Mihajlović: Srbija primer dobre prakse u svetu po rodnoj ravnopravnosti
Srbija je primer dobre prakse u svetu po evaluaciji Akcionog plana za rodnu ravnopravnost, izjavila je predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
BEOGRAD: Srbija je primer dobre prakse u svetu po evaluaciji Akcionog plana za rodnu ravnopravnost, izjavila je danas potpredsednica vlade i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović.
Srbija je jedna od četiri zemlje u svetu koje su prepoznate kao primeri dobre prakse kada je u pitanju praćenje sprovođenja i analiza uticaja primene Nacionalne stategije za rodnu ravnopravnost i pratećeg akcionog plana 2016-2020. za žene i devojčice, čiju je realizaciju podržalo Koordinaciono telo za rodnu ravnopravnost, saopšteno je iz kabineta Zorane Mihajlović.
"Nema strateških dokumenata niti dobrih rezultata ako nemamo konkretne planove aktivnosti kojima ćemo definisane ciljeve ostvariti. Srbija kontinuirano ostvaruje napredak u rodnoj ravnopravnosti, o čemu nam svedoči i poslednji Indeks rodne ravnopravnosti po kojem smo za manje do tri godine značajno napredovali", navela je ona.
Kaže da joj je drago da su naši napori i sada prepoznati na svetskom nivou.
"Jer, samo uz procene i analize svega što radimo možemo biti sigurni da li je to što radimo dobro, a šta treba da popravimo. Zato smo i preuzeli rukovodeću ulogu i odgovornost za sprovođenje ove analize”, rekla je Mihajlović.
On je istakla da su dobra koordinacija i multisektorski pristup ocenjeni kao pozitivni, dok bi još trebalo da se radi na jačanju koordinacije na lokalnom nivou i finansiranju rodnih politika.
"Posebno nas raduje što je u analizi prepoznat multisektorski, koordinirani pristup kojim rukovodi Koordinaciono telo. Srbija je u međuvremenu uvela i rodno odgovorno budžetiranje, po čemu smo takođe prepoznati u svetu, kao i Zakon o planskom sistemu, koji onemogućava da se u akcionom dokumentu planira bilo koja aktivnost bez obezbeđenih finansijskih sredstava".
Mihajlović je uverena da ćemo uz političku posvećenost i odličnu saradnju sa međunarodnim partnerima, kao što je i UN Women u Srbiji, nastaviti da ostvarujemo dobre rezultate u rodnoj ravnopravnosti.
Nezavisna evaluatorske služba Ujedinjenih nacija (UN Women''s Independent-Evaluation and Audit Services) označila je Srbiju, Nepal, Jordan i Kolumbiju kao dobre primere rodno odgovornih evaluacija, i istakla koliko je važno da se evaluacije nacionalnih dokumenata sprovode i da budu vođene od strane države.
UN Women definiše rodno odgovorne evaluacije kao sistemske i nepristrasne procene zasnovane na verodostojnim informacijama koliko su određene mere uticale na unapređenje rodne ravnopravnosti i položaja žena.