Lončar: Broj zaraženih zdravstvenih radnika kao u svetu
BEOGRAD: Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je danas da je u Srbiji trenutno 557 zdravsvenih radnika zaraženo korona virusom što je 11,43 odsto od ukupnog broja zarazenih.
On je na konferenciji za novinare rekao da je to procenat koji je otprilike zabelžen u svim zemljama.
Objasnio je i da se sa tim brojem računalo i da može da se podnese i nadoknadi odsustvo zaraženih da bi sistem mogao da funkcionise.
Zlatibor Lončar je najavio da će verovatno odmah posle Uskrsa biti dozvoljeno starijima od 65 godina da izlaze tokom policijskog časa kako bi prošetali na pola sata.
Upitan kako će biti izvedeno to što je predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio da će stariji od 65 godina moći da izlaze tri ptua sedmično, ministar je rekao da možda budu neke manje izmene, ali da je zamisao da oni mogu da izađu ispred svojih kuća, na 300 do 400 metara kako bi prošetali na pola sata i to da budu bez kontkata sa bilo kim drugim.
"To bi bilo u vremenu kada ostali ne mogu da izlaze, odnosno za vreme poclijskog časa, kako ne bi slučajno došli u kontakt sa nekim. To je naša radna verzija o kojoj ćemo još razgovarati, to bi bilo odmah posle Uskrsa", rekao je Lončar.
Zahvalio je ljudima koji su stari preko 65 godina što se striktno pridržavaju svih pravila i dodao da razume da njihovo strpljenje ima granicu.
Kaže da država posebno misli na njih i traži najbolji način da im pomogne i da im obezbedi da provedu određeno vreme napolju, ali tako da budu bezbedni.
Zlatibor Lončar rekao je danas da će u domovima za stare ubuduće smene zaposlenih biti na 15 dana.
"Slali smo preporuke, a sada će morati da se organizuju tako da smene onih kojih rade budu na 15 dana, jer je to jedino što moze da zaštiti osobe u domu i one koji rade, uz pridrzavanje svih mera i zaštitnu opremu", rekao je Lončar na konferenciji za novinare.
Tako se smanjuju kontakti i zaposlenih i štićenika.
On je zamolio sve koji drže domove da se pridrzavaju ovoga, jer će se kontrolisati strogo, kako bi se spasli zivoti tih ljudi.
Zlatibor Lončar izjavio je da će biti napravljena analiza šta se dogodilo u Gerontološkom centru Niš, kako je korona virus ušao u tu ustanovu i poručio da će odgovarati svako ko nije poštovao mere.
Odgovarajući na pitanje novinara kada će biti utvđeno šta se dogodilo i ko je nadležan da to utvrdi, Lončar je rekao da je to Zavod za javno zdravlje na toj teritoriji, ali da su došle i dodatne ekipe kako bi se napravila analiza šta se tamo dogodilo.
Takođe, oni će odrediti i mere koje će se dalje sprovoditi, kako bi se zaustavio pobećan broj obolelih od korona virusa u toj ustanovi.
"Svako za koga se utvrdi da nije ispoštovao mere odgovaraće i biće procesuiran, u to nema nikakve sumnje", poručio je Lončar.
„Odgovaraće svako za koga se utvrdi odgovornost da nije poštovao propisane mere“, poručio je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar upitan hoće li i na koji način odgovarati načelnici klinika u koje je masovno ušla zaraza, poput Dedinja i bolnice u Ćupriji, kao što je uhapšen upravnik Gerontološkog centra u Nišu.
Lončar je, na konferenciji za štampu, kazao da građani moraju da znaju da te istrage ne bi mogle da rade da su se vlasti u ovoj situaciji skoncentrisale na istragu onoga što se u njima dogodilo.
„Opredelili smo se za drugi način, a taj način je da u najkraćem roku osposobimo ustanovu sa postojećim kadrom da pomognemo pacijentima, lečimo i spasavamo ljudske živote, da istestiramo sve za koje je neophodno, sprovedemo dezinfekciju prostora, i izvršimo preraspodelu postojećih lekara, kao I da ih dovedemo sa drugih mesta, kako bi mogla da se ukaže pomoć prvenstveno hitnim slučajevima”, rekao je on.
