Kon: Mere će postepeno popuštati, neke preporuke će ostati
BEOGRAD: Epidemiolog Predrag Kon rekao je danas da će mere za suzbijanje korona virusa kako vreme odmiče polako popuštati.
Mere će trajati i dalje, ne ovakve kao sada, ali će se ozbiljno promišljati šta će ostati kao obavezno ponašanje, a šta će biti preporuke, obajsnio je Kon na pitanje Tanjuga šta se planira u Srbiji imajući u vidu da mnoge zemlje najavljuju popuštanje, ali i da će neke mere ostati, kao na primer u Aistriji, do kraja decembra.
Kon je rekao i da mere ne treba vezivati samo za vanredno stanje, jer će i posle povlacenja vanrednog stanaj neke mere ostati u skladu sa Zakonom o proglašenju epidemija od posebnog značaja.
Povlačenje vanrednog stanja ne znači i ođavu epidemije, jer će se epidemija ođaviti onda kada se za to steknu uslovi i kada bude došlo do pada novozaraženih.
Navodi i da će se testiranje kolektivnog imuniteta sprovoditi tokom leta i da je sada prerano za to.
Treba sačekati da se završi epidemija i da se sakupe podaci iz sveta i nase zemlje, pa onda testirati kakvo je stanje kolektivnog imuniteta u populaciji.
Predrag Kon istakao je danas da nema smisla porediti porediti situaciju broja inficiranih između zemalja, jer se koriste drugi podaci i automatski se dobijaju drugi rezultati.
Kon je, na konferenciji za štampu, na molbu da prokomentariše zašto Srbija, i pored restriktivnih mera, sa sada najdužom potpunom zabranom kretanja, ima relativno veliki broj inficiranih u poređenju sa regionom, poručio da se radi o neuporedivim stvarima.
„Govorimo o broju inficiranih. Imamo različitu metodologiju testiranja. Jasno je da mi proširujemo testiranje, i tražićemo i one sa najblažim simptimima. Nismo u mogućnosti da pratimo kako koja zemlja i koji metod koristi », objasnio je on.
Kon je podvukao da poređenja nemaju smisla, jer se zbog drugih podataka koji se koriste automatski dobijaju drugi rezultati.
Jedino što, prema njegovim rečima, može da se upoređuje je broj umrlih na 100.000 stanovnika, to jest mortalitet, a sve ostalo je neuporedivo, jer se neprekidno menja.
Dopis o korišćenju zaštitne opreme poslat je zdravstvenim ustanovama u Srbiji pocetkom marta, a viziri su deo zaštitne opreme od početka epidemije, izjavili su danas članovi Kriznog štaba na redovnoj pres konferenciji o situaciji sa korona virusom.
Na pitanje da li je tačno da je Ministarstvo zdravlja zdravstvenim ustanovama poslalo naredbu o korišćenju izira poslalo 15. aprila i da do tada nije bilo zvanične preporuke o korišćenju bilo koje zaštitne opreme, zamenica direktora Infektivne klinike u Beogradu Ivana Milošević je kazala zdravstveni radnici imaju svu opremu i i da joj nije poznato da je stigla takva naredba.
Epidemiolog Predrag Kon je rekao da je dopis o korišćenju zaštitne opreme zdravstvenim ustanovama poslat početkom marta i da se u njemu navodi da medicinski radnici mogu da izaberu da li će koristiti naočare ili vizire.
''Vizir je očigledno postao dostupniji i verovatno se zbog toga više koristi, a nije bilo posebnog dopisa i naredbe'', rekao je Kon.
Predrag Kon smatra da bi trebalo razmotriti mogućnost mogućnost da slepe i slabovide osobe budu osobođene radnih obaveza tokom vanrednog stanja, proglašenog zbog korona virusa.
“Mi o tome nismo raspravljali. To je više socijalni problem, ali mislim da može o tome da se porazgovora i da eventualno izađemo sa nekim odgovorom”, rekao je Kon na konferenciji u Palati Srbija.
On je tako odgovorio na pitanje da li slepe i slabovide osobe imaju pravo da budu osobođene radnih obaveza tokom vanrednog stanja, jer, kako navodi mediji koji je postavio pitanje, te osobe u nekim zdravstvenim ustanovama rade normalno, odnosno nisu oslobođene radnih obaveza.
U Domu za smeštaj odraslih lica Kulina virusom korona zaraženo je 50 štićenika i 14 zaposlenih, izjavio je danas epidemilog Predrag Kon.
“Zdravstveni radnici su izdvojeni i ne rade više, a napravljen je i poseban paviljon u okviru doma gde se smeštaju zaraženi. Ukupan utisak o uređenosti tog prostora i izolovanosti je pozitivan”, kaže Kon.
Ističe da u tom domu nema teških slučajeva koji zahtevaju hospitalizaciju.
Prema njegovim rečima, u dom će biti upućene dve medicinske sestre kao pojačanje i mobilni rendgen aparat.
“Situacija u tom domu je za sada pod kontrolom”, rekao je Kon i dodao da mu je te podatke danas prenela epidemilog Darija Kisić Tepavčević.
Kon je rekao da je u tom domu smešteno 296 štićenika ometenih u mentalnom razvoju i 203 zaposlenih.
Predrag Kon izjavio je da se nada da bi situacija sa korona virusom u Srbiji mogla da se smiri polovinom maja.
Najavio je, takođe, da će tokom leta biti testiran imunitet populacije kako bi se znalo kakvi će biti kasniji koraci.
"Mere će trajati i o tome će se ozbiljno promišljati, polako će se popuštati kako vreme odmiče", naveo je Kon na redovnoj konferenciji za medije.
Na pitanje da li bi oni koji su sada preležali virus, mogli ponovo da obole, ako se virus vrati na jesen, zamenica direktora Infektivne klinike u KC Srbije Ivana Milošević je rekla da se to ne očekuje, i da bi za tako kratak rok, oni koji su prelažali virus, trebalo da budu zaštićeni.
Upitana da li postoji poseban krizni štab za zaštitu mentalnog zdralvja građana, ona je rekla da ne postoji, ali da postoji telefon 0800 309 309 za psihološku podršku obolelima od korona virusom.
Takođe, sve vreme rade bolnica Laza Lazaravić i druge ustanove tog tipa, a u KBC Zvezdara i "Mišović" psihijatri su uključeni u lečenje ovih bolesnika.