Kon: Nikada ništa nije prikrivano od podataka
BEOGRAD: Nikada ništa nije prikrivano od podataka po pitanju virusa korona, sve što je objavljivano bilo je ono što je dostupno, izjavio je danas epidemiolog dr Predrag Kon.
"Što se tiče podataka koji se ovde saopštavaju, oni se dobijaju iz Batuta i to su merodavni podaci. Nemam šta da dodam. Bitno je naglasiti da nikada nije ništa prikrivano od podataka, posebno zbog toga što se spekuliše u javnosti za potpuno odvojene načine praćenje", rekao je Kon na pres konferenciji.
Kon je izjavio danas da je podatke o broju preminulih od Kovida-19 u Beogradu izneo na osnovu mortalitetne statistike i da je reč samo o proceni koja nije apsolutna pouzdana zbog čega je, kako je naglasio, potrebno uraditi reviziju za svaku smrt od početka epidemije.
Kon je na pres konferenciji Kriznog štaba naveo da sve što je o tome rekao “ne izlazi iz okvira onoga što je rekao i ministar Zlatibor Lončar”.
“Shvatanje ministra da to nije tačno, na to ne mogu ništa da kažem jer se radi samo o procenama, zato su i potrebne revizije, to je suština svega”, rekao je Kon na komentar novinara da je njegova izjava da je trostruko veći broj preminulih od Kovida-19 oprečna sa navodima ministra Lončara.
Kon je rekao da je procenu izneo na osnovu mortalitetne statistike što znači
da je upoređivao broj smrtnih slučajeva u periodu od marta do juna sa, kako kaže, “ukupnom smrtnošću ranije”.
“Tu se javlja taj broj koji je veći od onoga što je u aktuelnoj situaciji i realnom vremenu. Taj broj se razlikuje, to znači da je vrlo moguće da je bilo znatno više smrti”, rekao je Kon.
Naglasio da se nešto što je samo procena ni u kom slučaju ne može odnositi i primenjivati za celu Srbiju.
Kon je kazao da je informatički sistem pominjao u kontekstu toga da u ovom trenutku od njega mnogo toga zavisi zbog čega je, kako kaže, važno da informacioni sistemi budu uključeni u prikupljanje podataka.
Na konstataciju da je rekao da lekari nisu prijavljivali smrtne slučajeve, Kon je kazao da je to jedno od mogućih objašnjena i da je zato potrebna revizija.
Kada je reč o Beogradu, Kon kaže da je zabeležen blagi porast broja zaraženih korona virusom, ali je situacija i dalje stabilna u glavnom gradu, tako da je za sada povećana budnost i pripravnost.
"Vrlo je ozbiljno razmišljanje uvek, kada i kojom prilikom primeniti oštrije mere", rekao je Kon upitan da li će biti još nekih oštrijih mera, osim povećanih inspekcijskih kontrola.
On je ukazao da se mora pratiti i vrlo blagi porast hospitalizacija i javljanja u trijažne centre što je, kaže, značajan signal, jer ukazuje na to da se pojavljuju i teži slučajevi.
Kon je izjavio da je ponovno uvođenje vanredne situacije u Trsteniku mera koja bi trebalo da se primenjuje u svakoj lokalnoj samoupravi čim se primeti skok broja zaraženih.
Odgovarajući na pitanje novinara na konferenciji Kriznog štaba, Kon je istakao da čim se pojavi više novih slučajeva zaraze važno brzo reagovati i odmah preduzeti mere.
Kon objašnjava da je ključ u sprečavanju pojave mogućih žarišta i širenja virusa brza reakcija i pooštravanje mera.
"Upravo ovim merama koje su uvedene u Trsteniku očekuje se da će se broj zaraženih smanjiti", rekao je Kon i dodao da je u poslednja 24 časa u Trsteniku otkriveno dva nova slučaja zaraze.
Kon ukazuje da je i dalje najveći broj zaraženih u Beogradu.
Na pitanje da li je Trstenik "alarm" za ostale lokalne samouprave, Kon je rekao da je "alarm" ozbiljna reč, s obzirom da nije isto kao kada imate dva nova slučaja ili 20, ali da jeste jedna vrsta "buđenja".
Ministar zdravlja Zlatibor Lončar ukazao je da je na lokalnim samoupravama da reaguju u "nultom momentu" i ukazao da kada je u Kragujevcu primećeno 50 odsto više broja pregleda u kovid ambulantama, da su istog dana pooštrene mere koje su dale rezultate.
"Danas u Kragujevcu imamo poboljšanju situaciju", rekao je Lončar.