Podsetio je da su to obično bolnice zadužene u ovo doba za zbrinjavanje hitnih slučajeva.
“To ne znači da se neće ispitati šta se desilo i kako“, podvukao je Lončar.
Istakao je da država insistira da bolnice koriste sva zaštitna sredstva, bez opuštanja, i da poštuju sva pravila.
Zlatibor Lončar rekao je danas da u Požarevcu ima 19 pozitivnih osoba na korona virus, što ne znaci da ih za sat ili dva neće biti i više.
On je na konferenciji za novinare rekao da se medicinski radnici i službe u tim novim žarištima, kao sto su Požarevac ili Ćuprija, pripremaju za više zaraženih i da će se tako i ponašati.
Apelovao je na građane ovih mesta da budu posebno oprezni, jer je u tim mestima povećana koncentracija virusa i mogu lakše da se zaraze i obole.
Zato treba posebno tamo da se izbegavaju svi kontakti.
Kada je u pitanju situacija u Nišu, kaže da je već određen tim koji preduzima sve mere koje su neophodne da bi se sitiuacija stavila pod kontrolu.
Nadam se da ćemo uspeti ali samo uz pomoć građana, istakao je ministar.
Zlatibor Lončar izjavio je da se sva bolovanja, koja su otvorena pre vanrednog stanja, nastavljaju i svakome ko je do tada bio na bolovanju biće omogućeno da ostane i dalje.
"Stav je da se sva bolovanja, pre uvođenja vanrednog stanja, nastavljaju. Nećemo praviti razliku i svakom, ko je bio do tada na bolovanju, mi ćemo omogućiti da nastavi dalje", rekao je Lončar na novinarsko pitanje šta da rade majke koje ne mogu da produže porodiljsko, jer se "sva bolovanja do kraja vanrednog stanja produžavaju bez komisije, osim bolovanja zbog nege deteta".
Na pitanje da li će i u kojim terminima roditelji sa bebama moći da izađu u šetnju, ako bude produžen policijski čas, Lončar je rekao da će se za to pitanje naći najbolje rešenje.
"To ćemo izneti na sledećem Kriznom štabu. Šta struka kaže, naći ćemo najbolje rešenje, a da ne ugrozi nikoga", rekao je Lončar.
Zlatibor Lončar izjavio je danas da je testirano troje zaposlenih u fabrici "Leoni" u Prokuplju, da je dvoje od njih negativno na korona virus, a za jednog se čeka rezultat.
On je to rekao na konferenciji u Palati Srbija, odgovarajući na pitanje da li je tačno da je među zaposlenima u toj fabrici registrovan veliki broj obolelih i ako jeste, šta se preduzima tim povodom.
“Situacija se prati iz dana u dan i blagovremeno ćemo vas obaveštavati ako bude bilo kakvih promena vezano za ''Leoni''”, rekao je Lončar.
Zlatibor Lončar izjavio je danas da nije realno da se vakcina protiv novog korona virusa napravi pre sledeće godine.
“Mislim da nije realno da se vakcina napravi pre sledeće godine ako znamo kako sve mora da se ispita ta vakcina da bi bila u upotrebi”, rekao je Lončar na konferenciji u Palati Srbija, na konstataciju novinara da se poslednjih dana u stranim medijima sve više govori da bi vakcina protiv Kovid 19 mogla biti spremna već u septembru.
Lončar je rekao da to lepo zvuči, ali da nije realno i dodao:
“Ali, kada god da dođe, dobro će doći”.
Medije je interesovalo i koliko su ozbiljne priče da se u Rusiji i Francuskoj daleko odmaklo u ispitivanju lekova koji navodno daju sjajne rezultate na probnim testiranjima.
