Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Kuburović: Bez ustavnih prepreka za uvođenje doživotne robije

22.11.2017. 11:41 11:44
Piše:
Izvor: Nela Kuburović, foto: Tanjug (Z. Žestić)

BEOGRAD: Ne postoji nijedna ustavna prepreka da se u naše krivično zakonodavstvo uvede kazna doživotnog zatvora, ali prethodno je potrebno odgovoriti na jedan broj pitanja koja se nameću, kaže ministarka pravde Nela Kuburović.

Ministarstvo pravde pomno je slušalo sve i zaključeno je da nije moguće dati konačni sud, jer je stručna javnost po tom pitanju prilično podeljena, ističe ona.

Kako je navela na okruglom stolu o uvođenju doživotne kazne, potrebno je odgovoriti na pitanje da li je postojeće stanje adekvatno i šta će tačno značiti za našpenološki sistem zamena postojeće kazne zatvora od 30-40 godina za doživotni zatvor, koliko je komplikovano uvođenje doživotnog zatvora sa normativnog stanovišta.

Takođe, tu je i pitanje koji svi propisi treba da se promene i koliko brzo je moguće izvesti sve ove sveobuhvatne izmene i koliko dugo je potrebno pripremiti pravosudni sistem i sistem izvršenja krivičnih sankcija za uvođenje ovakve kazne.

Prilikom uvođenja kazne doživotnog zatvora, kaže Kuburović, naročito se postavlja pitanje prava na uslovni otpust, kao primene jednog opšteg instituta krivičnog prava, te da ima najrazličitijih predloga koji se odnose na uslovni otpust, od toga da ga kod doživotnog zatvora nema, pa do stava da se posle proteka određenog vremenskog perioda provedenog na izdržavanju kazne zatvora, automatski preispituje ispunjenost uslova za otpuštanje osuđenog. 

Kod naše najteže kazne zatvora, ističe Kuburović, ukoliko je neko osuđen na 40 godina zatvora, uslovni otpust se može tražiti nakon odsluženih 26,5 godina zatvora, a kod doživotnog zatvora uglavnom je standard da se uslovni otpust može tražiti posle odsluženih 25 godina zatvora, pa se sa tog stanovišta postavlja pitanje koja je kazna teža, doživotni zatvor ili zatvor od 40 godina.

Svakako da je ovo pitanje uzburkalo stručnu javnost, navelo je na razmišljanja, razgovore, polemike i po prirodi stvari otvorilo i mnoga druga pitanja. Ministarstvo je pomno slušalo i zaključeno je da nije moguće dati konačni sud, jer je stručna javnost po ovom pitanju prilično podeljena, naglasila je Kuburović.

Kaznena politika sudova za izvršena teška krivična dela je stroga, smatra ona i kaže da se teški zločini kažnjavaju najtežom kaznom iz našeg Krivičnog zakonika - a to je kazna od 30 do 40 godina zatvora.

U našoj zemlji je moguće da predlog za donošenje nekog zakonskog propisa podnese narodni poslanik.

Fondacija Jurić smatrala je da kazna zatvora od 30 do 40 godina nije adekvatna kazna za najgore zločince. Smatraju da takve ljude sud može osuditi samo na kaznu apsolutnog lišenja prava na slobodu, na doživotni život iza rešetaka.

Prema njenim rečima, u svojoj nameri da se demokratskim sredstvima izbore da njihovo mišljenje postane zakon u Srbiji, iskoristili su svoje pravo da prikupe potpise od građana u svrhu predlaganja promene Krivičnog zakonika i ta njihova inicijativa, sa više od 150.000 potpisa, daleko je premašila potreban broj od 30.000 građana koji podržavaju predloženu izmenu zakona.

Možemo slobodno da kažemo da fondacija Jurić nije pokrenula pitanje izmene Krivičnog zakonika, već i jedno, po svojoj prirodi referendumsko pitanje koje glasi: Da li ste za uvođenje doživotnog zatvora u sistem kazni u Republici Srbiji, rekla je ministarka.

Za Ministarstvo pravde, kako kaže, to je veoma kompleksno pitanje, koje zadire u kriminalnu politiku, etiku, poznavanje uporednog prava i sveopštu brigu i za teorijsku ispravnost Krivičnog zakonika. 

Doživotni zatvor nije samo zatvor, doživotni zatvor je i poruka zločincima da je jedina adekvatna kazna za najteže zločince život iza rešetaka. Doživotni zatvor predstavlja i jasnu granicu između opšteg maksimuma - 20 godina i poruke najteže kazne, rekla je Kuburović.

Autor:
Pošaljite komentar
Za monstrume doživotna robija, kad već nema smrtne kazne

Za monstrume doživotna robija, kad već nema smrtne kazne

02.11.2017. 08:06 08:24
Fondacija Tijana Jurić predala parlamentu potpise građana

Fondacija Tijana Jurić predala parlamentu potpise građana

09.11.2017. 14:42 14:44