano bavljenje novinarskom profesijom i pozvao sve učesnike u javnom životu da se uzdrže od pritisaka i uticaja na rad medija.
Decenijama urušavan materijalni položaj novinara, obeležen nepovoljnim ugovorima, neredovnim i malim platama, dodatno je oslabljen serijom čestih napada na medije. Govor mržnje, kojem gotovo svakodnevno svedočimo, doprinosi stvaranju takve društvene atmosfere koja lako eskalira u direktne fizičke napade na novinare, navodi Zaštitnik.
On je naglasio da se ponovo aktuelizuje pitanje bezbednosti novinara, da se najdrastičniji primer napada na novinare dogodio u decembru prošle godine, kao i niz pretnji koje su u prethodnom periodu upućene na adrese više redakcija i medijskih udruženja.
Uprkos takvom stanju u oblasti slobode medija, tačna i jedinstvena evidencija napada na novinare ne postoji, te se podaci različitih medijskih udruženja, kao i nadležnih državnih organa, razlikuju, rekao Pašalić.
Smatra da bi jedinstvena evidencija i preciznije definisanje pojmova, koji se odnose na napade i pritiske na novinare, u značajnoj meri doprineli poboljšavanju njihovog položaja.
Pašalić je predložio da se po ugledu na platformu Saveta Evrope, u Srbiji uspostavi jedinstvena medijska platforma koja bi registrovala sve napade na novinare i obezbedila tačnu evidenciju, precizno praćenje napada na novinare, kao i reagovanje nadležnih državnih organa.