Direktor Infektivne klinike Kliničkog centra Srbije Goran Stevanović je rekao da se, ne samo u Rusiji i Francuskoj , već i u mnogim drugim zemljama kao što su Kina i Japan, koriste novosintetisani molekuli u eksperimentalnim protokolima, koji se stručno zovu kliničke studije.
Te kliničke studije, dodao je, imaju za cilj da dokažu da li lekovi uopšte imaju bilo kakvu efikasnost u različitim fazama.
“Neki od tih lekova daju obećavajuće rezultate, odnosno pokazuju mogućnost da budu potencijalni lekovi”, rekao je Stevanović.
Kako je dodao, u ovom trenutku na svetskom tržištu i među tim preparatima ne postoji nijedan preparat za koji je apsolutno dokazano da je sigurno i pozudno efikasan u lečenju Kovid 19.
“Postoji veliki broj lekova koji su fazi ispitivanja, ceo svet se trudi da sintetiše i nađe nove lekove, ali još uvek jedina metoda koju imamo, koja je apsolutno sigurna i pouzdana u sprečavanju ove bolesti, jeste sprečavanje njenog širenja”, rekao je Stevanović.
Zlatibor Lončar izjavio je danas da privremena bolnica u Šapcu ne može da počne sa radom, jer tamo nema infektologa na raspolaganju.
"Osnovni razlog da bi radila neka privremena bolnica, je da imamo infektologa koji bi tu radio. Trenutno nemamo infektologa na raspolaganju za to i to je razlog", rekao je Lončar.
On je tako odgovorio na pitanje zašto Štab za vanredne situacije Šapca još uvek nije dobio odgovor premijerke i ministra na zahtev da u tom gradu počne da radi privremena bolica za smeštaj osoba sa lakšim oblikom zaraze Kovidom 19.
Lončar takođe tvrdi da je reč isključivo o stručnim, a ne političkim razlozima.
"Molim sve da znaju da sve pažljivo razmatramo, i da ne pretvaraju stručna pitanja i ono što može da ugrozi nekoga, ne prebacuju na neko drugo polje, posebno ne na političko", rekao je Lončar.
„Nastavićemo da nabavljamo medicinsku opremu onako kako mislimo da je najbrže i najbolje i kako bi je imali svi zdravstveni radnici i oni kojima je potrebno, a poznato je kakva je situacija na svetskom tržištu“, rekao je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
On je tako odgovorio na pitanje CINS-a na koji način RFZO nabavlja opremu budući da nema javnih nabavki.
"Nabavljamo na najbolji i najbrži nacin, da bi zaštitili medicinske radnike i sve druge i da ne bi imali posledice. To je način koji spasava zdravlje ljudi, ljudske zivote", istakao je Lončar.
On je dodao da će sve uraditi da i onima koji postavljaju to pitanje tom opremom pognu kako bi ostali živi i zdravi, i da sutra, kako je rekao, "mogu da sude o tome sta smo i kako nabavljali".
Lončar je takođe pozdravio građane Srbije i pozvao ih da izdrže još malo, da ne gube duh i nadu, i da znaju da će sve proći.
"Navikli smo da nas ništa ne zaobiđe, ali moramo izaći jači i bolji, imaćemo vremena da razmisljamo sta ćemo i kako ćemo", rekao je Lončar.
Zahvalio je na strpljenju i razumevanju i poručio da svi treba da se pridržavaju mera i sačuvaju pozitivni duh.
Zlatibor Lončar izjavio je danas da se niškoj hali Čair, kao i u svim drugim privremenim bolnicama, gde se smeštaju oni sa blagim simptomima, ljudi testiraju po utvrđenim procedurama stučnjaka, a ne onda kada bi pacijenti to želeli.
Pitanje novinara bilo je u vezi informacije koju su dobili da je u hali Čair dvoje pacijenata započelo štrajk glađu, tražeći da se testairaju svi koji su na to stekli pravo, kao i da su drugi pacijenti nezadovoljni, jer nisu testirani kada je to, kako tvrde, trebalo i da se kasni sa testiranjem u Čairu.
