Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Korisnici socijalne pomoći po detetu dobijaju više od 4.000

20.10.2016. 12:19 09:06
Piše:

- Korisnici socijalne pomoći za svako dete dobijaju više od 4.000 dinara, što je iznos koji se dobije sabiranjem iznosa dečjeg dodatka i iznosa koji proizilazi iz toga

da porodica prima novčanu socijalnu pomoć - izjavio je danas ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin.

"Kada ste u porodici korisnika novčane socijalne pomoći, po detetu se dobija 2.400 dinara. Tu treba uračunati dečiji dodatak, koji se isplaćuje porodici koja uzima novčanu socijalnu pomoć i koji iznosi 2.646 dinara. Saberite te dve brojke, to je više od 4.000 dinara", rekao je Vulin za Pink.

Kaže da jedan dnevni list pokušava da pokaže da je premijer Vučić pogrešio kada je rekao da se po detetu dobije oko 4.000 dinara.

"Nisu uračunali dečji dodatak. Egzaktno sam vam pokazao da je premijer bio u pravu kada je rekao da po detetu dobijate 4.000 dinara. Da, kada saberete dečji dodatak i vaše pravo koje proizilazi iz toga da ste u porodici koja prima novčanu socijalnu pomoć to je više od 4.000. To je više nego što je predsednik vlade rekao", rekao je ministar.

Premijer je, smatra Vulin, bio vrlo jasan i rekao je koliko se odvaja za socijalu, a to je 143 milijarde dinara, što je ukupan budžet Ministarstva i to je, naglašava, procentualno više nego u bilo kojoj drugoj zemlji.

"Mi smo siromašna zemlja, mi za naše pojmove izdvajamo veliku količinu novca. Oni pokušavaju da pokažu kako je tu pogrešio, zato što je to ukupan budžet ministarstva, pa su tu i plate socijalnih radnika, materijalni troškovi. Tačno. Kako vi mislite da sprovodite socijalnu politiku bez plata zaposlenih u socijalnoj zaštiti?", zapitao je ministar.

Kaže da, ako postoji više primalaca novčane socijalne pomoći, hoće li biti potreban neko da radi sa njima, da li su potrebne plate, te da ne može da se vodi socijala ako se ne daju i plate zaposlenima.

Objašnjava da postoji socijalna politika, a postoje i mere populacione politike, koje pomažu porodicu i decu, a da je socijalna politika na prvom mestu novčana socijalna pomoć.

"Tu je posebna novčana pomoć, kada negujete dete duže od 15 godina, koje je teško ometeno u razvoju, za to se daje posebna nadoknada, imate nadoknadu za tuđu negu i pomoć, kada niste u stanju da se brinete o sebi na bilo koji način, pa morate da uposlite nekoga, imate kao posebnu meru smeštaj u naše institucije, kada vas pošaljemo u neki dom o trošku državu i postoji smeštanje u porodični smeštaj - hraniteljske porodice", naveo je Vulin.

Kaže da su to mere socijalne politike, a pored toga, sada postoje posebne mere porodične i dečje zaštite, u vidu dečjeg dodatka, porodiljske nadoknade i roditeljskog dodatka.

"Tih osam prava mi računamo u taj novac, predsednik vlade je bio savršeno tačan, 120.000 ljudi u Srbiji prima novčanu socijalnu pomoć, oni su nosioci prava. Ono što je rekao, a što se izvrće - po detetu dobijete 4.000 dinara, a kažu da to nije tačno. Kada ste u porodici korisnika novčane socijalne pomoći, po detetu se dobija 2.400 dinara", pojasnio je Vulin.

Toj sumi treba dodati i dečiji dodatak, na koji ima pravo porodica koja uzima novčanu socijalnu pomoć i to je onda još 2.646 dinara. Kada se saberu te dve brojke, to je više od 4.000 dinara.

"Za korisnike novčane socijalne pomoći odvaja se 7.840 dinara, i oni su nosioci prava, a svaki punoletni odrasli član porodice dobija takođe 3.945 dinara, eto to je jedino greška, nije 4.000 dinara, nego 3.945, izvinjavam se zbog toga", rekao je ministar.

Ali, kako je poručio, to uopšte nije tema, ili ne bi trebalo dabude,  već bi svi trebalo da se bavimo time kako da se popravi položaj onima kojima je teško i koji primaju novčanu socijalnu pomoć i kako da im se obezbedi da se radno aktiviraju.

(Tanjug)

 

Autor:
Pošaljite komentar