Lekari ne vide ništa sporno davanju poklona
NOVI SAD: Novi zakon o zdravstvenoj zaštiti koji je stupio na snagu ovog meseca, regulisao je, između ostalog, i “iskazivanje zahvalnosti” lekaru, odnosno ozakonjeno je davanje poklona.
Javnost je ovaj član zakona u velikoj meri doživela kao svojevrsno ozakonjenje korupcije, ali u Lekarskoj komori Srbije kažu da je ova odredba u sladu sa zakonodavstvom Evropske unije, te da ne predstavlja legalizovanje korupcije i naglašavaju da se njome ne poručuje pacijentima da su pokloni obavezni. Krajnji cilj ove zakonske odredbe je, kako ističu u Lekarskoj komori, da se zakonom uredi običaj donošenja različitih vrsta poklona u znak zahvalnosti, koji je u našem narodu veoma prisutan. Zato smatraju da je uvođenje transparentnosti u taj odnos korisno i za lekare i za pacijente.
U odeljku zakona koji se odnosi na sukob interesa, u stavu pet člana 234, kaže se da zdravstveni radnik i zdravstveni saradnik u ustanovi u javnoj svojini, kao i članovi njihovih užih porodica, “ne smeju da traže, niti prime novac, poklon, uslugu ili bilo kakvu drugu korist za sebe, članove svoje uže porodice ili fizička i pravna lica koja se opravdano mogu smatrati interesno povezanim, a koji mogu uticati na nepristrasnost ili profesionalno obavljanje dužnosti, odnosno koji se mogu smatrati nagradom u vezi sa vršenjem dužnosti i obavljanjem zdravstvene delatnosti”.
- Izuzetno od stava 5. ovog člana, iskazivanje zahvalnosti u vidu poklona manje vrednosti, odnosno reklamnog materijala i uzoraka, koji nije izražen u novcu ili hartijama od vrednosti i čija pojedinačna vrednost ne prelazi 5 odsto, a ukupna vrednost ne prelazi iznos jedne prosečne mesečne plate bez poreza i doprinosa u Republici Srbiji, ne smatra se korupcijom, sukobom interesa, odnosno privatnim interesom, u skladu sa zakonom - navodi se u Zakonu.
Direktor Lekarske komore Srbije dr Milan Dinić kaže za „Dnevnik” kako Lekarska komora Srbije ne smatra da se pomenutom odredbom Zakona o zdravstvenoj zaštiti legalizuje korupcija, niti da se pacijentima time otvoreno ukazuje da su takvi pokloni poželjni.
- Odredbe iz Zakona o zdravstvenoj zaštiti koje se odnose na poklone manje vrednosti zdravstvenim radnicima, imaju, kako je saopštilo i Ministarstvo zdravlja, odobrenje Agencije za borbu protiv korupcije - kaže dr Drinić.
- Ministar zdravlja će u narednih 18 meseci doneti podzakonska akta koja će bliže urediti sprovođenje Zakona o zdravstvenoj zaštiti, pa sigurno i praktičnu primenu ovog člana. Lekarska komora Srbije ponudiće pomoć za sprovođenje ovog člana zakona sa željom suzbijanja korupcije u zdravstvu i vraćanja ugleda lekarskoj profesiji - napomenuo je direktor Lekarske komore Srbije dr Milan Drinić.
Prema njegovim rečima, ova odredba usklađena je i sa sličnom odredbom iz Zakona o zaposlenima u javnim službama i u skladu je sa zakonodavstvom Evropske unije, gde je takođe regulisana oblast poklona javnim službenicima, pa samim tim i zdravstvenim radnicima. Njen krajnji cilj je da se ta oblast, običaj donošenja različitih vrsta poklona u znak zahvalnosti koji je u našem narodu veoma prisutan, uredi zakonom.
Dr Drinić navodi da su lekari su u svom radu obavezani Hipokratovom zakletvom, ali napominje i da etički kodeks Lekarske komore Srbije kaže da “izuzev redovne nagrade za rad lekara u obliku plate, honorara ili drugih ličnih primanja, kao i zadovoljstva da je pomogao pacijentu, pribavljanje druge materijalne i nematerijalne koristi od rada lekara nije u skladu sa etičkim standardima”.
- Lekarska komora Srbije zato smatra da je uređivanje te oblasti bilo potrebno, jer sve dok običaj iskazivanja zahvalnosti poklonima ne počne da jenjava u našem društvu, lekari će, kao i mnogi drugi državni službenici, i dalje dolaziti na loš glas u javnosti upravo zbog poklona koje im građani, po pravilu, samoinicijativno donose. Zato smatramo da je uvođenje transparentnosti u taj odnos korisno i za lekare i za pacijente - naglašava dr Drinić.
LJ. Petrović