Lončar kaže da postoje lekarske ekipe koje su za njih zadužene i najmerodavnije da kažu kada će se neko testirati.
"To ne odlučuje sam pacijenat, postoji tačno određeni faktori koji se gledaju i ko se i kada testira. Mi trenutno radimo više od 2.000 testova dnevno i nema nikakvih problema da se svi testiraju. Nama je upravo cilj da se kontrolono testiraju svi koji su u tim objektima kako bi bili što pre van bolnica ako su zdravi".
Lončar je zamolio te pacijente za odgovornost i strpljenje i istakao da mora da se uradi sve što nalaže struka.
"Na te ucene i štrajkove u ovoj situaciji ne možemo da reagujemo, kao što bi možda reagovali u nekoj drugoj situaciji. Držaćemo se samo struke i pravila koja važe", naveo je Lončar.
Direktor Infektivne klinike u KC Srbije Goran Stevanović je rekao da su komplikacije kod ove bolesti moguće i najčešće između 10. i 14. dana od početka simptoma.
Tako da kod svih osoba za koje se utvrdi da su pozitivne, prvo testiranje se sprovodi nakon 14. dana, objasnio je on.
"Ako je prvi test negavitan, sledeće testiranje se sprovodi u narednih 24 do 48 sati. U slučaju da je prvi test bio pozitivan, u narednih pet dana će se ponoviti sledeći test. Tako da tek kada imamo prvi negativan test, pristupa se ubrzanom testiranju od 24 do 48 sati".
Kod pacijenata koji su bili lečeni bolnički zbog upale pluća i slično u zavisnosti od kliničce slike i boravka u bolnici, a zatim se leče u privremenim bolnicama, i vreme kada će se ponoviti testiranje za negativan test može da bude od nekoliko dana do desetak dana, u zavisnosti od otpusta, što se jasno definiše u otpusnoj listi, naveo je Stevanović.
Kaže da je cilj da lekari budu sigurni da će testiranje obaviti kada prestane opasnost i po samog pacijenta da ne nastanu koplikacija, a to je po prolasku 14 dana od početka simptoma, za najveći broj bolesnika.
Kod pacijenata sa teškom kliničkom slikom to može potrajati i više nedelja, dodao je on.
Zlatibor Lončar izjavio je danas da je za ukidanje mera važno da broj novoobolelih počne da pada, da pada dve nedelje, i da padne ispod pet procenata.
"Da broj novoobolelih krene da pada, da dve nedelje taj broj opada i da padne ispod pet odsto, da bismo mogli da kažemo da imamo rezultat i da imamo ono što želimo", rekao je Lončar na pres konferenciji na pitanje koliko inficiranih na dnevnom nivou bi trebalo da imamo da bismo konstatovali da smo pobedili Kovid 19.
Kako je rekao, do tada moramo da budemo maksimalno koncetrisani, da se sprovode mere, od kojih je osnovna - da nema kontakata.
"To je jedina stvar koja može dati rezultat", naglasio je Lončar.
On je dodao da epidemija virusa korona nije samo stvar Srbije, već, u najmanju ruku, cele Evrope, te da je zato potrebno da se udruže sve zemlje.
"Bolje bi bilo da smo seli svi zajedno i doneli mere za celu Evropu, izbegli bismo dileme. Ali, nadam se da će neko iz ovog primera izvudhi pouku u budućnosti, da će imati to na umu i da će imati snage i vizije da udruži sve kapacitete da na zajednički, solidaran i odgovoran način rešava probleme", rekao je Lončar.
Ovog puta, dodao je, prepušteni smo sami sebi, ali svakako pratimo šta se dešava u drugim zemaljam, a na osnovu rezultata na dnevnom nivou i po preporukama struke donosiće se dalje mere.
"Čujemo sve koji nam daju savete i gledamo da ih sve dobronamerno analziramo, prilagodimo i primenimo kod nas. Pošto smo ostavljeni sami sebi moraćemo da radimo ono što je nabolje za naše ljude i za naš mentalitet, da bismo dobili najbolje rezultate", rekao je Lončar.