In Memoriam: Dr Novak Vukoje
NOVI SAD: Mesec dana srpska medicina je bez dr Novaka Vukoja, koji je preminuo od posledica koronavirusa.
Ne štedeći sopstveni život, poziv lekara humaniste obavlljao je časno i hrabro, i na kraju, pozivu i život dao.
Dr Novak Vukoje rođen je 1947. godine u Sečnju. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, Srednju medicinsku u Zrenjaninu. Studije medicine završava 1972. godine u Sarajevu. Za odličan uspeh na studijama dobio je zlatnu značku, najviše priznanje za jednog studenta. Posle završenih studija radio je kao lekar i direktor Doma zdravlja u Kalinoviku, a specijalizaciju iz otorinolaringologije završava u Sarajevu, 1978. godine. Magistar medicinskih nauka postaje 1980, a zvanje primarijusa dobija 1990. U Vojnoj bolnici u Sarajevu radi do marta 1992. godine, kada odlazi na VMA radi usavršavanja, a potom po potrebi službe postavlja se za načelnika ORL odseka Vojne bolnice u Novom Sadu. Tokom rada u Vojnoj bolnici Novi Sad, bio je aktivan u Srpskom lekarskom društvu, lekarskoj komori Srbije i brojnim stručnim sekcijama. Od 2008. član je Srpske i Ruske akademije inovativnih nauka. Od 2017. godine i Evropske akademije nauka, a od 2018. god. i Američke akademije za radiohirurgiju.
Posebno su zapaženi Novakovi radovi na polju hrkanja i noćnog gušenja. Na Međunarodnom salonu inovacija u Moskvi 2008. godine za veliki doprinos inovaciji u medicini i hirurgiji dobio je zlatnu medalju. Sa suprugom Anđelijom ima dve ćerke i sina, i petoro unučadi.
Kao uzor generacije i vanserijska ličnost širokih interesovanja, usavršavao se na više klinika širom Evrope i Amerike. Napisao je monografiju i tri knjige koje se bave problemom bučnog spavanja i noćnog gušenja. Publikovao je preko 60 stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima. Svojom novom operativnom metodom iz oblasti ORL postaje postaje poznat širom sveta u medicinskim krugovima. Mnogobrojni naučni i stručni radovi iz oblasti ORL medicine i popularni tekstovi pisani su razumljivim jezikom, do detalja razrađujući problematiku.